Ma nyílik az Darvassy emlékkiállítás
A Horthy korszak ismert vásárhelyi festőművésze, Tornyai János barátja emlékkiállítása ma délután 5-kor nyílik meg az Alföldi Galériában.
A nemesi családból származó Darvassy István 1888. április 19-én született Hódmezővásárhelyen. A szüleit korán elvesztő ifjú a református főgimnáziumban érettségizett. A rajz és festészet iránt érdeklődő diákként Rudnay Gyula rövid időt megélt, helyi festőiskolájában tanult, majd 1912-ben a Képzőművészeti Főiskolán szerzett tanári oklevelet.A festő budapesti Képzőművészeti Főiskolán, a kecskeméti művésztelepen és Bécsben folytatta tanulmányait. Mesterei: Olgyai Ferenc, Iványi Grünwald Béla. 1918-ban háborús festményével elnyerte a Lipótvárosi Kaszinó díját.
A hazafias elkötelezettségű művésztanár a világháború kitörésekor önként vonult be Debrecenbe katonai szolgálatra. Az orosz fronton 1915 húsvét hétfőjén egy nagy erejű ellenséges betöréssel szemben tartotta szakaszával védőkörletét, és kézigránátharcban akadályozta meg a szomszédos lövészárkok elfoglalását. E hősi tettért Arany Vitézségi Éremmel tüntették ki, később ennek alapján avatta vitézzé Horthy Miklós kormányzó 1924-ban. A Nagy Háborúban megsebesült és előléptetett Darvassy István megjárta az olasz frontot, majd Badenben, 1917-ben megfestette IV. Károly portréját.
Számos kiadványt illusztrált, többek között az 1910-es évek vásárhelyi folyóiratának, a Jövendő számainak borítóját, illetve hazafias elhivatottsága és katonai múltja alapján a két világháború közötti háborús köteteket. Festészetének ihlető forrása Mártély volt, ahová a nyári szünetekben a fővárosból “hazajárva” döntően a halászok munkáját vetette vászonra, papírra. Táj- és életképei mellett jelentősek a szegénységben élő nincstelenek, a viskókban, putrikban lakók mindennapjait megörökítő alkotásai is. Szülővárosa két jelentős portrémegbízása a Tornyai János Múzeum képzőművészeti gyűjteményét gyarapítja: 1923-ben festette meg Juhász Mihály királyi főtanácsos, polgármester, majd 1940-ben Horthy Miklós kormányzó egészalakos portréját.
A két világháború között rendszeresen Hódmezővásárhelyen működött. Gyűjteményes kiállítása volt 1924-ben és 1926-ban a Nemzeti Szalonban. 1945 után visszavonultan élt.
Az 1960-ban, Budapesten elhunyt művész és felesége, Mittelholzer Márta hamvait – ahogy arról beszámoltunk – a Kincses temető díszsírhely-parcellájában – az egykori mentor és barát, Tornyai János sírjának szomszédságában – helyezték végső nyugalomra.
Hozzászólások lezárva.