,,Ma is a szabadságért és a polgári Magyarország eszméjéért kell csatába indulni”

A Kossuth téri emlékműnél zajlott az aradi vértanúk tiszteletére rendezett megemlékezés Hódmezővásárhelyen. A tiszteletadásra eljött a város testvértelepülésének, Bajának a delegációja. Nyirati Klára polgármester azt emelte ki, a vértanúk különbözőek voltak, mégis egy célért küzdöttek. Márki-Zay Péter arról beszélt, napjainkban is a szabadságért és a polgári Magyarország eszméjéért kell csatába indulni.

Még az ég is sír, gyásznap van, együtt emlékezünk az aradi 13 vértanúra és a miniszterelnökre, akik egy önkényuralom áldozatává váltak. Erre nem lett volna szükség, de a hatalom példát akart statuálni. A történelem mégis megőrizte az emlékezetüket – fogalmazott Nyirati Klára. Baja polgármestere szerint, hogy a jelenünket megismerjük és a jövőnket formálni tudjuk, ismerni kell a múlt eseményeit. Emlékeztetett arra, a honvédtisztek kivégzésük előtt nem keseregtek, bíztak a Jóistenben és tartással, egyenes gerinccel fogadták a kivégzést.

– Ilyen emberekre van szükség, hogy nemzetünk talpon maradjon. A szabadságért küzdöttek, életkorban, nemzetiségben, anyanyelvükben sokfélét képviseltek, mégis egy célért küzdöttek, a magyar szabadság kivívásáért. Ez a cél ma is, merjük kimondani az igazságot. Olyan világot élünk, amikor az emberek többsége hallgat, ki fél, kit megvásároltak. Emeljük fel a szavunkat, erre is felhívja a figyelmet az aradi vértanúk emléke – fejtette ki Nyirati. Hozzátette: a szabadság az is, amikor az önkormányzatok szabadságáról beszélünk, hogy szabadon gondolkozhassunk, szabadon használhassuk a forrásainkat – ezek ma Magyarországon hiányoznak.

A forradalom és szabadságharc fordulópontja 1849 nyarán volt, akkor döntötték el, hogy orosz katonákat is hívnak a császáriak. Kossuth Lajosék abban reménykedtek, hogy a nyugat-európai államok ezt nem hagyják. Végül a túlerővel szemben vereséget szenvedett a honvéd haderő és Világosnál letették a fegyvert. A hősökön súlyos bosszút álltak – idézte fel Márki-Zay Péter. Felhívta rá figyelmet, a magyar szabadság iránti küzdelmek rendre elbuktak 1849-ben, vagy éppen 1956-ban, a hősök pedig életükkel fizettek. Van-e értelme kiállni ilyen áron? – tette fel a kérdést a polgármester. A történelem megtanította, hogy ennek van gyümölcse, még ha generációkkal később is – válaszolta meg.

Márki-Zay szerint ma is a szabadságért és a polgári Magyarország eszméjéért kell csatába indulni. Testvérvárosunk, Baja és sok magyar település hősien szembeszáll ma is az önkénnyel, ma is azt kockáztatják, ha kimondják véleményüket, akkor lehet hogy nem épül náluk járda, vagy stadion – közölte. Arra kérte a magyarságot, hogy a zászlót vegyük ki elhunyt hőseink kezéből és menjünk előre, minden magyarért határon kívül és belül.

A megemlékezésen közreműködött a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Helyőrségi Zenekara és Ottmár Attila, Baja város művészeti vezetője, áldást Dudás Ferenc, református tábori lelkész mondott. A Kossuth téri megemlékezést követően a Kincses temető hősi parcellájánál is koszorúztak.

(Fotók: Vásárhelyi Médiacentrum)

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!