Lehmann István a szocialista városvezetés morális válságáról és az előző városvezetés bontási dühéről
Lehmann Istvánon is múlt, hogy az 1970-es években nem épült 20 emeletes ház a vásárhelyi Kossuth tér sarkára, Komócsin Mihály megyei párttitkár akarata ellenére – derül ki, a vele készült beszélgetésből, melyet első alkalommal pénteken este negyed 9-kor tűz műsorára a Vásárhelyi Televízió.
Lehmann István 1964 és 1968 között a hódmezővásárhelyi tanács főmérnöke, 1970 és 1974. között a városi tanács tervosztályán, majd a terv- és munkaügyi osztályán dolgozott. 1974. augusztus 1-től 1988. március 28-áig tanácselnök-helyettes volt. 1988. március 24-én a Csongrád Megyei Tanács általános elnökhelyettesévé, majd 1989. február 28-án az elnökévé választották. 1990-ben az MSZP színeiben jutott be a hódmezővásárhelyi képviselő-testületbe, de 1991-ben le is mondott a mandátumáról, mert 1990. december 21-én, a Csongrád Megyei Közgyűlés alakuló ülésén – amelynek kezdetén leköszönő tanácselnökként beszámolt a Megyei Tanács előző évi munkájáról – 94%-os szavazati aránnyal a Megyei Közgyűléselnökévé választották. Ezt a tisztségét 1998-ig töltötte be.
Lehmann István azt mondta az interjúban, hogy mire 1964-ben a tanácsházára került, a belváros átalakítása már eldöntött tény volt. – Volt néhány szép ház, de se víz, se csatorna nem volt, csak számos „patkányfészek”. Nagyon sok volt a lakásigénylő, és a lakások belülről nagyon korszerűek és szépek lettek. Más lakásépítésekre nem volt lehetőség, panel épületeket kellett építeni. A bajok az építkezés előtt elkezdődtek, ugyanis a kisajátított házak lakóit el kellett helyezni, de nem volt hová, végül mégis sikeresen elhelyezték őket. Utólag is örülök, hogy így történt – mondta, majd hozzátette: az volt az akkori cél, hogy 1990-re mindenkinek legyen saját lakása.
A Komócsin Mihály MSZMP megyei párttitkárával való feszült viszonya amiatt keletkezett, hogy „Pol Pot” megye teljhatalmú ura a mai Andrássy út és Kossuth tér sarkára egy 20 emeletes épületet álmodott meg, Lehmann István az akkor a városházán dolgozó Széphegyi Lászlóval közösen végül megakadályozta a nagyívű tervet. Ez azon múlt, hogy a Népszabadság lehozta, hogy a moszkvai Vörös téren a kongresszusi palotát alacsonyabbra építették, mint a Szent Balázs székesegyházat, s ezt a példát Lehmann egy alkalommal felemlítette Komócsinnak, aki eredetileg azt mondta neki: „Miért baj az magának, hogy a főtéren a legmagasabb épület nem a templom?”
Lehmann az interjúban azt is elárulta, milyen vásárhelyi lakásépítési mutyi miatt került morális válságba a szocialista korszak utolsó városvezetése, s miért került feszült viszonyba Rapcsák András polgármesterrel. De azt sem titkolta, hogy nehezményezi, az előző városvezetés(ek) bontási dühét, mely áldozatává vált a legkorszerűbb épülettel rendelkező Kossuth szakközépiskola, vagy a Zrínyi utcai fecskeház, és a strandon 1980-ban felépített lelátó és öltöző is.
A vele készült beszélgetést első alkalommal pénteken este 20.15-kor tűzi műsorára a Vásárhelyi Televízió.
Hozzászólások lezárva.