sajatbanner

Lázár János tavaly egyszer szólalt fel az Országgyűlésben

2021. április 9-én az egyetemek alapítványokba történő átszervezéséről beszélt. A térség országgyűlési képviselőjének tavaly ez volt az egyetlen egy felszólalása a parlament honlapja szerint.

,,Nem azért nem a helyemről beszélek, mert vissza akarok élni a türelmükkel, vagy a hangerőmet akarom erősíteni, hanem az oszlop mögé kerültem a pandémia hatására és lehet, hogy a politikában is, így onnan nehezebben lennék látható és hallható. Ezért gondoltam azt, hogy ha már ritkán szólásra vetemedem, akkor most megragadom az alkalmat, hogy innen próbálok önökhöz szólni.” – így kezdte tavaly tavaszi felszólalását Lázár a parlamenti pulpitusról.

Elmondta, ,,Hiller Istvánnak igaza van, hogy teljes nemzeti konszenzus létezik Magyarországon a tekintetben, hogy erős Magyarország, nemzeti szuverenitás, önrendelkezés elképzelhetetlen tudás nélkül, versenyképes tudás nélkül, amely megadja a fölzárkózás, az integráció lehetőségét az egyén és az ország számára is. Kérdés, hogy vajon, ha mindenki elégedetlen Magyarországon a fölsőoktatással, a fölsőoktatás eredményével és teljesítményével, akkor a tartalom vagy a forma fogja megváltoztatni a fölsőoktatást.” Szerinte ,,a régi formához ragaszkodni, státuszkonzervatív álláspontot képviselni azért nem érdemes, mert a régi forma nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.”

Kifejtette, az Agrár- és Élettudományi Egyetem átalakítását másfél éves előkészítő munka előzte meg, ahol világos volt, hogy mindenki változást akar: a hallgatók, a szenátus, a tantestület és természetesen a gazdasági érdekképviseletek is. (Ennek a vagyonkezelő alapítványnak ő az egyik kurátora.) Szerinte vannak iparágak, ahol jól mennek a dolgok, de a magyar munkaadók elégedetlenek a teljesítménnyel.

Hozzátette, nem látja, hogy az egyetem működése, autonómiája, az Alaptörvényben garantált fölsőoktatási függetlenség, a tudományos szabadság sérülne az átszervezéssel. Bár jelenleg fideszes kétharmad van, szerinte az egyik a szabályozás a parlamentnél van, a másik pedig a költségvetés, amit szintén egyszerű többséggel fogad el a parlament.

Beszélt arról is, nem elégedett azzal, ahogy a magyar állam kezeli jelen pillanatban a közvagyont. ,,Nem arra gondolok, hogy ellopják vagy ellopjuk, hanem arra gondolok, hogy nem elég hatékony.”

,,Kicsit heves a vita, a lényegről kevés szó esik, túl sok a pártpolitikai szempont a választások előtt egy évvel, de azt gondolom, hogy a személyes lelkiismeretem is tiszta” – zárta felszólalását hét hónappal ezelőtt, ami nagy tapsot kapott a kormánypárti padsorokból.


Az Országgyűlés tavaly áprilisban döntött arról, hogy a felsőoktatási intézmények fenntartói jogait közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak adja át.

Az SZTE modellváltása hódmezővásárhelyi ingatlanokat is érint, erről itt írtunk bővebben.

Márki-Zay Péter nyáron még az MMM miniszterelnök-jelöltjeként azt mondta, ,,a Szegedi Tudományegyetem kormány által kényszerített modellváltása kiszámítatlanná teszi az oktatók és a hallgatók életét” és megoldást kell találni ,,az egyetemek függetlenségének újbóli biztosítására.”

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!