Látványos lovas bandérium és fogatos felvonulás előzte meg a Gazdabált
A Serház térről indultak, s a Fekete Sas előtt százak várták a Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület programsorozatának egyik leglátványosabb részét, a lovas bandérium és a fogatos felvonulást.
Fonott sörényű, díszes szerszámú és nem csak a helyben megszokott fajtájú lovak, kiglancolt fogatok láttán ámulhattak mindazok, akik a Serház tér, Kutasi út, Vöröskereszt utca, Teleki utca, dr. Rapcsák András utca, Lázár utca, Madách utca útvonalon találkozott velük. A legtöbben azonban akkor pillantották meg a poroszkáló lovasokat, amikor azok mentőállomásnál kifordultak a Zrínyi utcára, hogy rendőrségi felvezetéssel végül megérkezzenek a Fekete Sas elé.
A nézők, fiatalok és egészen idősek is mobiltelefonokat ragadtak, hogy fotón vagy videón örökítsék meg a szíveket megdobogtató látványt: a paripákat és a hátukon ülő lovasokat, illetve a fogatokat.
– Vásárhely óriási lovashagyománnyal rendelkezik, ám a lovasélet nem divatos életforma – mondta Domonkos Gábor lótenyésztő, aki a lovakat, a lovasokat és a fogatokat is egyesével bemutatta a közönségnek. – Ma nagyon kevesen választják már azt a munkát, mely a lóval való törődést jelenti. Hiszen ezt nem lehet letenni, mindig foglalkozni kell vele. Most is huszonhét lovas vonult fel, öt-hat fogatot láttunk, bár több ló és lovas is van a városban. Használják és szeretik valamennyit, s a felvonulók azt az áldozatot is vállalták, hogy ide eljöjjenek akár Erzsébetről, akár a sámsoni határból. Ők az igazi vásárhelyi gazdák, akik ezt a hagyományt gyönyörűen ápolják: nem az utánfutóra rakták fel a lovukat. Vették a fáradságot, hajnalban felkeltek, megetettek, kipucoltak, befogtak és bekocogtak a városba – tette hozzá.
A bandériumot, s így a felvonás most is, mint régen, „öreg” gazdaként Perényi János, a Gazdasági Egyesület ügyvezető elnöke vezette, lova nyergében.
– Hódmezővásárhely, a Serház téri huszárlaktanya révén mindig lovas város volt, s ide a környékbeli fiatalokat sorozták be, így azok megtanultak a lovakkal bánni – vázolta a múltat Perényi János. – Már akkor is volt egy méneskari bandérium, mely az állami ünnepek alkalmával vonult fel, de ugyanakkor a vásárhelyi parasztfiatalok is alkottak egy parasztbandériumot. Ez utóbbi különböző alkalmakra: szüreti bálra, aratóünnepségre állt össze. Mi ennek a hagyományát hoztuk vissza Kucsera István néhai barátom segítségével. Ma tizenhetedik alkalommal vezettem fel ezt a bandériumot a Kossuth térre – tette hozzá.
Megtudtuk, hogy az első gazdabálat a Fekete Sas 1906-os avatásakor rendezték, az első modernkorit pedig 2006-ban.
Ma azaz szombaton este 7-kor kezdődik a Gazdabál a Fekete Sasban. Melyen a Pavane Táncegyüttes járja nyitótáncként a Palotást, s fellép a Kankalin néptáncegyüttes, s ekkor adják át a tanulói támogatói díjakat is.
Hozzászólások lezárva.