Közgyűlés: Fókuszban a közétkeztetés
A mai rendes közgyűlésen 10 fő napirendi pontot és több mint 30 egyebet tárgyaltak meg a képviselők. Cikkünk folyamatosan frissült, íme egy helyen az ülés legfontosabb témái:
Közérdekű kérdésekkel indult a délelőtt
Először az úgynevezett „kőcsúszdáról” érkezett kérdés. Miért kell eltávolítani? Művészeti alkotás, amelyet játszótéren állítottak fel. Mivel balesetveszélyes, el kell távolítani. A tulajdonos alapítványnak el kell távolítani – mondta Márki-Zay Péter polgármester.
Kerékpárutakkal kapcsolatos kérdés következik. „Hasznos lehetne megvizsgálni, nem lenne-e szerencsésebb a Deák Ferenc utcán is a Lázár utcához hasonló elrendezést megvalósítani. Ez a gépjárművek megállása szempontjából lehetne praktikus. Most ugyanis ha valaki (elsősorban a gyerekeket iskolába hordó szülők) meg akar állni, gyakran rááll a kerékpárútra, mert nincs hol megállnia.” Ezt írja többek között az egyik vásárhelyi lakos, aki közérdekű kérdéssel fordult az önkormányzathoz. A válaszból kiderült, hogy vannak technikai akadályok a felvetések megvalósításához. Közlekedési szakemberek fogják megvizsgálni a javaslatot, és tesznek észrevételeket a Szegfű utcával, Lázár utcával, Szent Antal utcával, és a Deák Ferenc utcával kapcsolatban megfogalmazott kifogásokkal kapcsolatban.
A következő kérdés az Emlékpont Múzeummal kapcsolatban érkezett:
„Tisztában vagyok vele, hogy nem az Önkormányzat feladata az Emlékpont burkolatának a helyrehozása, de ettől még érdeke a városnak, hogy minél hamarabb rendbe hozzák az épületet.
Arra gondoltam, hogy az egyszerű helyreállításnak valószínűleg nincs értelme addig, amíg nem tudjuk (tudják a tervezők, kivitelezők) pontosan, mi okozta az épületet borító lemezek leszakadását. Ugyanis a leggondosabb munkavégzés mellett is könnyen megtörténhet, hogy ismételten elkövetik ugyanazt a hibát, ha az (például) a kivitelezőtől független, esetleg tervezési hiba.
Valószínűleg előrelépést jelentene, ha egy szakértői véleményben össze lenne foglalva, mi vezetett a károsodáshoz. Egy ilyen dokumentum nyilván a város tárgyalási pozícióját is erősítené. (Én első ötletként a tetők építésénél figyelembe vett külső-belső oldalak közti nyomáskülönbség kiegyenlítésének a hiányára tippelnék, de természetesen ez csak találgatás.)
Szeretném megkérdezni, hogy van-e ilyen ismeret, dokumentum a város birtokában.”
A válaszból kiderül, hogy a tulajdonos állam ígértett tett a megrongálódott homlokzat megjavítására, és a munkálatok rövidesen megkezdődnek. Az ígéretek szerint a jelenlegi balesetveszélyes állapotok megszűnnek a helyreállítás után.
Következő kérdés:
„Tisztelettel kérem Önöket arra, hogy adjanak nekem választ arra a kérdésemre, hogy szándékukban áll-e a közeljövőben eladni a piaci pavilonok alatti területek bármelyikét is, és ha igen, akkormilyen négyzetméter áron.” A válasz egyszerű: egyetlen területet sem adott el az önkormányzat, és nincs is ilyen terv.
A közvilágítással kapcsolatban érkezett a következő kérdés:
„A Kertvárosi Katolikus Általános Iskola Bartók Béla utca felőli bejárata környékének megvilágítottsága kritikán aluli. Télen szakkörök, sporttevékenységek után már bőven sötét van, ilyenkor szó szerint csak az orráig lát itt az ember. A közvilágítás megújítása kapcsán tervben van-e ennek a résznek javítása? Amennyiben nem, akkor kérem, hogy javítsanak az iskola környékének megvilágításán!
A Kertvárosi Katolikus Óvodát – bármelyik irányból – csak autóforgalom között lehet megközelíteni, ami járda hiányában, kisgyerekekkel nagyon veszélyes. Erről volt már szó a közgyűlésen és a sajtóban is cikkeztek róla, mégsem történt semmi sem a helyzet javítása érdekében.”
A választ Márki-Zay Péter adta meg: Az MVM-el van egy három éves karbantartási szerződés, de az állami cég nem felel meg az elvárt feltételeknek, ugyanis nem végzi el a javításokat. A város ennek ellenére sokat tett a világítás minőségének javítása érdekében, és felmérték a teljes hálózat állpotát. Az MVM-et nem lehet kizárni a közbeszerzésből, de a jogi megoldáson dolgoznak a felek.
Az utolsó lakossági kérdés a munkalehetőségekről szól, ám a válaszból kiderül, hogy a járási hivatal az illetékes a munkahelykeresés ügyében. Márki-Zay Péter azt mondta, valóban több munkahely kellene a városban, ehhez szorosan együtt kéne működnie a kormánynak a helyi önkormányzatokkal. Főleg a szülési szabadságról visszatérő anyukák és a megváltozott munkaképességű emberek esetében nehéz munkát találni.
Napirend előtti felszólalások
Márki-Zay Péter polgármester tartott egy rövid tájékoztatót arról, hogy állnak a tárgyalások azokkal az egyházakkal, melyek egy kormányrendelet alapján ingyen igényelhetnék meg azokat a városi tulajdonú ingatlanokat, melyeket jelenleg bérlőként használnak.
Hódmezővásárhely összesen hat ingatlant veszíthet el a kormány intézkedésének következményeként. „Három szervezet igényelt vissza két-két intézményt, egyrészt a Szeged-Csanád Egyházmegye a kertvárosi iskolát és óvodát, a domonkos nővérek a Liszt Ferenc Iskolát és a Virág utcai óvodát, és a helyi reformátusok Zrínyi utcai központjukat és a Petőfi utcai ingatlant, amelynek csak az emeletét használhatják hivatalosan” – mondta a polgármester. Szólt arról, hogy levelet kapott Kiss-Rigó László Szeged-Csanádi Egyházmegye püspökétől, amelyben jelezte, csak akkor kérik a két ingatlant a városban, amennyiben az önkormányzat nem tart igényt ezekre. A polgármester azt mondta, az önkormányzat gondos gazdaként nem mondhat le ellenérték nélkül az ingatlanokról.
A reformátusokkal már korábban egyeztettek az eladásról, és a megegyezéstől már nem voltak távol a felek. Az előzetes egyeztetések alapján közel egymilliárd forintot fizethet az egyház a két ingatlanért, így komoly anyagi veszteség érheti az önkormányzatot. Márki-Zay Péter ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy nem minden egyház asszisztál az önkormányzatok kifosztásához, így például az evangélikus egyház egyetlen ingatlant sem igényelt, a bencés rend pedig fizet Szeged városának az általuk igényelt ingatlanért.
Barák Anita irodavezető tart beszámolót az elmúlt három hónap önkormányzati beruházásairól. A 117 kilométer kerékpárút fejlesztés az előkészítő stádiumban van, de jól halad. Zajlik a leromlott állapotú bérlakások felújítása, például a Dobó utcai bérháznál. Szóba került a Klauzál utcai, Nádor utcai, valamint a Szent István Általános Iskola épületének felújítása is, az szinte biztos, hogy az állami támogatás nem elég a három ingatlan energetikai felújításához, ráadásul sietni kell a beruházással, mert év végéig el kell végezni a munkákat. Jó hír viszont, hogy a Mártélyi Tanösvény felújítása jól halad, és a városháza rekonstrukciója is. Sajnos a szennyvíztelep felújítása egyelőre továbbra sem valósulhat meg, mert a kormány nem bocsátotta rendelkezésre azokat a forrásokat, melyekre szükség lett volna a munkálatok elindításához.
Jönnek a napirendi pontok
A közgyűlés elfogadta az éves közbeszerzési tervet, valamint a városfejlesztési és városüzemeltetési iroda beszámolóját. Ezután következett a beszámoló a helyi közétkeztetés tapasztalatairól, amit sokan vártak. Kurucz Roland, a közgazdasági iroda vezetője elmondta, annak ellenére, hogy szigorították az ellenőrzést, rendkívül pozitív fejlemény, hogy az ellátásból egyetlen gyermeket sem zártak ki. A szolgáltatás minősége szeptembertől javult, miután a szolgáltató cég új beruházásokat végzett. A szerződés lejártáig fix áron kapta az ellátást a város, ám most az infláció miatt szükség van az áremelésre. Április 1-től egy teljesen új étlappal áll elő a szolgáltató. Mostantól már nem Orosházáról hozza a Prizma az ételt, így jellegzetesebb vásárhelyi ízek kialakítására is lesz lehetőség – mondta a polgármester a beszámoló után. A szülők továbbra is a január elsejétől érvényes árat fizetik, most a város által a szolgáltató felé fizetendő összeget növeli.
Cseri Tamás elviszi a sót?
Cseri Tamás képviselő hosszasan rágódott egyik kedvenc témáján, a közétkeztetésen. Szerinte menekülnek a gyerekek a menzákról, mert nincs az ételben elég beltartalom. Szerint a városvezetés azt kommunikálja, hogy a sóval van probléma, mert abból keveset tesznek az ebédbe. A képviselő szerint nincs baj a sóval, hanem a mennyiséget kéne növelni. Márki-Zay Péter szerint folyamatos az étel minőségének javulása, és azért dolgoznak, hogy a fiatalok ízletes és bőséges ételt kapjanak. A polgármester szerint a só a hab a tortán, azaz tényleg nem a só mennyisége a legfontosabb. A minisztérium rendelete ugyanis rendkívül beszűkíti a szolgáltatók lehetőségeit, ugyanis akkurátusan szabályozzák a felhasználható alapanyagok mennyiségét, így rendkívül nehéz betartani az előírásokat, ugyanakkor ízletes és bőséges ételt is az asztalra tenni.
Az emelés mértéke közel 30 százalékos, ami országosan átlagosnak mondható. A fideszes képviselők nem is ezt tették szóvá, hanem inkább azt, hogy eddig túl sok gyerek morzsolódott le. Hozzá kell tenni, hogy most több járvány is torzítja a statisztikát, mert ilyenkor sok gyerek marad otthon, és ilyenkor nem mennek be az iskolába enni. Az is igaz, hogy 1300 gyermek után nem fizetnek a szülők, ami komoly bevételkiesés. A beszámolót 9 igennel és három nemmel elfogadta a közgyűlés.
Rendőrök beszámolója
Polyák Zsolt vármegyei és Szabó Zsolt városi rendőrkapitányok beszámolói következtek. Szabó elmondta, hogy a bűnügyek tekintetében a 2019. óta csökkenő tendencia megakadt, így már tavaly is nőtt a bűncselekmények száma. Ennek részben az az oka, hogy korábban elkövetett bűncselekményeket most derítettek fel. Rablás, kifosztás szerencsére egyáltalán nem történt. Lopás viszont volt bőven, hiszen kétszeresére emelkedett a számuk. A garázda cselekmények száma szerencsére némileg csökkent, a testi sértések pedig lényegében ugyanolyan arányban történtek, mint tavaly. Sajnos voltak súlyos közlekedési balesetek is, melyek okait fokozottan vizsgálják, de a gyorshajtás, és az elsőség meg nem adása a legfőbb probléma. 3200 alkalommal ellenőrizték a vásárhelyi rendőrök az ittas vezetést, így a zéró tolerancia elve továbbra is alapvető a városban. Szabó Zsolt megköszönte a városnak, hogy a köztéri kamerarendszert fejlesztette, így jóval könnyebb a bűncselekmények felderítése. A beszámolót a közgyűlés 12 igen szavazattal egyhangúlag elfogadta.
118 tűzeset volt egy év alatt Vásárhelyen
A Hódmezővásárhelyi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság vezetője beszámolójában elmondta, hogy rengeteg alkalommal nyújtottak segítséget műszaki mentésekben és tűzoltásban szomszédos településeknek. A városban 118 tűzeset volt. A parancsnok elmondta azt is, hogy a tram-train üzembe állításával megnőtt a munkájuk, ugyanis a szerelvények több alkalommal ütköztek a város területén belül, így nekik is segíteniük kellett a műszaki mentésekben. A beszámolót 13 igennel, ellenszavazat nélkül elfogadták. Most egy óra szünet következik.
Megkezdődött a délutáni ülés
Elfogadták a nemrég felújított Zsebibaba Bölcsőde beinításáról szóló beszámolót, majd a civil szervezetek és sportszervezetek támogatásának elszámolását is helyben hagyta a közgyűlés.
Megtörtént a Szervezeti és Működési Szabályzat technikai módosítása is, a fideszes képviselők nem támogatták egy a határozat egyik eleme miatt. Kis Andreában rossz emlékeket idéz fel, hogy a polgármester a nem szavazat indokairól érdeklődik.
A kistérségi társulással úgy döntöttek, hogy a térítési díjakat 15 százalékkal emelik, ez még mindig az országos áremelkedés alatt van.
A Nyugdíjas Lakóparkban a lakások bérleti díjára 15 százalékos emelést javasoltak a bizottságok egy konkrét összeg helyett. Ezzel viszont több mint 10,5 millió veszteség lenne idén, az eredeti előterjesztés szerint ,,csak” 6,5 millió. Fejes Péter azt kérte, ha már lesz emelés, akkor kapjanak is egy kis pluszt a lakók, például egy járdát, ami már évek óta szóba került. Elhangzott, ez a járda idén megvalósul a Kodály Zoltán utcánál. Fejes azt is hozzátette, sokáig tart a lakások felújítása egy kiköltözés után, ha ez gyorsabb lenne, így is csökkenének a veszteségek. Krupiczer Ferenc is a gyorsabb felújítást szorgalmazta. Kis Andrea azt emelte ki, célszerű lenne megvizsgálni a jövőbeni felújítási költségeket. Megszavaztatták, hogy levegyék-e a napirendről, de fent hagyták, mert nem lett meg a többség. Az emelést sem fogadták el, ott sem lett meg a többség, így egy következő ülésen térhetnek vissza rá.
A térfigyelő kamera-rendszert ősszel újították fel, egy városházi földszinti irodában egy végpont lesz, a másik a rendőrségen van. Az erről szóló megállapodás adatvédelmi szabályzatot is tartalmaz. A hivatalban egész nap elzárva lesz a monitorszoba, csak jelzés esetén és csak a kijelölt dolgozók mehetnek be – ismertette Laczkó Judit. A városi rendőrkapitány hozzátette: korábban is volt megállapodásuk, ezt most ki kell egészíteni az adatvédelemmel. Cseri Tamás arról beszélt: Márki-Zayt korábban zavarták a kamerák, azóta még több lett a városban. A polgármester hozzátette: azt nehezményezte akkor, hogy megrendelés, dokumentumok, megállapodások nélkül helyezték ki 5 évvel ezelőtt, még polgármester-jelöltségekor a kamerákat. Felidézte:
Kiderült az is, a felvételeket 30 napig tárolják. A három fideszes képviselő nem szavazta meg, de a többiek voksával elfogadták.
VÁFIKA
Márki-Zay kérte, hogy Krupiczer Ferenc olvassa fel lemondásának okait a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítvány kuratóriumi elnökségéről. Szerinte a felvéteseit nem fogadták jól, halogatták, visszavonták a javaslatit. Nem történt változás az elmaradt támogatások pótlására.
A polgármester ismertette: a Hódi Pál u. 3. ügyét a Honvédelmi Minisztérium nem hagyta még jóvá. Végül elnöknek Herczeg Pétert, kuratóriumi tagnak Kecskés Fannit, FEB-tagnak Fülöp Erzsébetet szavazták meg.
A Hódmezövásárhely Városáért Közalapítvány tagja, Paragi István elhunyt, utódja Dömötör Mihály lett.
Sínen van a stadion fedett lelátója
A stadion és a HFC kapcsán Horváth Zoltán elmondta: a fedett lelátó bruttó 241 millió forintot kapott TAO-ból. Ez a Hódmezővásárhely Sportjáért Alapítvány beruházása. Ez nem akkora lelátó lesz, mint amit több éve terveztek, hanem ami belefér a keretbe. Elkészt az engedélyezési terv, 2-3 hét múlva kapnak építési engedélyt, majd kiírhatják a beszerzést.
A Vívócentrum üzemeltetése a Csomorkány SE-hez kerül 2 évre, az egyesület minden közüzemi díjat, állagmegóvást magára vállal, az önkormányzat pedig évi hatszor használhatja. Ezt télen bezárta volna a város spórolás miatt, de az egyesület fizette a számlákat.
Emléktáblát kap Prof. Dr. Gyulai József, városunk szülötte, díszpolgára, aki 2021-ben hagyott itt minket.
Az ülés nyílt napirendi pontjai délután háromnegyed 5-kor értek véget.
Tudósító: Szincsok György, Bottyán Róbert
Hozzászólások lezárva.