Kisebb lett a tervezettnél a vásárhelyi menzadíj-emelés

Heves viták és támadások tárgya volt az utóbbi hetekben Vásárhelyen a közétkeztetésben tervezett díjemelés, amely a városvezetés szerint az utóbbi évek élelmiszer-inflációja miatt szükséges, elengedhetetlen lépés. A rendelet-tervezetet végül nem az eredeti formájában, hanem Otlokán Mihály módosítójavaslatával fogadták el, amely az eredetileg tervezetthez képest kisebb mértékű emelést jelent. Márki-Zay Péter elmondta, a gyerekek fele a közétkeztetésben még mindig ingyen étkezik, további egynegyedük pedig maximum 50-százalékos árat fizet.

2020-ban csupán egy nyolcszázalékos, 2022-ben pedig egy 32-százalékos díjemelés volt Vásárhelyen a közétkeztetésben, miközben az utóbbi hat évben az élelmiszer-infláció több mint 90-százalékos volt – hangzott el a gyermekétkeztetés térítési díjáról szóló rendelet módosításának tárgyalásakor. A mostani tervezet átlagosan 27 %-os díjemelést irányzott elő, amely nagyjából megegyezik a KSH által közölt 2023-as átlagos élelmiszer-inflációval. A díjemelés tervezésekor más fenntartók térítési díjait is megvizsgálták, amiből az látszott, hogy az egyházi fenntartók jelenlegi árai jóval magasabbak, mint az önkormányzaté.

A rendeletbe beépül az úgynevezett Vásárhelyi Étkezési Kártya is, melyet minden én szeptemberében bocsátanak ki az első osztályos gyermekek számára. Ez mindig csak ugyanannak az évnek a decemberéig érvényes, és azt a célt szolgálja, hogy az elsősök, akik csak később kapnak diákigazolványt, szintén igénybe tudják venni az étkezést már a tanévkezdéstől fogva. Fontos tudni, hogy a kártyához kapcsolódó személyes adatokat a kártyaszolgáltató nem tárol, az adatok csak az önkormányzat rendszerében lesznek elmentve.

Az önkormányzat csak távolról követi, kullog az infláció után – fogalmazott Márki-Zay Péter az előterjesztés vitájában, hangsúlyozva, a 27-százalékos emelés messze az infláció alatt marad. Szerinte nem szociális kérdésről van szó, hiszen a gyermekek fele egyébként is ingyen étkezik a közétkeztetésben, a szegényeket tehát nem érinti. Csupán a gyerekek negyede fizet teljes árat – az ebédnél ez eddig 570 Ft volt. Az állami normatíva egyébként nem elég a költségek fedezéséhez, az önkormányzat önmaga többet ad hozzá az étkeztetéshez, mint amennyit a szülők befizetnek, vagyis a mostani emeléskor csak arról van szó, hogy az önkormányzat eddigi terhei csökkennek kicsit – emelte ki a polgármester.

Márki-Zay Péter ismét kitért azokra a kritikákra is, amelyek nem az étkezés árát, hanem annak minőségét érintik. Sokan panaszkodnak, hogy a gyerekek nem szeretik a menzát. A polgármester elmondta, az EMMI erre vonatkozó rendeleteit be kell tartani a közétkeztető cégnek is, attól nem térhetnek el, csak ügyeskedni tudnak, hogy a gyerekek számára ezt elfogadható formába öntsék – példa erre a halas spagetti. Egyúttal megdicsérte a szolgáltató Prizma Food-ot, akik szerinte egészségesen, jól főznek, de a számos NÉBIH-ellenőrzés során is mindig kiemelkedően jó osztályzatot kaptak Vásárhelyen.

Sok szülő joggal háborog, hogy a gyereke nem eszi meg, de a gyereke azt nem eszi meg, amit a kormány kötelezővé tett 2014-ben

– mutatott rá a polgármester, aki egyúttal felhívta a figyelmet, hogy az önkormányzat már mindent megtett, amit lehetett, A és B-menü közül lehet választani, de repeta is van, és minden észrevételt, panaszt továbbítanak a cég felé.

Nem szociális kérdés azoknak, akik a szükséges jövedelemhatár alatt vannak, de azoknak, akik éppencsak meghaladják azt, már az lehet – mondta el a téma vitáján Lőkösné Nagy Sarolta, az MMM képviselője. Szerinte szép példája lenne a szolidaritásnak, ha azok a szülők, akik ugyan nem rászorulók, de ingyenesen étkeznek a gyerekeik, önkéntesen hozzájárulnának a közétkeztetéshez. Márki-Zay Péter erre reagálva kételyének adott hangot – elmondta, hogy az óvodában, ahol nem kérnek jövedelem-igazolást a kedvezményekhez, többen vallják magukat rászorulónak, mint a bölcsődében, ahol viszont kérnek ilyet. A bölcsődében egyébként a gyerekek 81 százaléka ingyen étkezik a jövedelemigazolás alapján-

Vagy iszonyatosan baloldali kormányunk van, vagy ekkora a szegénység, a nyomor az országban

– fogalmazott Márki-Zay, aki szerint az a legnagyobb gond, hogy míg például Tiborczék a Gundelben 5 százalék Áfa-t fizetnek, addig ha a legszegényebbek vesznek egy 600 Ft-os ebédet, az után 27 % Áfa-t kell fizetniük.

Otlokán Mihály képviselő – hangsúlyozva, hogy az érintett családokra a drágulás mégiscsak nagy terhet ró – módosító indítványt nyújtott be, amelyben a díjemelés mérséklését kérte. Eszerint az önkormányzat díjai az emelés után sem lesznek magasabbak, mint a legolcsóbb egyházi szolgáltatóé. Az egyes intézménytípusok tekintetében ez azt jelenti, hogy a bölcsődékben a tervezettnél 15 Ft-tal, az óvodákban, 20 Ft-tal, az általános iskolákban 25 Ft-tal, a középiskolákban pedig 30 Ft-tal kevesebb lesz a díjemelés mértéke az eredetileg tervezettnél.

A díjemelésről szóló rendelet-tervezetet így, a módosító javaslattal együtt nyolc igen szavazattal, a jelenlévő két fideszes képviselő tartózkodása mellett elfogadták, az emelés november elsejétől lesz érvényes.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!