Kilenc hónap alatt hárman haltak meg lakástűzben a vármegyében
2023 első három negyedévében összesen 186 lakástűz keletkezett Csongrád-Csanád vármegyében, ez az elmúlt hét év átlagához képest mintegy 8 százalékos csökkentést jelent.
Ebben az időszakban 1905 négyzetméternyi épített terület égett le – közölte a katasztrófavédelem.
A legnagyobb tűz Domaszéken volt májusban. Két ember vesztette életét, amikor egy húsz négyzetméter alapterületű ház gyulladt ki. Három szegedi hivatásos egység percek alatt a helyszínre ért, több vízsugárral azonnal megkezdték az oltást. A tűz olyan gyorsan terjedt az épületben, hogy a házaspárnak nem volt ideje kimenekülni a lángok elől. Holttestüket a tűzoltók találták meg a munkálatok közben. A ház körül állatok voltak, több közülük elpusztult a tűzben, de a tűzoltók négy birkát épségben mentettek ki. A helyszíni vizsgálatok alapján egy hűtőszekrény gyulladt ki, ez okozta a tragédiát.
Az első kilenc hónapban keletkezett lakástüzekben 3 ember vesztette életét, a tavalyi év hasonló időszakában 1 ember szenvedett halálos sérüléseket. A leggyakrabban egyedül élő idősek váltak lakástűz áldozatává.
Ezekben az esetekben 31 ember sérült meg, többségük füstmérgezést szenvedett. A lakástüzekhez összesen 361 tűzoltóautót riasztottak, a tűzoltók mintegy 100 órát töltöttek a tüzek oltásával.
A tűz pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 13 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A leggyakrabban elektromos hiba, nyílt láng, a fűtési rendszer hibája, sütés-főzés, avar- vagy szemétégetés, dohányzás, illetve a kémény műszaki állapota miatt gyulladt ki épület. A legtöbb alkalommal a konyhában, kéményben csaptak fel a lángok.
A tűzzel érintett lakóépületnek egyikében sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. Az otthon jellegű tüzek száma a fűtési szezonban a legmagasabb, így az előttünk álló három hónapban még nagyobb odafigyelésre lesz szükség.
Szén-monoxid miatt az első három negyedévben 69-szer riasztották a tűzoltókat, 11 ember szenvedett valamilyen mértékű szén-monoxid-mérgezést, Halálos kimenetű mérgezés nem történt eddig ebben az évben. A mérgező szén-monoxid akkor jön létre, ha a beltérben nyílt láng van, és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ha elérhető a vízmelegítőnk, vagy fűtőeszközünk égéstere, látható a láng, akkor mindenképpen vásároljunk egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt otthonra.
Hozzászólások lezárva.