Két oka is van, hogy elnéptelenedett a vásárhelyi belváros
Nem kellett mást tenni, minthogy ki kellett tiltani a gépkocsiforgalmat. Aminek a környezetvédelemre jó, de a pezsgő-nyüzsgő belváros álmára és a megmaradt üzletek forgalmára igencsak rossz hatása lett. A címlapon a Google fotója a tram-train előtti Andrássy útról.
A vásárhelyi egykori városvezetés két olyan lépést is tett, mely következményeként hétköznap is majdnem kong a belváros két, korábban forgalomtól pezsgő szakasza, az Andrássy úti kirakatsor, illetve a mai dr. Rapcsák András (korábban Szántó Kovács János) a Kossuth tértől a Lázár utcáig tartó szakasza. Ha ma valaki itt hétköznap hosszabb időt eltölt, az az Andrássyn a korábbi gyalogosforgalom töredékével szembesül, illetve azzal, hogy a még meglévő üzletek vásárlói száma is megcsappant. Nem lehet azon csodálkozni, hogy az egykori Petőfi könyvesbolt 2022 május végén bezárt, de azon sem, hogy csak azok az üzletek maradtak meg, melyek áruválasztéka vagy annyira egyedi vagy annyira csábító, hogy a vevők mégis felkeresik.
Ennél rosszabb a helyzet a dr. Rapcsák András utcán, ahol, ha nem lenne a Kossuth tér sarki ABC, illetve nyaranta a BFMK-val szemközi albán fagyizó, csak átmenő forgalom jellemezné. Tömeg csak a városi és egyéb rendezvényeken van.
– Mielőtt lezárták gépjárművek elől az utcát, a forgalmam a tizedére esett vissza, mondta a neve elhallgatását kérő vállalkozó, s több más üzlettulajdonos is hasonló dolgokat mondott. A 4,2 milliárdból létesült Tornyai János Kulturális Városnegyed megvalósításába – mely az Alföldi Galéria és a Tornyai János Múzeum tengelyen található – pedig beleadtak apait, anyait, akkor festették újjá az utcán álló paloták homlokzatait, s kaptak azok akkoriban még szokatlan díszkivilágítást, építették újjá az akkor még Petőfi, ma már Bessenyei Ferenc Művelődési Központot, mely a korábbi ortodox plébánia lebontása után új épületrészt is kapott. De megújult és két épületrésszel bővült a Tornyai múzeum, és renoválták a szerb-ortodox templomot is, melyet Balog Zoltán akkori emberi erőforrás miniszter és Lázár János országgyűlési képviselő avattak fel.
A városnegyeden át vezető, 45-ös, vagy ahogy a vásárhelyiek nevezték szentesi főutat is ekkor zárták le a gépjárműforgalom elől. Emiatt a tömeg is elmaradt. Napközben csak a megfáradt nyugdíjasok, vagy a magukkal mit kezdeni nem tudó tinédzserek üldögélnek néhány padon.
A belső Andrássy útról pedig a tram-train miatt tiltották ki a gépjárműforgalmat, s ahová nem lehet autóval elmenni, onnan a nyüzsgés is eltűnik. Mert képtárba, múzeumba viszonylag ritkán járnak az emberek, de boltokba sokkal sűrűbben. Azokat meg megtalálják a bevásárlóközpontokban.
Ön mit tenne, hogy ismét pezsgő élet legyen a belvárosban?
Hozzászólások lezárva.