Kérészek százezrei rajzottak a Tiszán Szentesnél

Június közepén a Körös-Maros Nemzeti Park nyugati határát jelentő Tisza-szakaszon jelentős tiszavirág-rajzás zajlott le – számolt be róla a nemzeti park.

A szentesi Tisza-szakaszon június 15-én néhány példány tiszavirág megjelenésével kezdődött a kérészek rajzása. Június 16-án az előző napinál valamivel több egyedet figyeltünk meg, majd 17-én több százezer tiszavirág repült, ekkor volt a rajzás csúcsa. Június 18-án már csökkent a rajzás intenzitása, de még 19-én, vasárnap is látványos volt a tiszavirágzás, több tízezer egyed repült a víz felett. A kérészek minden nap 18 óra körül jelentek meg, a legtöbb egyedet 19.00-20. 00 óra között láttuk, majd erősen csökkent a számuk, de sötétedésig elhúzódott a rajzás – írták.

A folyók kanyarulatában keletkező, meredek falú, agyagos, vagy löszös partfalban lárvák milliói élnek. Fejlődésük 3 évig tart, egy-egy területen több generáció is együtt él. A tiszavirág a nagyobb vízfolyások kérésze, de ma már szinte csak a Tiszán és mellékfolyóin fordul elő. Legnagyobb állományai a Tiszán kívül a Körösökön és a Maroson találhatók.

A hímek az utolsó lárvastádiumot követően úgynevezett szubimágóvá válnak, majd a partra repülnek és egy újabb vedlés után kezdik meg néhány órás életüket. A nőstények valamivel később jelennek meg, mint a hímek és a lárvabőrüket levetve egyből imágóvá alakulnak. Ezt követően a hímek és a nőstények csak a násszal törődnek, nem vesznek magukhoz táplálékot.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!