Katona Zsolt: a vendégektől sok a pozitív visszajelzés
Katona Zsolt közel öt éve vezeti a Hód-Fürdő Kft-t, mára egy csomó tapasztalatot összegyűjtött az intézmény vezetéséről. A közgyűlés javaslatára január elején további öt évre őt választotta meg a Hód-Fürdő Taggyűlése. Ennek kapcsán beszélgettünk vele a fürdő jelenlegi helyzetéről, és arról, milyen tervekkel indul neki az új évnek, illetve az új ciklusnak.
Érzi-e még magában ugyanazt a lendületet, mint amivel öt éve elkezdte a Hód-Fürdő irányítását?
Nem lehet összehasonlítani. Az elején egy ismeretlen helyre kerülve kezdtem dolgozni, mára azért annyi tapasztalatot összegyűjtöttem, hogy teljesen másként szemlélek dolgokat.
Én békéscsabai vagyok, de Szegeden élek régóta, onnan járok át nap mint nap. Az uszodát egyébként régóta ismerem, életem első versenyét itt úsztam 1982-ben, akkor száz méter gyorson indultam. Mindig is volt kapcsolatom az intézménnyel, hol sportolóként, hol edzőként. Intézményvezetőként új szerepkörbe kerültem öt évvel ezelőtt. Voltak elképzeléseim, amik menet közben módosultak a realitások mentén.
Érzékelem, hogy sok negatív vélemény is megfogalmazódik az elért eredményünkkel kapcsolatban, például a cég mérlegét gyakran éri kritika. A mérleg azonban nem a teljes valóságot mutatja. A Hód-Fürdő Kft. egy szolgáltató, üzemeltető cég, vagyona minimális, minden, amit itt üzemeltet, azért bérleti díjat fizet, minden szükséges eszközt be kell szereznie, megvásárolnia. A mérlegeredmény nagy része a tulajdonostól – vagyis a várostól – való vásárlást jelenti. Vagyis a fürdő termel bevételt a városnak, a drasztikus mínusza épp ebből adódik. Van azért egy szint, ami alá nem tud mínuszba menni a fürdő. Vannak korlátaink, összehasonlítva más fürdőkkel, ahol fedett élmény-elemeket, hotelt építettek hozzá, így télen is komolyabb létszámot tudnak vonzani. A mi fürdőnk a helyi lakosokat, az úszókat, a sportolókat vonzza leginkább, illetve nyáron a hatalmas zöldterület csalogató lehetőség sokak számára.
Miért kellett árat emelniük?
640 forintba kerül ma a dízel. Kérdezném, hogy a két évvel ezelőtt vásárolt 520 forintos dízel az rosszabb minőségű volt, mint a mostani 640 forintos? Nem, hanem van egy piac, a piac változik és meghatároz dolgokat. Ebbe beletartozik az inflációs árváltozás is például.
Átlagosan 12 százalékkal emeltünk egyébként. Más fürdőkkel összehasonlítva: Békéscsabán a szezonbérlet annyi, mint nálunk az éves bérlet.
Jól értettem, hogy a fürdő fizet a városnak azért, hogy itt lehet, vagyis a területet bérlik a várostól?
Igen, de a várostól veszem a víz egy részét is – amióta 2019-ben saját kutunk van, a medencéket nem hálózati vízből töltjük. Bevezettünk más költségcsökkentő megoldásokat is, ezért épült két éve szennyvízátemelő. De például a konditerem tulajdonosa nem a Hód-Fürdő Kft., hanem az egyik városi cég, a keletkező költségeket viszont a Hód-Fürdő fizeti meg. Ilyenekből származnak olyan költségeink, amelyek végeredményben eltorzítják a valós működésünk eredményét. Így idén 460 millió körüli lesz a mínuszunk, tavaly pedig 513 millió volt – az én regnálásom alatt ez volt a legrosszabb, volt már 390 millió is az eredmény az én időmben. A rekord korábban majdnem elérte a 600 milliót, de az még előttem volt. 513 milliós összeg jelentős részét a hitelkamatok tették ki olyan kölcsönök után, amit a fürdő korábbi időkben vett fel a várostól, és most a város kasszájába fizet vissza.
Az emberek azt hiszik, hogy annyira rosszul működik a fürdő, hogy ezért van ekkora mínusza, de ez nem így van. Az elődök, ami hitelt felvettek az önkormányzattól, nem fizették vissza. Ami hitelt én felvettem, azt vissza is juttattam. Az a hitelállomány, amit nekem törleszteni, a kamatait fizetni kellett az előző években, azt mind az elődeim vették fel 2013 és 2019 között.
Ezt a 415 milliós összeget most egy gazdasági, jogi átszervezéssel meg fogjuk oldani, hogy ne kelljen feleslegesen fizetni. Tavaly 50 millió forint volt ennek csak a kamata, idén is lesz 40 millió, amiről nem tehetünk. Az eredményt tehát sokféleképpen lehet értékelni ezeknek a tükrében, ezért én inkább az emberek véleményére adok, akik ide járnak nap mint nap.
Ez alapján mi a benyomása?
Az, hogy sokkal több a pozitív vélemény. Az az érdekes, hogy akik nem vásárhelyiek, azoktól nem hallasz negatív véleményt. Dicsérik a pozitív dolgokat. Persze vannak negatívumok is, ezt tudjuk, lehet mondani, miért nem csináltuk meg ezt, meg azt. Meg tudnánk csinálni, csak akkor nem ennyi lenne az eredmény, hanem 650 meg 700 millió mínusz, mert ezek mind karbantartási költségek lennének. Ezt – a karbantartást – az elődöknek egyébként nem nagyon engedték. Az idei mínuszunkból is le lehetne venni azt a közel 40 millió forintot, amibe a hátsó (csúszdás) medence újracsempézése került tavasszal. Ezt is, és a napelemeket is saját bevételből fedeztük. Tehát a szükséges karbantartásokat, felújításokat elvégezzük – azokat is, amiben már régen el kellett volna végezni, és akkor nem lennének olyan problémáink, mint most a Kremával például. De ezek persze negatívan befolyásolják az eredményt.
Milyen tervekkel készülnek az új évben?
Elsősorban energetikai jellegű megtakarításokat tervezünk, ennek keretében pedig a napelemrendszer bővítését. Mivel nagy felhasználók vagyunk, ezért nem kell visszatáplálnunk a rendszerbe. De felújításra szorul a fedett rész gépészete is. Mindezek megint csak negatív irányba befolyásolják az eredményt, hiszen költséggel járnak. Szeretnénk változást elérni az öltözőkkel kapcsolatosan, az a cél, hogy a belépőórák a szekrényekkel is kompatibilisek legyenek, mint régen.
Idén is pályázunk TOP-os, turisztikai fejlesztési jellegű pályázatra – ennek keretében szeretnénk a fürdőt gyógyfürdővé nyilváníttatni, hiszen ez a későbbi pályázatok szempontjából sokkal több lehetőséget rejt, mint egy egyszerű termálfürdő esetében. Mindezeken túl a gyógyászatot is szeretnénk fejleszteni.
A programok terén mire számíthatnak idén a vendégek?
A szaunaszeánszokat már jó ideje elindítottuk, és szeretnék is fenntartani az egész téli időszakban. Egyébként bővítenénk is a szaunarészleget az őszi szezonra: új szaunakamra illetve egy plusz aromaterápiás kabin kerülne a részlegre. Kibővítenénk a szauna pihenőrészét is. Azt érezzük, hogy van igény ezekre a szolgáltatásokra, egyre többen jönnek, az elmúlt hétvégén például közel nyolcvanan voltak a szaunában – ezért is indokolt az új kamra létesítése. Ezt pályázati forrásból, vagy saját bevételből, de megvalósítjuk. De úgy is bővítettünk például, hogy vasárnap most már reggel kinyit a szaunánk.
Természetesen lesznek idén is sportrendezvények, versenyek – egy évben közel tíz ilyen van. Edzőtáborok is lesznek, februárra például már nem is fér be több, de a többi hónapra, a júliust kivéve, igen. De ezzel óvatosnak kell lennünk, hogy az úszóknak is maradjon hely. Így is rendszeresen megkapjuk, hogy nincs elég hely, de én ezt egy kicsit másképp látom: gyerekkoromban, emlékszem, a vízilabdázók, az úszók és a vendégek egyetlen medencében voltak.
Most, ha ketten, hárman úsznak egy pályán, akkor az több vendégnek már tumultus. Nagyon sajnálom, hogy ez a tolerancia nem alakult ki egyesekben. De ezt persze figyelembe vesszük, tehát aki úszni szeretne, annak lesz lehetősége, hogy ússzon. „Bástya elvtársakat” nem tudunk fogadni.
Mi a helyzet a kempinggel? Az egy sikertörténet, nem?
Még nem mondanám sikertörténetnek, de a 2024-es év igazolja azt, hogy szükség van rá. Közel 40 milliós bevételt termelt idén. Tehát remélhetőleg nem 600 év lesz a megtérülése! Egyre több ember számára népszerű, sikerül olyan kempingklubokkal is együttműködést kötnünk, aminek az eredményeként december 27-től január 2-ig 130 vendégünk volt a kempingben. Itt szilvesztereztek fönt az aulában, és jól érezték magukat, annak ellenére, hogy téli időszak van.
A kempingben még van potenciál bevétel-emelkedésre, akár meg is duplázhatná a bevételt a következő egy-két évben. A maximális teljesítmény az évi százmilliós bevétel lenne – ahhoz, hogy ezt elérhessük, meg kell erősíteni a tavaszi és az őszi szezont. Ezekre az időszakokra olyan akciókat szeretnénk majd kitalálni, ami vonzóvá teszi.
Nyárra ismét tervezzük a Rádió88-strandpartit, amely már tavaly is volt. De népszerű volt az erősember-verseny is, vagy az évbúcsúztató váltóúszás is, ezeket is megismételnénk. Augusztusban rendeztünk egy strandvízilabda-emléktornát – a Bajusz Károly-emléktornát, erre szép számmal jöttek a környékről öregfiú-vízilabdázók.
Ez a rendezvény abszolút megmutatta, hogy párthovatartozás nélkül – hangsúlyozom, én sehová nem tartozom – tudtak a résztvevők együtt vízilabdázni és nagyon jól érezték magukat. Ez egy klassz program volt, amit idén is szeretnénk megszervezni, sőt bővíteni is.
Hozzászólások lezárva.