Kásler: egyébként is…

Egyébként is azt tették, amit járvány nélkül is tettek volna – többek között ezzel indokolta Kásler Miklós, miért nem részesültek a gyógyszerészek az egészségügyi dolgozóknak járó bruttó 500 ezres jutalomban. Az idősotthonokban dolgozók meg azért nem, mert nem állami foglalkoztatottak.

Mintegy 160 ezer egészségügyi dolgozó kap bruttó 500 ezer forintos jutalmat a koronavírus-járvány idején tanúsított helytállásukért. A felsorolt szakmák munkavállalóinak akkor is átutalják július elsején az összeget, ha szabadságon voltak, fizetés nélküli vagy betegszabadságon voltak, esetleg az állásidő miatt nem dolgoztak, valamint gyeden vagy gyesen voltak.

A jutalmazásból kimaradtak a gyógyszerészek, az idősotthonokban dolgozók és a gyógytornászok is. Az okokról az emberi erőforrások minisztere beszélt.

A gyógyszerészek valóban szerepeltek a kormány elé kerülő díjazottak listáján, de kérdőjellel, ugyanis „az ágazat eleve nagyon magas, huszonöt százalékos haszonnal dolgozik, ráadásul az üzletek vállalkozási formában szolgáltatnak és a tulajdonosok közel egyharmada külföldi. A gyógyszertárak egyébként is azt tették, amit járvány nélkül is tettek volna” – nyilatkozta a Demokrata online kiadásának Kásler Miklós azzal kapcsolatban, hogy a patikusok miért nem részesültek az egyszeri bruttó 500 ezer forintos jutalomban.

A miniszter hozzátette, a gyógytornászok és az idősotthoni dolgozók, illetve a házi segítségnyújtók azért maradtak ki, mert a munkáltatójuk, egyben fenntartójuk is az illetékes egyház, a vállalkozó, az egyesület, vagy éppen az önkormányzat. „Sajnos így nem tartoznak bele abba a körbe, amely kifejezetten az egészségügyi dolgozókat öleli fel, noha az ő munkájuk is a járvány idején kifejezetten veszélyes, hála és köszönet illeti őket” – fogalmazott a tárcavezető.

Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke a miniszter kijelentéseire reagálva leszögezte: a gyógyszerészek a törvények értelmében egészségügyi dolgozók, ráadásul egészségügyi intézményben dolgoznak. A „huszonöt százalékos haszonnal” kapcsolatban közölte, hogy „a közfinanszírozott gyógyszerek fogyasztói árának százalékában kifejezett, miniszteri rendeletben rögzített átlagos árrése már csak 10 (!) százalék körüli, ráadásul egyre több olyan gyógyszert forgalmaznak a gyógyszertárak, amelyek árrése még a beszállítónak kifizetendő összeg banki átutalási költségét sem fedezi. A szabadáras egyéb termékek árképzése ezt a kiesést csak részben kompenzálja, a vidéki kisforgalmú gyógyszertárak helyzete pedig csak egyre nehezebb.

A kórházi gyógyszerészek és a gyógytornászok is kapnak az egyszeri juttatásból – közölte az Emmi hétfőn az ATV megkeresésére.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!