Karikó Katalin segítségével új mRNS-kutatócentrumot alakítanak ki az SZTE-n
A Szegedi Tudományegyetemen egy új mRNS-technológiai kutatócentrum kialakítása van folyamatban, amely várhatóan 2025 májusára fog elkészülni az egyetem Biológiai Intézetében. A központ kiépítéséhez Karikó Katalin is hozzájárult, külön támogatva az állatház kialakítását.
Az új infrastruktúra Gácser Attila professzor vezetésével fog működni, lehetőséget teremtve az mRNS-alapú projektek fejlesztésére és egy új kutatógeneráció inspirálására. A központban in vivo és in vitro kísérleti állomások kapnak helyet, lehetőséget biztosítva, hogy a helyi kutatók versenyképes eredményeket érjenek el a nemzetközi színtéren is.
Gácser professzor szerint az mRNS-kutatások gyakran rizikós, kísérleti jellegűek, de az új laboratóriumi központ garantáltan hosszú távú hasznot hoz majd. A központ nem csupán az ő kutatócsoportját, hanem minden helyi kutatót támogatni fog, akik új mRNS-alapú projektekben gondolkodnak. A létrejövő laborokat úgy alakítják ki, hogy a legújabb technológiákat alkalmazzák, amelyek a jövőben további áttöréseket is elősegíthetnek ezen a területen.
Karikó Katalin tanácsa szerint az SZTE kutatóinak olyan speciális területeket érdemes megcélozniuk, amelyek a nagy nemzetközi szereplők érdeklődési körén kívül esnek. Az egyetem kisebb költségvetéssel működő, jól fókuszált kutatócsoportjai az ipari óriásokkal szemben a „piaci rések” kihasználásában lehetnek sikeresek. Ez a stratégia a párizsi Pasteur Intézet érdeklődését is felkeltette, amely különös figyelmet szentel a gombafertőzés elleni mRNS-terápiás kutatásoknak.
Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese szerint a Pasteur Intézet egyre inkább saját kutatási programját kiegészítő együttműködésként tekint Gácser Attila projektjére. Az intézmény évszázados tapasztalattal rendelkezik a fertőző betegségek kutatásában, és mélységi együttműködést lát az SZTE új mRNS-technológiai központjával. Széll Márta szerint az együttműködés az egyetem számára is rendkívüli lehetőséget jelent, hiszen a Pasteur Intézet világszínvonalú háttere és a tíz Nobel-díjas tudóst adó kutatási környezet komoly lendületet adhat az SZTE fejlesztéseinek.
November 7–8-án a Novo Nordisk Alapítvány a Szegedi Tudományegyetemen rendezi meg nemzetközi mRNS-konferenciáját. Az egyetemen jelenleg több kutatási program is kapcsolódik a konferencia témájához. Az SZTE SZAOK Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetben Nógrádi Antal intézetvezető egyetemi tanár Neuroregenerációs Laboratóriuma például évek óta vizsgálja a gerincvelő-sérüléssel kapcsolatos terápiás lehetőségeket.
Hozzászólások lezárva.