Karácsony Gergely: a szabad önkormányzatnak szüksége van szabad forrásra

A Magyar Önkormányzatok Szövetségének vendégeként járt Hódmezővásárhelyen Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere. A Vásárhelyi TV-nek elmondta, szerinte az utóbbi tíz év legnagyobb vesztesei a kistelepülések voltak. Az önkormányzatoknak pedig vissza kell adni saját adóbevételeiket, egyúttal el kell gondolkozni a jelenlegi adórendszer korrekcióján is.

Az elmúlt 10 évben nagyon sok feladat került át az önkormányzatoktól az államhoz, ennek pedig meglátása szerint mindig az lett az eredménye, hogy ezeket a szolgáltatásokat az önkormányzat, az emberek rosszabb minőségben kapják vissza, kapják meg, mondta Karácsony Gergely a Vásárhely TV-nek adott interjújában. Hozzátette, arról is tudomása van, hogy az iskolák után kész törvényjavaslatok vannak az óvodák, bölcsődék és az egészségügyi ellátórendszernek az államosítására, ami szerinte azt a veszélyt hordozza magában, hogy egy nagy vízfej, egy nagy központi döntéshozó szerv gondoskodna ezekről az intézményekről, ami nem lenne jó.

Meglátása szerint a jövő évi választások egyik kérdése éppen az lesz, hogy lesznek-e még Magyarországon önkormányzatok, a következő kormánynak meg kell őriznie a még megmaradt értékeket. Az iskolákat újra önkormányzati kezelésbe kellene adni, mert nyilvánvalónak tartja, hogy sokkal jobban szolgálja a helyi közösségek érdekeit az, hogyha azok legitim vezetői és az állampolgárok döntenek például az iskolákkal kapcsolatos kérdésekben.

A következő kormánynak mindenképpen kell egy részletes áttekintést adni arra vonatkozóan, hogy az önkormányzatokat hogyan finanszírozzák. Többféle megoldás is szóba jöhet, de az önkormányzatiságnak pont az a lényege, hogy van saját bevétele, aminek a felhasználásáról ők döntenek. Úgy gondolja, bízzuk rá a helyi közösségekre, hogy mi ennek a legjobb felhasználási módja ezen forrásoknak. Hogyha az önkormányzatok ellátnak majd állami feladatokat, tette hozzá Karácsony, például óvodát üzemeltetnek vagy iskolát tartanak fenn, akkor azt nyilván csak úgy tehetik meg hogy ha az állam az ehhez szükséges pénzt és odaadja, nem csak a feladatot.

Ennek két módja van: az egyik a ma meglévő normatív támogatás, amit egy óvodai hely után kap egy önkormányzat, ám ezen kívül kellenek azok a szabad források, amelyeket olyan célokra használnak az önkormányzatok, amelyek kevésbé nevesítettek. A szabad önkormányzatnak szüksége van szabad forrásra, mondta, majd hozzátette, ezért újra kell gondolni az adórendszert, ennek a kapcsán sokféle megoldás szóba jöhet. Fontos az, hogy önkormányzatoknak legyen saját adóbevétele, a lényeg az hogy kiszámítható gazdálkodást kell biztosítani az önkormányzatoknak, saját közösségek által választott vezetőkkel és irányított intézményekkel.

A Vásárhelyi TV kérdésére a miniszterelnök-jelölt elmondta hogyha a mostani ellenzéknek csak parlamenti többsége lenne és nem kétharmados többsége, véleménye szerint akkor is meg tudná valósítani a programjának az érdemi részét. Ha az ellenzék megnyerné a következő parlamenti választásokat és többséget szerezne, az már akkor egy óriás siker lenne azon a hatalmi gépezeten, ami most Magyarországot úgy véli a rossz irányba próbálja vezetni. A győzelmet követően nagyon sok olyan részletmunka lesz, olyan jogi feladatok is, ahol ahol ezeket a károkat enyhíteni lehet. Ehhez az első lépés az hogy, többségük legyen, hogy lezárhassák, ahogy mondta, azokat a pénzcsapokat, azt az elképesztő hatalmi gépezetet, melyet az adófizetői pénzekből olajoznak. Hogyha ez az olaj nem érkezik meg ebbe a rendszerbe, mondta, akkor elkezdenek a fogaskerekek, a hatalmi szerkezet nyikorogni, és elindulhat egy jobb irányba az ország.

Azt is elmondta, a vidékkel kapcsolatban fontos, hogy ne csak menjenek az üzenetek is, hanem el is jussnak a vidéki emberekhez. Saját szülőfalujában, Nyírtasson is azért erős a Fidesz, mert az ellenzék nincs ott. Házról házra kell menni ahhoz, hogy eljuttassák az embereknek az üzenetüket.

Az Orbán rendszer legnagyobb vesztesei a kistelepülések saját véleménye szerint. A különbségek az elmúlt egy évtizedben nem csökkentek, inkább növekedtek, amire rátett a mostani gazdasági válság. Pedig az emberek között, mondta, nincs látható törésvonal Budapest és nagyvárosok, vagy Budapest és vidék vonatkozásában. Mindannyian ugyanazt szeretnék: biztosabb megélhetést, jobb egészségügyi ellátást. Ezen dolgoznak a jövőben.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!