sajatbanner

Jön a szavazás – most nem tejfölárusok a patikusok

Mellékletet kapott a Gyógyszerészi Hírlap nevű kiadvány legfrissebb, márciusi száma – írja az rtl.hu. A Gyógyszerészeti Kamara szaklapjához egy 40 oldalas, láthatóan nem olcsó kivitelezésű brossúrát csatoltak. Az első oldalon rögtön Orbán Viktor köszönti a gyógyszerészeket. Úgy tűnik, kell az ő szavazatuk is.

„A Magyar Gyógyszerészi Kamarával együttműködve mindent megteszünk annak érdekében, hogy a jövőben is hasonlóan szolgálatkész, kiválóan felkészült (…) gyógyszerészek és szakasszisztensek dolgozhassanak” a szakmában, írja ebben a miniszterelnök a „Magyarország jobban teljesít” szlogen kíséretében.

A kiadvány oldalain a gyógyszertárak helyzetét hasonlítják össze a 2010 előtti, és a Fidesz-KDNP-kormányok alatti időszakokkal. A kiadásért a Rogán Antal által irányított Miniszterelnöki Kabinetiroda felel.

Az rtl.hu megkereste a Gyógyszerészi Kamarát a kiadvánnyal kapcsolatban, hogy megtudják, miért került kormányzati hirdetés az áprilisi választások előtt megjelenő utolsó számhoz. A kamara részéről Dr. Hankó Zoltán elnök úgy válaszolt, hogy a kiadvány szakmai előkészítése a Miniszterelnöki kabinetiroda és a Kamara közös munkája volt, a melléklet megjelentetéséről közös döntés született, a Gyógyszerészi Hírlapba történő ’behúzás’ költségtakarékossági megfontolások miatt a Kamara elnökének személyes döntése volt a kabinetiroda jóváhagyásával.

Az rtl.hu megkérdezte, hogy problémásnak tartja-e, hogy egy politikai oldalt nyíltan népszerűsítő melléklet jelenjen meg egy szaklapban, azt válaszolta:

A Kormány és a Kamara között 2010 óta folyamatos, és minden ciklusban megújított együttműködés van. A kiadvány az elmúlt 12 év együttműködésének legfontosabb eredményeit mutatja be és az elkövetkező időszakra vonatkozóan azokat a célokat, amelyekben az elmúlt hónapok egyeztetései során konszenzusra jutottunk.

Mint emlékezetes 2020. nyarán Kásler Miklós EMMI miniszter, a járvány alatti helytállásért az egészségügyi dolgozóknak megítélt 500 ezer Ft-os jutalom támogatotti körébe eredetileg még a gyógyszerészeket és a gyógyszertári szakasszisztenseket is besorolta, aztán kihagyták őket.

Franka óta gyakori kérdés a patikákban: tejföl van?

Kásler a Demokrata című lapban indokolta korábbi döntésének megváltoztatását. Ehhez fűzte az alábbi, elhíresült kommentárt a kormánykritikus magatartással nem vádolható Franka Tibor.

Ha ennyire kitágított körben számíthatnának juttatásokra, akkor például a gyógyszerész után kérhetne az élelmiszerbolti eladó is, bár nem gyógyszert, hanem tejfölt vesz le a polcról és adja át azt a vevőnek, vagy a postások, a köztisztasági dolgozók, a taxisok, és ki tudja, ki mindenki még. A köszönet és a hála – legalábbis anyagi – elismerésének szigorú határokat kell szabni. Ettől lesz igazán értékes és megérdemelt az a juttatás.

A gyógyszerészkamara elnöke, Hankó Zoltán elnök a miniszteri döntésre reagálva akkor még „a döntéshozók helyett” is elnézést kért a gyógyszerészektől. Erről a 24.hu írt.

Felsorolta, hogy az eset szerintük azért visszás, mert az 1997-es egészségügyi törvény is egészségügyi dolgozóként definiálja a gyógyszerészeket, a gyógyszertárak szakdolgozói extra nyomásnak és fertőzésveszélynek voltak kitéve a járvány alatt.

„A gyógyszerész nem tejfölárus, és ezzel nem a tejfölárusokat akarom megbántani. Nem kereskedők vagyunk, hanem képzett egészségügyi szakemberek.”

A választás előtt Rogán minisztériuma megírta, továbbra is számítanak a gyógyszerészek együttműködésére

500 ezer Ft helyett „a Kormány most külön is köszönetet mond a felelősségteljes helytállásért.” Azt is írják a kiadványban, hoogy miközben az egész ország leállni kényszerült, a gyógszertárak mindvégig elérhetőek voltak és helytálltak a betegek ellátásában. És valóban – tehetjük hozzá -, amikor a háziorvosok csak telefonon rendeltek, a gyógyszertárak fogadták a covidos betegeket is.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!