Januárban született 100 éve – Dömötör Jánosra emlékeztek a Tornyaiban

A vásárhelyi kultúra nagykövete és napszámosa volt egy személyben, így vallott Dömötör Jánosról egykori munkatársa, Nagy Imre azon az emlékkiállításon, amelyet a legendás múzeumigazgató születésének 100. évfordulója alkalmából rendezett a Tornyai János Múzeum. Az érdeklődők mindazokból a képzőművészeti alkotásokból, plakátokból, évkönyvekből, illetve személyes relikviákból láthatnak itt egy csokorra valót, amelyek megidézik Dömötör János páratlan személyiségét és szellemiségét.

Dömötör János a vásárhelyi művészeti pályáját 1944-ben kulturális tanácsnoként kezdte, tevékenykedett a Tornyai Társaság titkáraként, majd 1961-és 1991 között a helyi múzeum igazgatója volt, ahonnan nyugdíjba vonulása után sem szakadt el. Gyarapította a gyűjteményeket, rangot adott az Őszi Tárlatnak, és népszerűsítette a vásárhelyi kultúrát, ezért is kötelessége az utókornak emlékezni rá- hangsúlyozta dr. Kis Andrea.

Nagy Imre 20 évig dolgozott együtt Dömötör Jánossal. Nagy azt emelte ki, hogy Dömötör János nemcsak nagykövet volt, hanem a vásárhelyi kultúra kétkezi munkása is, aki felismerte a Plóhn honvédporték értékét. Elmesélte a jelenlévőknek, hogy csináltatott 30-40, vagy talán 50, nagyméretű nagyítást vele, hordozható táskába tette őket, amelyeket ezáltal el tudta vinni az adott művelődési házba, ahol megrendezte a kiállítást és még aznap meg is nyitotta.

Alakját Nagy Attila szobrászművész is megörökítette. Kiemelte, hogy erőteljesek voltak a formái, az arca. Benne volt az iszonyatos erő, ami jellemezte őt lelkileg, de testileg és szellemileg is.

Dömötör Jánost nem felejtették el a városban (sem)

Fia, a neves fotóművész, Dömötör Mihály is kellemes nosztalgiával emlékezett meg édesapja születésének 100. évfordulóján. Felidézte, hogy irodájában, a rádió felett nagybetűkkel ki volt írva: humor és önirónia nélkül tönkre tesszük magunkat. Dömötör Mihály szerint ez most is nagyon érvényes.

Dömötör János szellemi öröksége követendő példa a mostani vezetés előtt is- fogalmazott Megyesi Beáta főigazgató. Az emlékiállítás gazdag szakmai és személyes tárgyai egészen április 24-ig tekinthetők meg a Tornyai János Múzeumban.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!