Ismét olimpikont adhatnak a vásárhelyi vívók
Könyvvé érik Talmácsi György sporttörténeti előadása – derült ki tegnap este a városi könyvtárban, ahol a rendszerváltástól napjainkig zajló városi sportéletről hallhatott érdekességeket a nagy számú érdeklődő.
Mostanában nem nagyon kísérte akkora érdeklődés egyik könyvtári rendezvényt sem, mint Talmácsi György sporttörténész tegnap befejeződött, a város sportéletét a kezdetektől napjainkig végig követő előadássorozatát.
– Amikor írtam a könyvet, a kezdetek adottak voltak, de az viszont dilemmát okozott, hogy hol fejezzem be. Végül úgy döntöttem, hogy az 1989-ben, azaz a rendszerváltáskor kezdődött szakasza befejező pontja a múlt heti labdarúgó mérkőzés időpontja lesz. Ezen a magyar válogatott győzött, s másnap a szaklap azzal a főcímmel jelent meg: Történelmet írt a magyar csapat. Ezért úgy gondolom, hogy már a tegnap is a történelem része, így lesznek olyan sportágak, melyeket a közelmúltig mutatok be – mondta Talmácsi György.
Aki mind a három előadását végighallgatta, az arra is rájöhetett, hogy a városi sporttörténetet a vívás foglalta keretbe, hiszen annak idején azzal kezdődött Vásárhely sportélete, s most három olyan vásárhelyi származású versenyző is van, aki közül legalább egy esélyes, hogy ott legyen a párizsi olimpián: Gachályi Gréta párbalytőröző, aki a budapesti Honvéd színekben lép a pástra, Wolf Eszter vívó és Papp Jázmin.
Elhangzott, a sportélet 1989-es korszakhatára nem volt olyan gyors, mint az 1945/46-os, ami azonnali, éles váltást jelentett, ugyanis a rendszerváltáskor az állam fokozatosan vonult ki a sportéletből, majd a gyárak privatizációja következtében az új tulajdonosoknak már nem volt érdekes például a Porcelán vagy a Hódgép, a Metripond vagy a Hódiköt csapatai fenntartása. Ezért fordulhatott elő, hogy egyes csapatok ugyan bajnokságot nyertek, de ezt követően csődbe is mentek, hogy az újabb bajnokságot már más cégek színeiben nyerjék meg. És az is, hogy a városi önkormányzat próbálja a csapatokat fenntartani.
Ez az a korszak, amikor kiemelkedő eredményeket értek el a férfi kosárlabdacsapat tagjai. – Ebben az időszakban még volt OB I-es vízilabdánk, s megjelentek a vadonatúj sportágak: a fit kid, a baseball, a tékvan-do egy eddig ismeretlen ága, vagy a terep vadászíjászat és még sorolhatnám – mondta. Hozzátette: ebben az időszakban lett egyre kevesebb a sportegyesület, alakultak meg az egy szakosztályos egyesületek, és erősödött meg a fenn említett, ma ismét a legkiemelkedőbb sportágnak számító vívás, mely Magyari Ágnesnek köszönhetően általános iskolai tantárggyá is vált…
Hozzászólások lezárva.