sajatbanner

Ismét nyitott kapukat találtunk Mártélyon

A legkisebbek festhettek, rajzolhattak, népi iparművészek árulták portékáikat, népzene, néptánc, lovaskocsi, bábelőadás, zene is volt a kilencedik alkalommal megrendezett Nyitott Kapuk fesztiválon. Mártély, a Rákóczi utca, és megannyi program.

A család bármely tagja talált magának programot a kilencedik alkalommal megrendezett Nyitott Kapuk fesztiválon, de legtöbben kisgyerekkel érkeztek. Tichy-Rács Ádám is kisfiával jött, a párja a másik gyermekkel járt Szegeden. A kicsi bábelőadást nézett, míg ő a népi iparművésznél érdeklődött. Legfontosabb számára a gyermek szórakozása, mondta, de azért ő is megtalálja a maga programját.

A legtöbben így voltak vele, és ez helyes is, mondta Láda Imre, főszervező. Kifejtette, az embereknek nagyon nagy igényük van a pandémia után erre a kikapcsolódásra, és nem kellett csalódniuk, sokan el is jöttek. Szerinte az idei fesztivál kulcsszava: a bizalom. Ez megvan az emberekben, sokan újra találkoznak, vagy épp új ismeretségek születnek, és ezt nagy eredménynek tartja. Idén jött néhány lengyel, német, francia vendég is. Egyébként mindenki maga felelt saját portájáért, illetve ami saját udvarán történik, tette hozzá Láda Imre, ám ottjártunk végéig semmi probléma nem volt.

Kovács Ivánné, szentesi bútorfestő, népi iparművész autodidakta módon tanulta ki eredetileg a szakmát, mesélte. Két évig bújta a szakirodalmat, tökéletesítette művészetét, volt például, hogy intenzív levelezésben volt egy erdélyi magyar lánnyal, az ő hatására kezdte el a bútorfestést. Amikor elkezdett ezekkel foglalkozni, két évig ecsetet sem vett a kezébe, amíg nem tudta, mit miért fest, melyik motívumnak mi a jelentése, szimbóluma, tartalma. Sokan keresik portékáit, értelmiségiek is, akik közül sokan költöznek falura.

Mindenkit érdekel a régmúlt hagyománya, kultúrája, életmódja, a gyerekeket különösen. Sajnos most nehéz a kukoricát előteremteni, hogy bemutassák a morzsolásukat. Ezt már Pap József, morzsoló gyűjtő nyilatkozta. Ő már több évtizede gyűjti ezeket az eszközöket, amiket elődeink használtak. Nem is tudott mindent kihozni, de sokat ilyenkor hoz bemutatókra. Vásárhelyen, ha elmegy az ócskapiacra, mindig talál valamit, néha a felesége már a fejét fogja, de elfogadja. Elmondta, hogy tanyán nőtt fel, innen ezeknek az eszközöknek a szeretete.

A gasztronómia is tartogatott érdekességet, Mohács környékéről hozták el a hagyományos köcsögös babfőzést, amit a régi paraszt emberek használtak. Feltették a babot főni a tűz mellé, addig elmentek kapálni, és 3-4 óra munka után kész lett az ebéd. Most füstölt csülkösbabot és vecsési káposztát készítettek, természetesen kóstolásra. Nagy Attila elmondta, Mohácson augusztus első hétvégéjén 300 ilyen edénnyel vendégelnek meg több ezer embert a város főterén. Egy ilyen edény számítása szerint 8 liter űrtartalmú egyébként. A hagyományáról azt is elmondta, ez a középkorban elterjedt volt Magyarországon, aztán Mohács környékén maradt meg, és terjed mostanában újra országszerte.

Láda Imre azt is elmondta, amint ma bezárják a kapukat, már arról fognak elkezdeni beszélgetni, hogy mi lesz jövőre.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!