Ismét az Átlátszó portált támadja a Szuverenitásvédelmi Hivatal
A Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint ,,egyértelművé vált, hogy az Átlátszó – külföldi finanszírozás bevonásával – az állami és társadalmi döntéshozatali folyamatok befolyásolására irányuló tevékenységet folytat, Magyarország számára súlyos politikai, gazdasági és társadalmi károkat okoz.„
A hivatal hétfői közleménye szerint június 25-én indítottak egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot az Átlátszó tevékenysége kapcsán, és a vizsgálat során bizonyítást nyert, hogy a ,,magát oknyomozó portálként definiáló szervezet egy összetett nemzetközi hálózatnak a tagja, amely a világ minden pontján a finanszírozók érdekeit képviseli a célország érdekeivel szemben.”
A Judith Sargentini, európai parlamenti képviselő által készített, 2018 szeptemberében elfogadott jelentésre hivatkoznak, ami szerint ,,a koholt vádakra épülő ítélet meghozatalához az Átlátszó és más – az Európai Unió által is pénzzel támogatott – politikai nyomásgyakorló csoportok részjelentései szolgáltatták az alapot.”
Az SZH szerint a politikai nyomásgyakorló szervezet szisztematikusan visszaél a közérdekű adatokkal. Eddig több mint 9000 dokumentumot töltött fel a hálózat amerikai központjának szerverére, ráadásul az Átlátszó összetett, több szervezetet érintő finanszírozása nem átlátható.
Átlátszó: ez nem hírszerzés, hanem újságírás
Az Átlátszó főszerkesztője, Bodoky Tamás a Telexnek elmondta, hogy mint érintettek, nem kapták meg előzetesen a hivatal jelentését. A leírtak kapcsán arról beszélt, az Átlátszó újságíró hálózatok tagja, teljesen transzparens módon, ilyen például a szervezett bűnözéssel és korrupcióval foglalkozó OCCRP projekt, vagy a GIJN, a Globális Oknyomozó Újságírás Hálózat, ezeket az Átlátszó honlapján fel is tüntetik. Tehát a különböző országokban élő újságírók közösen dolgoznak sztorikon, de ez nem hírszerzés, hanem nyilvános cikkek lesznek belőlük.
A finanszírozásról szólva kijelentette, nem igaz, hogy ez nem átlátható, hiszen a pénzügyi beszámolóikban mindig leírják, hogy az adott évben milyen donor mire és mekkora támogatást nyújtott. Elmondta, hogy ezek újságírást támogató pályázatok általában és semmit nem kérnek a donorok, az Átlátszó pályázza meg ezeket saját témával és ötlettel.
Bodoky rátért arra is, hazugság, hogy ők feltöltik bárhová ezeket a dokumentumokat. Arról van szó, hogy a KiMitTud-adatbázisra kerülnek, ami egy közérdekű adatigénylő rendszer. Az OCCRP Aleph adatbázis, amit ők megtaláltak, valóban létezik, de erre nem ők töltik fel a dokumentumokat, hanem a rendszer nyílt forrásból szedi össze mindenhonnan.
Az Átlátszó a jövőben tervezi, hogy részletesen válaszol a Szuverenitásvédelmi Hivatal állításaira.
Hozzászólások lezárva.