Így nehezíthetjük meg alaposan a vásárhelyi biciklitolvajok dolgát
35 kerékpárt köröz jelenleg a vásárhelyi kapitányság. A tolvajok munkáját a figyelmetlen biciklisek könnyítik meg, pedig rendesen meg is nehezíthetnék.
– Letámasztottam a biciklimet a bolt előtt, s beugrottam egy kenyérét, de mire kiértem, a kerékpárom már nem volt meg. Egy percet sem voltam benn, sajnos ezért le sem zártam – mesélte Kis Sándorné, hogyan vitte el egy alkalmi tolvaj a kétkerekűjét. – Régi volt, meglehetősen rossz állapotú, ezért azt hittem, nem kell senkinek. Kellett – folytatta, de rendőrségi feljelentést nem tett, mondván a bicajt úgy sem találják meg, s a kerékpár-igazolványa se volt meg, így bizonyítani sem.
Bár mostanában nem jellemző, hogy nagyon lopnák a bicikliket, azért egyszer-egyszer előfordul, általában ott, ahol egyszerre rengeteg van belőlük, de térfigyelő kamera nincs, vagy a tolvaj azt gondolja, ugyan van, de nem működik.
– Csak beléptem a nagykapun, hogy felvegyek egy szatyrot, de mire kiértem, a biciklimnek már csak a hűlt helyét találtam. Persze nem zártam le. Nem sokkal később hazajött a férjem, aki rácsodálkozott, hogy itthon vagyok, mert a biciklimet két utcával arrébb látta. Ott is volt, a nyergen lévő kötött sapka és a hátsó keréknél a küllőt takaró díszes fonat olyan egyedi, hogy azt messziről is könnyen megállapíthatta – mondta Héjja Erzsébet.
Vásárhelyen több a kerékpár, mint ahányan laknak, s mert arra nem kell menetjegyet váltani, s nincs szabott menetrendje sem, így még mindig ez a legkedveltebb közlekedési eszköz.
A kétkerekű elkötését a gondos tulajdonos többféle módon is alaposan meg tudja nehezíteni: az alap, hogy a bicajt, lehetőleg a vázánál, valami fix tárgyhoz, rúdhoz, oszlophoz lakatolja, de lehetőleg ne vékony drótszálas lakattal. Ha nincs mihez, akkor érdemes az első kereket is rögzíteni, így a drótszamarat nem lehet a hátsó keréknél felemelve egyszerűen (és messze) eltolni.
Hatásos, s lopni sem nagyon szeretik, ha a kapitányságok, így a vásárhelyi által is időnként szervezett BikeSafe programjában regisztráltatjuk. A BikeSafe szolgáltatás legfontosabb eleme a kerékpár-nyilvántartás, amelyben a kerékpár és a tulajdonos adatai is rögzíthetőek, elérhetőek. Ha a biciklit ellopják, a regisztrált adatok alapján elektronikusan feljelentést lehet tenni, ami bekerül a rendőrség körözési adatbázisába. Amennyiben a rendőrség a kerékpárt megtalálja, a rendszerbe feltöltött adatok alapján értesíteni tudja a tulajdonost.
A rendőrség nyilvános tárgykörözései szerint a vásárhelyi rendőrkapitányság jelenleg 35 kerékpárt köröz.
Hozzászólások lezárva.