Idős korunkra a Fidesz csinált belőlünk forradalmárt
A címben szereplő mondat Berényi Károlyé, a Vásárhelyi Televízió Időben című műsorában hangzott el, reagálva a Magyar Narancs című hetilapban vele készült interjúra. A hetilapos beszélgetés részleteit Hódmezővásárhely társadalmi megbízatású alpolgármesterének közösségi oldalán már korábban is olvashatták azok, akik követik bejegyzéseit. Most a Magyar Narancs online változata is közzétette a hetilapban megjelent írást, „Lázár bosszújától félnek” címmel.
A politikában is van barátság, ugyanakkor nem minden tett tisztességes, amit törvényekkel, jogszabályokkal alá lehet támasztani – vallja Berényi Károly, aki Rapcsák András polgármestersége alatt szembesült először a politikában sokszor tapasztalható elvtelenséggel és gátlástalansággal. A rendszerváltás utáni első vásárhelyi polgármester tevékenysége előrevetítette a közéletben ma már szinte mindennapos erőszakosságot és arroganciát. A Rapcsák-érában vált ugyanis bizonyos körökben elfogadottá, hogy a demokratikus fékek és ellensúlyok csak akadályozzák a hatalmon lévők mozgásterét.
A stílus maga az ember
Ez a szemlélet folytatódott, és részben erősödött meg akkor, amikor Lázár János lett a polgármester. Lázár Rapcsák titkáraként indította politikai pályáját, és sokan úgy gondolták, hogy nem viszi tovább egykori főnöke stílusát. Berényi doktor ma már elismeri, hogy naivitás volt részükről ezt feltételezni. Akkoriban
elnöke volt annak a Tiszta Lappal Egyesületnek, amelyben jellemzően egykori bethlenes diákok, konzervatív értékrendű városi értelmiségiek tevékenykedtek. Egyik fő céljuk az volt, hogy szűnjön meg Vásárhelyen az a gyűlölködés, amely a Rapcsák-időszak nem kívánt öröksége volt a városban. A 2010-es választás után azonban a kormánypárti politikusok a Fidesz tagozataként kezelték az egyesületet, ezért ennek vezetéséről 2011-ben lemondott.
Berényi Károly mindig tartotta magát ahhoz az elvhez, hogy ő nem megélni szeretne a politikából, hiszen van egy gyönyörű szakmája, melyet szeret. Viszont tenni szeretne a közösségért, amelyben él, és amelytől oly sok jót kapott, és ezt nem teheti meg úgy, hogy távol tartja magától a közélet problémáit és kihívásait.
Lehet erkölcsös a politika
Csak a fair playnek van jövője az élet minden területén, így természetesen a közéletben is! A politikában sem szabadna, hogy más szabályok, más értékrendek kerüljenek túlsúlyba, mint a hétköznapi civil életben – hangsúlyozta a Magyar Narancsnak adott interjújában. Mindezt az Időben című műsorban azzal egészítette ki, hogy szerinte a politikában is van barátság, vagyis nem mindig az önérdek határozza meg az emberi kapcsolataink alakulását.
Az interjúban 04:30-tól 04:58-ig van erről szó.
Berényi Károly a mai napig jobboldali gondolkodású politikusnak vallja magát, és a Fidesz legtöbb céljával egyet is ért. Ami viszont eltávolította a kormánypárttól, azok a Fidesz által használt eszközök, illetve az a politikai stílus, melyet meghonosított Orbán Viktor Magyarországon. A Tiszta Lappal Egyesület megszűnése után főként karitatív tevékenységével helyettesítette a közéleti munkát, ám Márki-Zay Péter feltűnésével minden megváltozott. Még mindig fájdalmas emlékek törnek fel belőle, amikor a 2019-es időközi polgármester-választás idején a kormánypárti sajtó és a Fideszhez köthető személyek és szervezetek mocskos lejárató kampányt folytattak Márki-Zay Péter és az őt támogató emberek ellen.
A politikába való visszatéréséről itt beszél.
Ekkor jelent meg a Vásárhely24-en egy lejárató cikk róla, és ekkor dobták be a vásárhelyi postaládákba azokat a hazugságokat terjesztő röplapokat, melyek miatt bírósághoz fordult. Ezt a sajtópert több mint három évvel a történtek után jogerősen megnyerte. Azt mondja, hogy az elégtétel érzésénél fontosabb, hogy arra figyelmezteti ez az ítélet a rágalmazókat, hogy következmények nélkül nem lehet mások becsületébe gázolni.
Hozzászólások lezárva.