Hivatalos: Lázár minisztériuma elkaszálta a vásárhelyi szennyvízprojektet

A 16 milliárdos beruházással teljesen megújult volna a szennyvíztisztító telep és két és félszeresére nőtt volna a biológiai tisztítás kapacitása. 

Az év elején megírtuk, hogy az Építési és Közlekedési Minisztérium veszi át a megszűnt Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. feladatait, így a Lázár János vezette tárca dönthet a hódmezővásárhelyi szennyvíztisztító fejlesztésének ügyében. 

2017-ben 3 milliárd 883 millió forintért, 2020-ban 4 milliárd 783 millió forintért, míg 2022-ben 16 milliárd 99 millió forintért vállalta volna a legkedvezőbb árajánlatot adó vállalkozás a hódmezővásárhelyi szennyvíztisztítómű modernizációját. A város és az uniós támogatást biztosító állam is sokkal jobban járt volna, ha utóbbi időben melléáll a fejlesztésnek. Csak 2021 nyarán döntött úgy a kormányzat, hogy 6 milliárdra forintra emeli a beruházásra fordítható támogatási keretösszeget, de a lépés megkésett volt és teljesen hiábavaló, hiszen a területért felelős szaktárca kifarolt az ügyletből. 

Mindezt ugyan már megszellőztette a kormánybarát vásárhelyi sajtó, de a héten hivatalossá is vált, hogy teljesen elkaszálják a projektet, holott soha nem volt még időszerűbb ez a munka. Tudniillik a Belügyminisztérium már egy 2020-as háttéranyagában rögzítette, hogy Hódmezővásárhelyen 2027-re a negyedével nő majd a szennyvíztisztító terhelése a 2013-ban mért szinthez képest. Nem véletlenül szerepelt a tervekben, hogy a telep biológiai tisztítási kapacitását a jelenlegi két és félszeresére növelik. 

Az uniós közbeszerzési értesítőben e héten megjelent hirdetményben az áll: „a szerződés hatályba lépéséhez szükséges pénzügyi forrás tervezetten európai uniós alapból (KEHOP) került volna biztosításra, azonban a közbeszerzési eljárás becsült értékéhez képest történő jelentős költségnövekmény az éves fejlesztési keret alapján KEHOP forrás terhére nem került támogatásra. A Magyarország szomszédságában zajló háború idején a rezsicsökkentés megvédése és a honvédelmi célok teljesítése érdekében szükséges költségvetési intézkedésekről szóló 1281/2022. (VI. 4.) Korm. határozat alapján történő felülvizsgálat eredményeként megállapításra került, hogy a szerződés fedezetének hazai forrásból történő finanszírozására sem fog sor kerülni.”

A fenti okoknál fogva pedig az Építési és Közlekedési Minisztérium nem fogja aláírni a szerződést a közbeszerzési eljárásban nyertes céggel. 

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!