sajatbanner

Hihetetlen mértékben növekednek az építőipari alapanyagárak

A címben így elsőre talán semmi meglepő nincs, mégis azt lehet mondani, hogy ezzel kapcsolatban érdekes cikket közölt a HVG. Többen azt mondták nekik, hogy a kivitelezők jó esetben sokszor csak két hétre garantálják a szerződésekben az árakat.

Azt írják, hogy az Építési Vállalkozók Országos Szövetsége gyakorlatilag megkongatta a vészharangot, felhívva arra a figyelmet, hogy a régi szerződések fölött már rég eljárt az idő, ami az árakat illeti. Koji László elnök elmondta, idén az első 5 hónapban 15–20 százalékkal nőttek az anyagköltségek, de ennek még nincs vége. Úgy számolnak, az év végére az építőanyagok átlagos áremelkedése elérheti vagy meghaladhatja a 30 százalékot, sőt, lehetnek olyan építőanyagok is, amelyeknek az ára év végéig 50–100 százalékkal is megugrik. Utalt arra, valamit ki kellene találniuk ennek ellensúlyozására.

Egy kivitelező arról beszélt, hogy a vas ára 70–80 százalékkal ugrott meg az egy évvel ezelőttihez képest, de többet kell fizetni a rézért, a festékekért és a faanyagért is.

A munkabérek is növekednek párhuzamosan, és egyébként is az a tapasztalat, hogy a magánszemélyek megbízásai esetében mindig akadnak késedelmek. De a tervezők sincsenek könnyebb helyzetben. Az egyikük azt mondta például, hogy kevesebb forrás jut az egyedi megoldásokra, tűpontosan betervezett konyhákra, gardróbokra vagy kisbútorokra, és több mindent kell majd kommerszebb megoldásokkal helyettesíteni.

Koji László azt is elmondta, bár egyelőre nincs felvásárlási láz és építőanyag-hiány Magyarországon, mégsem lehet fix-, vagy átalányáron szerződni, mert az árakat illetően, ahogy fogalmazott, ami ma van, holnap már nincs. Tehát azt sem lehet megbecsülni, mennyivel kerül többe egy építkezés, mint tavaly. Sőt, a mai világban már egy hétre előre nem lehet garantálni az árakat, nem hogy fél évre, ezt már Bognár Tímea ügyvéd mondta.

A teljes cikkben arról is írnak, mi lesz, illetve hogyan befolyásolják a folyamatokat a növekvő állami megrendelések, de írnak még a Gazdasági Versenyhivatal versenyfelügyeleti eljárásáról is a hazai cementpiac három legjelentősebb szereplőjével szemben. A teljes cikket a HVG oldalán olvashatják el.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!