Hamarabb mézédessé ért az idei vásárhelyi dinnye
Nem csak a gabonafélék értek be két héttel korábban, de a dinnyeszezon is ennyivel hamarabb kezdődött. A vásárhelyi piacon vásárhelyi és medgyesegyházi termelők is kínálják a piros- és sárga bélű görög-, illetve a sárgadinnyéket.
A Pap család három hete kínálja a Vásárhely határában termett görög- és sárgadinnyéit a vásárhelyi piacon, ahol ma is folyton-folyvást érkeztek a standjukhoz a vevők. Volt, aki hatalmas, egész görögdinnyével távozott, volt, aki ugyanennyi kért, de szeletelve, akadt, aki fél- vagy negyeddinnyét. A görögnél jóval kisebb sárgadinnyéket egészben vitték, s akadt aki egyenesen párosával.
– Mi annak idején termesztettük a zöld héjú pocokkótyot, amit ma már nem láttam sehol. Milyen finom édes is volt az! – idézte fel emlékeit a 75 éves Csanki Péter, aki hozzátette, ezek a mai dinnyék is édesek, de édesebbek voltak a régen termeltek.
– Az idei szezon elég jó lett, hiszen jó volt az idő a dinnyére – mondta Pap Róbert, aki családja a vásárhelyi dinnyetermelők egyike. – A kezdeti időszakban azonban sajnos szenvedtünk, mert kétszer kaptunk jeget, ami eléggé megviselte az első kiültetést. Amit most kínálunk, az már a középültetés, és ez már tökéletes – tette hozzá.
A 40 éve dinnyetermesztéssel foglalkozó Papék két-két és fél hektáron termesztenek, sárga- és görögdinnyét is. – Nagyon sokan szeretik a nem tökalanyra oltott dinnyét, pedig a magyar dinnye 85-90 százaléka ilyen. Ez azt jelenti, hogy tök a gyökér, de dinnye a termés. Jók azok is, de a valódi dinnye teljesen más ízvilág – világított rá a különbség okára.
Az is kiderült, hogy a dinnye ízét nem a mérete határozza meg. Bár kopogtatják még azokat nagy ritkán a vevők, de lékelni – a jogszabályváltozás miatt – már nem szabad. – mi is kopogtatjuk, még kinn a földön a dinnyéket, de azt is látjuk végig, hogyan fejlődnek, érnek. Az idén, ahogy minden gyümölcs, így a dinnye is két héttel korábban ért meg, így amelyik érési ideje 60 nap, az is 45 nap alatt ért be – tudtuk meg a termelőtől.
A vevők egyébként megmondták, mi a dinnye lényege. Fülöp Lajos, aki a sárga- és a görögdinnyét is szereti azt mondta mind a kettő finom.
Két sárgadinnyét is vásárolt magának Eszter mama, aki azt mondta, az a jó amelyik ilyen „cseres” héjú. – Nem sima, nem gerezdes, hanem ilyen rücskös. Én turkesztáninak nevezem és nagyon szeretem, zöld bélű, finom és édes. Míg nemsokára le nem jár az ideje ezt esszük, majd csak aztán a görögdinnyét – mondta. Hozzátette, bár a sárgadinnyék most is nagyon finomak, de már nem olyan édesek, mint régen. – Én már nem mostani gyerek vagyok, de nagyon emlékszem, hogy kislány koromban még olyan édes volt, hogy majd összeragadt tőle az ember szája.
– A jó görögdinnye azt, amelyik igazán édes és onnan derül ez ki, nagyon érett, hogy már szét van válva – osztotta meg velünk tapasztalatait Hegedűs Irén, aki görögdinnyéért jött ki reggel a piacra.
A vásárhelyi piacon nem csak helyi, de medgyesegyházi termelők is kínálnak dinnyét.
– Nem a legjobb a termés az idén, igaz, ízre jó, de mennyiségre nem. A dinnye nem szereti a hirtelen időjárás változásokat, ezért termett kevesebb a szokásosnál. nagyon nem szereti a megváltozott éghajlati viszonyokat, azért lett áttéve saját gyökerűről tökalanyra, mert az jobban bírja a változásokat. én azonban azt tartom dinnyének, amelyik saját gyökerű, amely kevesebb termést, hoz, mint a tökalanyú. Ez a gazda bevételében is jelentkezik és kényelmesebb is – árulta el a medgyesegyházi Sajben Pál, aki már csak alig egy hektáron foglalkozik dinnyetermesztéssel. A kedvét azt is szegte, hogy a multik kilónként 35 forintot adnak érte.
– Medgyesegyházáról és a szomszédos Nagykamarásról valamikor 500 IFA platónyi dinnye utazott a budapesti és a szegedi nagybani piacra. Most egy vicc amennyit elhoztam ide. Sárgadinnyét is termelek, de csak magamnak, mert abban is a pultállóság lett a követelmény, miközben az a jó, melyben cuppan a kanál, s aki eszi, az kéri is azonnal a következőt – tette hozzá.
Hozzászólások lezárva.