„Ha nem lenne, az életünket sem tudnánk megoldani” – 10. születésnapját ünnepelte a Liliom Napközi Otthon
Immár tíz éve működik Hódmezővásárhelyen az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége fenntartásában a Rapcsák András utcán a Liliom Napközi Otthon. Péntek délután a Nyugdíjas Lakóparkban ünnepelték meg a jeles napot.
Olyan intézmény, amely az értelmi fogyatékkal élő felnőttek nappali ellátására szakosodott, több évtizede működik Vásárhelyen. Korábban az önkormányzat fenntartásában szerveződött ilyen otthon, amely később egy alapítványhoz került, majd sok nehézség és kezdeti bonyodalom után 2014-ben vette át a országszerte 25 ezer tagot számláló, három éve Prima Primissima-díjat elnyert Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ). A Szövetség célja az értelmi fogyatékkal élők megsegítése, és – a lehetőségekhez képest – beintegrálása az össztársadalomba.
Bár költözések voltak, és sokszor kellett egy-egy helyszínért megküzdeni, tíz éve – korábban Gyürki Klára, majd jelenleg Tótné Csikós Nikoletta vezetésével – példaszerűen és az ÉFOÉSZ fenntartásában végre stabilan működik az otthon a dr. Rapcsák András utca 52-ben. Jelenleg 24 főt látnak el, de működési engedélyük 35 főre van, tehát még tudnak befogadni érintetteket. Az intézmény hétfőtől-péntekig, reggel héttől délután négyig tart nyitva.
Az intézményben összetartó közösség van, és nagyon jó szakmai munka folyik, a családokból ide érkező, értelmi fogyatékkal élő felnőttek nagyon jól érzik magukat, megkapják a segítséget, hogy lehetőségeikhez képest önállósodjanak – ez azt is jelenti, hogy a gondnokság intézménye helyett a támogatott döntéshozatalt igyekeznek elősegíteni a foglalkoztatottaknál, de a támogatott lakhatást is segítik – tudtuk meg Gyene Piroskától, az ÉFOÉSZ elnökétől.
A napirend úgy néz ki, hogy először megreggeliznek, délelőtt különböző foglalkozások vannak, megebédelnek, majd délután is foglalkozások vannak – mesélte el Tótné Csikós Nikolett, a Liliom Napközi Otthon vezetője. Ezen túl hosszabb-rövidebb kirándulások is színesítik a programot. De például a városi gyereknapra is minden alkalommal ki szoktak települni, és kézműves foglalkozással járulnak hozzá a rendezvény színesítéséhez, de tevékenységüket is népszerűsíthetik így.
Az intézmény rendszeresen pályázik, és nyer is támogatást a város civil keretéből. Ez az összeg is fontos része a költségvetésüknek, amely azért így is szűkös.
– Ha nem lenne ez az intézmény, nem is tudnánk az életünket megoldani – osztotta meg velünk Vas Istvánné, az alapító szülők egyike. Fia, Gábor, kezdettől fogva az ellátottak között van. Az édesanya hozzátette, a napköziotthon olyan szempontból is fontos az idejáróknak, hogy közösséget, szociális környezetet biztosít számukra. A már nyugdíjas hölgy az otthon létezésének köszönheti, hogy korábban tudott teljes munkaidőben dolgozni.
Nagyon örülök, hogy a Liliom Napközi megérte ezt a tíz évet, ez köszönhető annak a kitartó szülői gárdának, aki nagyon erősen ragaszkodott, hogy ne kerüljön partszélre az intézmény, és az érintettek továbbra is megkapják a számukra szükséges ellátást
– hangsúlyozta születésnapi köszöntőjében az ÉFOÉSZ elnöke, Gyene Piroska, hozzátéve, szeretné, ha tovább tudnának javítani a feltételeken, és tovább tudna fejlődni az intézmény, ebben pedig az önkormányzat segítségére is számítanak.
Az ünnepségre meghívott Berényi Károly alpolgármester elmondta, hogy minden 10 ezer fő feletti településnek kötelező megoldnia a fogyatékkal élők nappali ellátását, Vásárhelynek nagy szerencséje van, hogy itt ezt egy civil szervezet felkarolta, a város pedig igyekszik továbbra is támogatni a tevékenységüket, akár a civil alapból, akár máshogyan is – a város mindenesetre nyitott az együttműködésre.
Tótné Csikós Nikoletta, az otthon megbízott vezetője, köszöntőjében visszatekintett a napközi tízéves működésének történetére, és elmondta: nemcsak a gondozottak, de a szülők, a családok megsegítése, munkavállalásuk támogatása is céljuk. Azt is felsorolta, milyen, az önálló életvitelt segítő programokon vettek részt a foglalkoztatottak az utóbbi években.
Az ünnepségen az ellátottak képviseletében megható beszédet mondott az egyik gondozott fiatal férfi, Deák Balázs is, így fogalmazva:
Azért szeretek a napközibe járni, mert nagyon jól érzem magam, jó barátok vesznek körül, mert mellettem voltak, amikor a szüleimet elveszítettem.
Felnőtt emberként nekem az is fontos, hogy teljes életet éljek, annak ellenére, hogy a gyerekem nem átlagos. Sok szülő, gondviselő még aktív dolgozó, többen egyedül vannak a gyerekükkel. A bentlakásos intézményt kevesen választják, létkérdés tehát számunkra, hogy legyen egy olyan intézmény, amely befogadja a gyereküket, ahol a gyerek is jól érzi magát – ez nekünk a Liliom!
– emelte ki Vas Istvánné, az egyik ellátott, a 24 órás felügyeletet igénylő Gábor négy éve nyugdíjas édesanyja.
Az ellátottak a születésnapi ünnepség keretében tanúsítványokat is átvehettek részvételükről az ez év folyamán lezajlott, az ÉFOÉSZ által szervezett informatikai és önálló életviteli workshopokon.
A jó hangulatú rendezvény ezután parádés latintánc-bemutatóval, énekes-előadással, a Mikulás látogatásával és tortázással folyatódott, majd felhőtlen bulival, discóval zárult.
Hozzászólások lezárva.