Galamb Alex: Nem az a baj, ha beleszületsz egy rossz rendszerbe, hanem ha tovább viszed azt

Sütni jó, adni jó, dolgozni jó – ezt szeretné megtanítani mindenkinek Galamb Alex, a „borsodi pék”.

Szombaton délelőtt a Tájházban tanultak kakaós csigát sütni a gyerekek. Attól a Galamb Alextől, aki egy borsod megyei kisfaluban él családjával, de nehézsorsú gyerekkora és intézeti tapasztalatai miatt az életét mások segítésére, munkához juttatására tette fel.

Alex közvetlen. Legyen az felnőtt, gyerek, polgármester vagy állami gondozott kisfiú, bárkivel megtalálja a hangot. Kegyetlen őszinteséggel mesél önmagáról, gyerekkoráról. Ezt pénteken este is megtapasztalhatták az érdeklődők az Ifjúsági Klubban, amikor Márki-Zay Péter beszélgetett Galamb Alexxel, akit a Mindenki Magyarországa Mozgalom és a Tiszta Vásárhelyért Egyesület hívott meg Vásárhelyre.

Galab Alexet Márki-Zay Péter kérdezte

Galamb Alex a „borsodi pék” 14 éves koráig hátrányos helyzetű családban nőtt fel, megtapasztalta a mélyszegénység minden hátrányát. Saját bevallása szerint is megérdemelten kerülték az emberek, hiszen családi körülményei következtében koszos, büdös és tetves volt.

14 éves volt, amikor bekérte magát az állami gyermekellátó rendszerbe, akkor aludt először egyedül egy ágyban. Ettől függetlenül szeretettel beszél édesanyjáról és korán elhunyt édesapjáról is.

Az iskolában azért akarta a pékszakmát kitanulni, mert úgy gondolta, így soha nem lesz éhes, hiszen egy kiló lisztre azért bármikor lesz pénze. Osztályában ő volt a legjobb tanuló, de elmondása szerint nem azért, mert ő volt kiváló, a többiek nem vették komolyan. Ő azonban lelkesedéssel nevelgette a kovászt és tanulta a szakmát.

Elmondása szerint „nem az a baj, ha beleszületsz egy rendszerbe, hanem ha a rossz rendszert továbbadod a gyerekeidnek”.

Édesanyját 7 évig nem látta, de később megértette, hogy édesanyja áldozat, ha annak idején lett volna segítsége, talán másként nevelte volna őt és testvéreit. Kihangsúlyozza azt is, hogy nem feltétlenül anyagi segítségre gondol, hanem lelkire, mert szerinte ez a legfontosabb.

Miután kikerült az állami rendszerből, Hernádnémetibe költözött. Felesége és gyermeke jelenti neki a családot.

Életre hívta a „Sütni jó!” Alapítányt – ezen keresztül ma már nemcsak a lakóhelyén, Hernádnémetiben élő cigánygyerekek számára mutatja be a pék szakma alapfogásait és ezen keresztül a munkavégzésen alapuló érvényesülés lehetőségét, hanem szerte a megyében és az országban is. Két és fél év alatt félszáz településre látogatott el és mintegy 5 ezer gyereket tudott bevonni a foglalkozásokba.

Mottója: „Csináld kicsiben, lépésről lépésre”. Azt mondja milliárdok mennek el felzárkóztatásra, de az elméleten kívül valójában gyakorlatban kell cselekedni. Célja, hogy a munkát szeressék meg a gyerekek, mert állítása szerint nem a papír és nem a pénz számít, hanem a munka.

Szombat délelőtt nem csak a gyerekek tanulhattak kakaós csigát sütni. A több turnusban elkészített péksütemények mindenkinek ízlettek. Amíg az utolsó adag sült, Alex a Tájháznál egybegyűlteknek is elmondta élettörténetét.

A megmaradt kakaós csigákból és a megmaradt alapanyagokból a vásárhelyi Enni adok – enni kapok dobozba is jutott, amelyet a Kálvin téren találhatnak, ha ételt szeretnének adományozni a rászorulóknak.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!