Folyamatosan toborozzák a magyar honvédeket

Az elmúlt évek sikereire alapozva a Magyar Honvédség ismét lehetővé teszi a jelentkezést az Önkéntes Katonai Szolgálatra (ÖKSZ). A programra való jelentkezés határideje 2023. március 1. A sikeres felvételi eljárást követően az alapkiképzésre pedig 2023.március 13-án lesz a bevonulás – áll a Magyar Honvédség tájékoztatásában.

Az új típusú szolgálati formára nagykorú, belföldi lakcímmel rendelkező magyar állampolgárok jelentkezhetnek, akiknek legalább általános iskolai végzettségük van. A jelentkezés feltétele a büntetlen előélet, valamint egészségügyi és pszichológiai vizsgálaton való megfelelés. A teljes program 6 hónapos. Az első két hónapban a fizetés a mindenkori minimálbérnek megfelelő összeg, ami 2023-ban bruttó 232 ezer Ft (nettó 154 ezer).

Aki a program második, 4 hónapos részét is vállalja egy műveleti besorolású alakulatnál, annak a garantált bérminimum jár havi fizetésként, amely 2023-ban bruttó 296 ezer forint (nettó 197 ezer). Ruházati ellátás, napi egyszeri meleg étkezés, utazási költségtérítés, valamint szükség esetén szociális támogatás is jár a résztvevőknek. A képzés bármikor megszakítható, a hatodik hónap végén pedig még egyszer hat hónappal meghosszabbítható.

A Magyar Honvédség új kiképzési rendszere az „Egységes Alapkiképzési Program” (EAP) lehetővé teszi, hogy az önkéntes vagy szerződéses katonai szolgálatot vállalók kiképzése lakóhelyéhez közeli településen kerüljön végrehajtásra. A kiképzést a jelentkezők, mint tartalékos közkatonák kezdik meg, mely során bruttó 399 ezer Ft (nettó 265 ezer Ft, 25 év alattiak esetében 325 ezer Ft) illetményre jogosultak.

Az Önkéntes Katonai Szolgálat ismételt indulása mellett vármegyénket érintő kiemelten fontos hír, hogy 2022. szeptemberében megkezdődött az oktatás az ország második honvéd középiskolájában a Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium Hódmezővásárhelyi Tagintézményében, amelyben a középiskola 4 éves honvéd kadét közismereti (gimnáziumi) képzést emelt óraszámú angol nyelvi oktatással, illetve 5 éves honvéd kadét ágazati szakképzést kínál leendő diákjai számára. Az ágazati szakképzés keretein belül az érettségi mellett gépjárműmechatronikai technikusi vagy infokommunikációs hálózatépítő és – üzemeltető technikusi végzetséget kaphatnak majd kezükbe a végzett diákok.

A kadétok ingyenes kollégium elhelyezése a Magyar Honvédség Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár nőtlen szállóján, felújított, önálló vizesblokkal ellátott 2-4 ágyas szobákban történik. Nagy segítséget nyújthat a növendékek és családjuk számára továbbá a Béri Balogh Ádám Ösztöndíj is, mely a honvéd kadétoknak alanyi jogon jár, és amelynek összege a tanulmányi átlagtól függően akár 67 ezer forint is lehet havonta. Érettségi után továbbtanulni szándékozók részére a Magyar Honvédség az Altiszti Akadémiát és az Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvéd Tisztképző Karát ajánlja.

A szentendrei székhelyű Altiszti Akadémia biztosítja az „Acélkocka” programon keresztül a Magyar Honvédség altiszti állományának utánpótlását. Az 1 éves nappali, bentlakásos, iskolarendszerű oktatás, kiképzés során kerülnek felkészítésre a pályakezdő őrmesterek. A kiképzés első napjától bruttó 482 ezer Ft (nettó 320 ezer Ft) fizetés illeti meg a kiképzendőket. Jelentkezni a vármegyei toborzó iroda ügyfélszolgálatán, 2023. június 23-ig lehet.

2022. szeptemberétől a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (NKE-HKK) hallgatói a Magyar Honvédség szerződéses állományának tagjaként kezdik meg tanulmányait. Ennek köszönhetően illetményben részesülnek, melynek összege az I. évfolyamban a 25 év alattiak adókedvezmény érvényesítésével havi 270 ezer Ft, míg a IV. évfolyam számára már 311 ezer Ft. Az NKE-HKK az alábbi szakokat indítja: katonai vezető, katona logisztika, katonai üzemeltetés, állami légiközlekedés. Jelentkezési határidő 2023. február 15.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!