Foglalkoztatási Paktum Hódmezővásárhelyen- Itt az ideje atipikus foglalkoztatási formákon gondolkodni
Az idén, a járvány miatt személyesen először megtartott Hódmezővásárhelyi Foglalkoztatási Paktum fő témája az úgynevezett atipikus, tehát a szokásostól eltérő foglalkoztatási formák voltak. Amely munkaviszonyi formákat most előtérbe helyezte a járvány miatti korlátozások.
Hétfőn délután került sor a Hódmezővásárhelyi Foglalkoztatási Paktum idei első rendezvényére. Februárban talán még más volt a terv, de így alakult. A járvány annyira megváltoztatta és megváltoztathatja a munkaviszonyokat, a munkaerő-piaci helyzetet, hogy amikor elkezdték ezeket a rendezvényeket még év elején tematizálni, alig hallhattak még a home officeról, és most teljesen más a helyzet, ezt az esemény zárásaként mondta dr. Kis Andrea alpolgármester, de ez volt valamennyi meghívott előadás központi gondolata is.
Először ezekről az úgynevezett atipikus foglalkoztatási formákról nyújtott áttekintést a Dr. Hegedűs Péter Ügyvédi Iroda ügyvédjelöltje, dr. Vígh Csanád. Ezek a munkaviszonyok a rugalmas munkaidő, a távmunka vagy részmunkaidő, melyekkel minimalizálható vagy el is tűnik a személyes kontakt, csökken tehát a fertőzés veszélye, viszont nem szűnnek meg a munkahelyek. Fontos minden fél részéről a rugalmas hozzáállás, mert sok helyen a tipikus munkaviszonyokat fel kell hogy váltsa az atipikus. Ne megszüntetés legyen, hanem foglalkoztatási formaváltás.
Ugyanilyen lényeges lehet a határozott időtartam, ezzel azonban nem élhet vissza a munkáltató a munkavállaló kárára. Sokan választják ezen kívül a távmunkát vagy a home officet, ami nem ugyanaz. A távmunkánál a munkavállaló saját eszközeit használja,a home office esetében nem.
A számos előny mellett hátrány lehet az, ha valaki nem tudja jól az idejét beosztani, esetleg kiderülhet bárkiről,hogy nem alkalmas az atipikus foglalkoztatási formákra.
Ezután a Nonprofit Hagyomány Alapítvány két munkatársának, Kisné Répás Nóra, humánerőforrás menedzser és Baksa József projektmenedzser előadásának középpontjában a család állt. A gyermeknevelés melletti, illetve a GYES-ről és a GYED-ről visszatérő nők elhelyezkedési lehetőségeiről és az előző előadásban már említett foglalkoztatási formákról beszéltek, amelyek során az érintetteknek, fokozatosan szoknak bele, illetve vissza a munka világába, a rugalmasság miatt kisebb a fluktuáció, magasabb lehet a hatékonysága és hódmezővásárhelyi munkáltatók is területileg nagyobb számú munkavállaló között válogathatnak az atipikus munkaviszonyú foglalkoztatásokra. Hiszen egy munkahelyre a város mintegy 45 kilométeres körzetéből járnak be dolgozni, míg atipikus foglalkoztatásra távolabb lakó munkavállalókat is lehet találni. Ráadásul ezen foglalkoztatási formákkal az esetleges betegség esetén kieső jövedelem is jóval kisebb lesz, mint a hagyományos foglalkoztatás esetén.
Persze ettől függetlenül vannak hátrányai is, hiszen egy részmunkaidős foglalkoztatás okozhat megélhetési problémákat is. A munkaerő-piacra visszatérőknek azonban, mondta Kisné Répás Nóra, ha GYES-en vagy GYED-en vannak, érdemes már hamar megtervezni visszatérésüket, fejleszteni, modernizálni tudásukat. Ebben, és számos más, munkaerő-piaci kérdésben segít az Alapítvány, képzések, tájékoztatók, klubok tartásával.
Ezután Bereczki Pál, a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal osztályvezetője tartott előadást az általuk nyújtott aktív segítő eszközökről és szolgáltatásaikról. Ezek során a Kormányhivatal egyénre szabott tanácsadást nyújt az érdeklődőknek. Az úgynevezett aktív támogatás tekintetében jelenleg 2 kiemelt csoporton került előtérbe: egyrészt a 25 év alattiak, másrészt a megváltozott munkaképességűek, számukra vannak most kifejezetten munkaügyi programok. Az elmúlt évben 800 emberen tudtak segíteni aktív eszközökkel.
Azt is elmondta Bereczki Pál, hogy március közepén 785 fő regisztrált álláskereső volt Hódmezővásárhely járásban, amely májusra a duplájára emelkedett, most ismét 750 körülire csökkent. Azt már csak mi tesszük hozzá,hogy a mai ismételt rendkívüli intézkedésekkel ez a szám újra növekedésnek indulhat. Elmondta azt is, hogy egy sajátságos halmaz a közfoglalkoztatottaké. Sajnos az ő jövedelmük évek óta nem emelkedett, de a kormányzat ígérete szerint ez hamarosan változni fog.
Az előadások után dr. Kis Andrea kiemelte, hogy ezek az atipikus foglalkoztatási formák nagy előnyt jelenthetnek mind a munkáltatóknak, mind a munkavállalóknak, és a közös gondolkodás minőségi javulást hozhat azon a magyar munkaerő-piacon, ahol például jelenleg olykor igen sajátságosak a munkavállalói jogok. A járványhelyzet biztosan új megoldásokat követel, minden féltől.
Hozzászólások lezárva.