Festőnőnek avattak emléktáblát a mártélyi Festők Dombján
Hanna Mela festőművész, Rudnay Gyula tanítványa emlékét idézték fel vasárnap délután, a Vásárhelyi Látóhatár szerkesztősége és a mártélyi önkormányzat megemlékezésén.
Az Aradon született, iparművészeti, majd később Rudnay Gyula tanítványaként képzőművészeti főiskolát végzett Hanna Mela (azaz Melánia) évfolyamtársai közé tartozott többek közt Barcsay Jenő és Mattioni Eszter is.
– Ott lakott a Szőlő utca 2. szám alatt, mi pedig a 20. szám alatt. Amikor ment haza, nagyon gyakran bekopogtatott hozzánk, bejött, kávézás volt, néha kártyázás. Én iskolás gyerekként ilyenkor nem ülhettem az asztal mellé, de néha Mela néni azt mondta, hogy elfáradt, átadja nekem a terepet, így tudtam kanasztázni. Végtelenül bájos és kedves volt, de csak azok tudták ezt megérezni, akik rá tudták magukat hangolni. Másoknak olyan fura valaki volt, leült csöndesen, szemlélődött, s nem akart előtérbe kerülni. Tudott zongorázni, harmóniumozni, orgonálni és nagybőgőzni. Hihetetlen személyiség volt – idézte fel személyes élményeit Domokos Tamás, nyugalmazott muzeológus. Hanna Melát nagy barátság fűzte Vekerdy Ilona mártélyi óvónőhöz, s általa a Vekerdy családhoz.
Az emléktábla állítását Benák Katalin, a Vásárhelyi Látóhatár folyóirat főszerkesztője kezdeményezte. Mint mondta: a festőművésznő közismert személyiség volt a maga korában. – Művészi pályafutása annyira szépen ívelő és jelentőségteljes volt, hogy úgy éreztük, igazán megérdemelné, hogy legyen emléktáblája Mártélyon, a Festők Dombján, hiszen nem csak a művészete volt jelentős, de aktívan kapcsolódott be Mártély életébe is: jótékonysági esteken zenei tehetségével is szolgálta a közösséget.
– Hanna Mela a művészet világában a jó értelemben vett kismesterek közé tartozik, professzionális és nagyon képzett alkotó volt, aki mind az iparművészeti, mind a képzőművészeti főiskolát elvégezte. Főiskolás korában került az Alföldre. Rudnay Gyula és a mártélyi-vásárhelyi művészeti iskolához csatlakozott. Mártélyon is otthonra talált, hiszen Vekerdy Ilonával, az első mártélyi óvónővel életre szóló barátságot kötött – mondta Miklós Péter. Hozzátette: nagyon sokszínű művész volt, baráti körébe olyan jeles, Vásárhelyhez is kapcsolódó alkotók tartoztak, mint Barcsay Jenő vagy Megyesi Ferenc. Egyszerre volt modern és az alföldi realista hagyományok követője.
Az avatón Miklós Péter, a Tornyai múzeum főigazgatója, Domokos Tamás és Hézső Ferenc festőművész idézte fel a festőnő alakját, illetve Mártély és a művészet kapcsolatát. Utóbbi le is leplezte a Tót Mihály kőfaragó által készített emléktáblát, melyet Gruber László, teológia tanár, a szentesi Szent Anna templom plébánosa áldott meg.
Hozzászólások lezárva.