Erős felindulásból elkövetett emberölés – másodfokon szigorítottak a büntetésen

Maradt az erős felindulásból elkövetett emberölés a másodfokú ítéletben is, a Szegedi Ítélőtábla azonban megváltoztatta J. Z. vádlott ellen folyamatban volt büntetőügyben az elsőfokon eljárt Szegedi Törvényszék döntését, és bár az elsőfokú bíróság által kiszabott szabadságvesztés büntetés tartamán – 6 év börtönben végrehajtandó szabadságvesztés büntetés – az ítélőtábla nem változtatott, de a feltételes szabadságra bocsátás kedvezménye lehetőségéből kizárta. Mellőzte továbbá a közügyektől eltiltás büntetésre vonatkozó  rendelkezést. 

A hat kisegítő osztályt végzett  vádlott és a tanár, gyógypedagógus végzettségű sértett között már a bűncselekmény előtt  csaknem egy évvel megszakadt a házastársi kapcsolat, az asszony be is nyújtotta a  válókeresetet. Ennek ellenére a vádlott a nő közelében maradt, az utcára kerülve a sértett lakóhelye lépcsőházában töltötte az éjszakákat, ingóságait és ruházatát is ott tárolta. A vádlottal szemben az asszony kezdeményezésére több eljárás is indult, de egy  kivételével ezeket a rendőrség megszüntette. A bíróság a vádlott távoltartását is  elrendelte korábban, ennek időtartama azonban a cselekményt megelőzően már lejárt.

A vádlott és a sértett 2021. április 23. napjára találkozót beszéltek meg, ennek  helyszínéül egy szegedi panzióban béreltek szobát. A találkozón a szexuális együttlétet  követően, minden előzmény nélkül a nő ütötte meg többször két fémcsővel a vádlottat,  aki elvette tőle ezeket, majd az egyikkel döfködni kezdte a feleségét. A sértett a  bántalmazás közben a földre került, az ütések jelentős része már ülő, illetve fekvő  helyzetben érte. A vádlott végül a nő nyakára lépett, majd kezével a falnak támaszkodva – így egyensúlyozva – addig tartotta ott magát, amíg a sértett meg nem fulladt. A szakértői vélemény szerint a bántalmazás során a védekezni próbáló sértett több mint  félszáz sérülést szenvedett el, ezek többségét a fején. Az ütések olyan erejűek voltak, hogy az egyik fémcső a bántalmazás során derékszögben meghajlott. A sértett halálát  azonban nem az ütések, hanem a fulladás okozta. 

Erős felindulásban elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek a Szegedi Törvényszék a vádlottat, ezért őt 6 év börtönben végrehajtandó szabadságvesztésre és 6 év közügyektől eltiltásra ítélte. 

Az ítélettel szemben az ügyészség eltérő minősítésért és súlyosításért, a vádlott és védője  felmentésért, illetve enyhítésért jelentett be fellebbezést. 

Az immár jogerős ítélet indokolása során Dr. Mezőlaki Erik tanácselnök kiemelte, hogy  a Szegedi Ítélőtábla eljáró büntető tanácsa a törvényszék által megállapított tényállással  és a vádlott által megvalósított cselekmény minősítésével, illetve az e körben  kifejtettekkel minden egyetértett. A minősítés megváltoztatását célzó indítványok erre  tekintettel eredményre nem vezethettek. 

A másodfokú tanács a kiegészített súlyosító és enyhítő körülmények értékelése során  arra az álláspontra helyezkedett, hogy a törvényszék által a középmértéket meghaladó 6  év tartamú szabadságvesztés törvényes és arányos büntetés. 

A tanács elnöke az indokolás során kifejtette, hogy a közügyektől eltiltás büntetést az  erős felindulásban elkövetett (privilegizált) emberölés esetén nem kell kiszabni a  vádlottal szemben, azonban nem értett egyet az elsőfokú bíróság azon rendelkezésével,  mely alapján a terhelt a szabadságvesztés büntetéséből feltételes szabadságra bocsátható. 

Az egyenes szándékkal elkövetett élet elleni cselekmény esetén – még ha azt erős  felindulásban is követik el – nem látott lehetőséget az ítélőtábla, hogy különös  méltánylással biztosítsák a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségét, így abból a  vádlottat kizárta. 

A jogerős ítélet ellen fellebbezésnek nincs helye.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!