Emlékszik még a régi vásárhelyi utcanevekre?
Egykor volt Vásárhelyen Horthy Miklós út is, melyet ma nem így ismerünk, de többszöri utcanév átkeresztelések áldozata lett Magyarország első Nagy Imre utcája is. Ez utóbbi visszakapta eredeti Kaszap nevét, míg a mártír miniszterelnök nevét ma egy sétány viseli.
Az államrezon változását nálunk mindig a buzgó utcanév változtatási hullám követte. Mondjuk Ausztriát ebben sosem fogjuk utolérni, már csak azért sem, mert a magyarok körében is közismert Mariahilfer strasszét már a 15. században így hívták, s az idők folyamán csak egyszer nevezték át, 1683-ban, akkor is a törökök bécsi ostroma következményeként egy viszonylag rövid időre.
Vásárhelyen a második világháborút követő kommunista hatalomátvétel után kezdték szakmányban átnevezgetni az utcákat, nem sok sikerrel, hiszen bár hivatalosan November 7-e nevet kapta a János tér, vagy Malinovszkij szovjet tábornokét a Kaszap utca, de a vásárhelyieket ez csöppet sem zavarta, és a teret, valamint az utcát is a régi nevén hívták.
Az 1989-90-es rendszerváltás után is felmerült az igény, hogy az előző korszak beszédes utcaneveit megváltoztassák, majd jött utóbb egy törvény is, hogy azokról nem lehet közterületet elnevezni, akik önkényuralmi rendszerek megteremtését vagy fenntartását támogatták.
Vásárhely egyébként az országban legelsőként adta a mártírhalált halt miniszterelnök, Nagy Imre nevét a korábbi Malinovszkij utcának, amelynek kertes házait addigra a végképp eltörölni nevében egy épület kivételével mind gondosan lebontották (csak a Bagolyvár maradt meg), hogy helyükbe a vásárhelyiesen csak galambdúcnak nevezett panelházak épüljenek.
De tegyünk egy próbát, mik a legutóbbi rendszerváltás után átnevezett utcák korábbi nevei?
Minek nevezik ma az egykori Zsdánov teret, melyet arról a sztálinista kultúrpolitikusról neveztek el, aki a nyugati kulturális áramlatokat mételynek nevezte, s megteremtette a népi kultúra máig ható formáit.
És minek nevezik ma a Fürst Sándor, a Vöröscsillag, a Vöröshadsereg, a Lenin, a Tolbuchin, a Somogyi Béla, a Táncsics Mihály, a Marx, a Zetkin Klára, a Munkásőr, a Dimitrov és a Kun Béla utcákat, a Lenin utat a Tanácsköztársaság teret vagy a Lumumba utcát? Hogy csak a legforgalmasabb helyszíneket említsük.
Tudja még folytatni? Ha igen, írja meg Facebook kommentben!
Hozzászólások lezárva.