Emlékeznek? Amikor bannerekért adtak el egy iskolaépületet

Figyelemre méltó történetek, amelyeket nem lehet egykönnyen elfelejteni. Sorozatot indítunk, hogy felidézzük együtt szép sorban azokat a kétes hátterű üzleteket, melyek a korábbi városvezetéshez kapcsolódnak. Mindjárt az első egy igen kacifántos, és meglehetősen kínos történet: 2007-ben, Lázár János polgármestersége idején 600 millió banner kattintásért, azaz internetes hirdetési felületért adták el a Vöröskereszt utca 5. szám alatti volt iskola épületét.

„A hódmezővásárhelyi fideszes többségű közgyűlés sürgősségi, rendkívüli és zárt ülésén döntött arról, hogy eladja három ingatlanát. Az egyik iskolaépületért a vásárló nem készpénzzel, hanem barterrel, ellentételezéssel fizet. A vevő, a Generál Média Kft. internetes oldalain ajánlott fel cserébe bannereket. A kft. pornóoldalakat is működtet, többek között a Maxiwebet, állítja a városi ellenzék. A polgármesteri hivatal szerint nem csak ilyen honlapjai vannak a Generál Médiának, és az önkormányzat nem akar erotikus vagy kétes tartalmú honlapon megjelenni.” 

Fenti idézet az index 2007-es cikkéből való. Az épületet, ahol korábban egy általános iskola működött, nettó  40,2 millió forint értékű bannerért, azaz internetes hirdetésért adta el a Lázár János polgármester vezette önkormányzat. Az elfogadott határozat szerint az ingatlan értékének ellentételezéséül a Kft. havi 670.000 Ft. + Áfa összegben (havi 10 millió banner megjelenést) hirdetési keretösszeget biztosít 5 éven keresztül (60 hónap) Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzata számára a Generál Média Kft. által üzemeltetett illetve az érdekeltségi körébe tartozó weboldalakon.

De mi is volt a Generál Média Kft?

Holman Endre és Holman János – két hódmezővásárhelyi fiatalember – médiabirodalma a pornótartalmakat is közlő Mellesleg.hu-val kezdett a kétezres évek elején, később csevegőfórumokat, női közösségi oldalakat indítottak. A Generál Média legnagyobb fogása azonban a MyVip közösségi portál létrehozása és működtetése volt. Csak találgatások voltak arról, hogy milyen pénzből épített villámgyorsan online médiabirodalmat Holman Endre, az addig ismeretlen, huszonkét éves hódmezővásárhelyi fiatalember és testvére, mindenesetre az oldalaik gyorsan a nézettségi statisztikák élére ugrottak. Pletykák keringtek róla, hogyan ügyeskedtek a magas látogatottság elérése érdekében, milyen kattintófarmokat működtetnek, de ezt soha nem tudta senki bizonyítani.

Megérte az önkormányzatnak?

A Generál Média ugyan kétes tartalmú oldalakat is üzemeltetett, az önkormányzat a szerződés szerint kikötötte, hogy a hirdetési csíkok pontosan hol jelenhetnek meg. A kimondott cél az volt, hogy Hódmezővásárhely városát turisztikai szempontból népszerűsítsék, ezen belül is a legtöbb hirdetés az Emlékpont Múzeumot volt hivatott megismertetni, népszerűsíteni az internet lehetőségeinek segítségével. Hogy ez a cél megvalósult-e? Ezt objektíven nehéz mérni, mindenesetre az önkormányzat akkoriban úgy értékelte, hogy igen, szerintük az Emlékpont Múzeum hirdetési kampányának eredményeként az Emlékpont honlapjának látogatottsága közel a tízszeresére ugrott a korábbi látogatottsági adatokhoz képest. A Webaudit adatai alapján 2008 és 2010 között mindenesetre az oldal tartalmát naponta, átlagosan 250-300 (!!!) egyedi érdeklődő böngészte – de egyes vélemények szerint ennek nagyjából a fele nem a kampánynak köszönhetően, hanem a google-on keresztül érkezhetett a honlapra.

2010 során az addig két éven át folyamatosan havi tízmillió bannerrel futtatott emlekpont.hu havonta mindössze négyezer-valahányszáz látogatót fogadott. Egy gyors számolással megfejthető, hogy legjobb esetben is csak körülbelül minden 2200-dik banner hozhatott egy látogatót az Emlékpont honlapjára. Mindezt bruttó havi 804 ezer, vagyis évi több mint 9,5 millió (!!!) forintért.

Felújítást ígértek, nem lett belőle semmi

Az eredeti szerződésben a Generál Média kötelezettséget vállalt, hogy az iskolaépületet 2008. december 31-ig “a kor színvonalának megfelelő” irodaházzá alakítja át, ahol hetven embernek ad majd munkát. Az átalakítás azonban nem történt meg. A Holman János és Holman Endre tulajdonolta Generál Média kétszer is módosíttatta a szerződést, hogy időben odébb tolják a felújítást. Lázár János mindkét alkalommal aláírta a módosítást, holott korábban arról beszélt: ha a cég nem teljesíti vállalásait, az ingatlan visszaszáll a városra.

Pedig 2009-ben a Generál Média még 60 millió forint bankhitelt is kapott az ingatlanra, noha az önkormányzat által felkért ingatlanszakértő annak értékét mindössze harminchét és fél millióra becsülte. 

A hvg akkoriban kiderítette: erre azért nem került sor, mert a Generál Média teljesítette kötelezettségét: valóban foglalkoztatott – bár egy másik épületben – hetven főt Hódmezővásárhelyen. Igaz, már 2007 júliusában – az ingatlan-banner csere előtt  – álláshelyenként félmillió forintos támogatást is elnyert a hódmezővásárhelyi önkormányzattól.

Jó üzlet? Jogutód nélkül megszűnt a vásárló cég

2012-ben jogutód nélkül megszűnt a hódmezővásárhelyi iskolaépületet bannerekért megvásárló cég és az ügylet készfizető kezese is.

A felújítás második határidőmódosítása után nagyjából egy évvel, 2011. december 19-én Generál Média Kft. tulajdonosai – Holman Endre és testvére, Holman János – a cég jogutód nélküli megszűnéséről határoztak. Hasonló sorsra jutott a kezesként megjelölt, ugyancsak a Holman-testvérek érdekeltségébe tartozó Virtual Playground Kft. is, amelynek jogutód nélküli megszűnéséről szintén 2011. december 19-én döntöttek a Holman testvérek.

Lázár 2011 márciusában azt nyilatkozta a Privát Kopó online bűnügyi lapnak, hogy „a foglalkoztatás tekintetében a cég (Generál Média Kft.) már teljesítette a vállalásait, mivel 150 főt foglalkoztattak. A munkavállalók kivétel nélkül Hódmezővásárhelyen és vonzáskörzetében élők”.

Mást képet mutatnak viszont a Generál Média Kft. éves beszámolói: 2009. évben 43 főnek adott munkát, a 2010. évben 46 fő alkalmazottat, a 2011. évben pedig 41 fő munkavállalót foglalkoztatott a cég. 

A megállapodást 2012-ben felmondták, a Holman-fivérek ellen különösen nagy összegű költségvetési csalás miatt vádat emelt az ügyészség

2013. április 30-án Hódmezővásárhelyen Holman Jánost a rendőrség csalás miatt őrizetbe vette. Információik szerint testvére, Endre hónapok óta nem tartózkodott Magyarországon, hanem Délkelet-Ázsiában utazgatott.

Egy évvel később, 2014-ben egy német repülőtéren Holman Endrét, a Generál Média tulajdonosát és vezetőjét is elfogták. A cégcsoport a gyanú szerint az 1990-es években olajügyeiről elhíresült Portik Tamás érdekeltségébe tartozott. ( Állítólag a rendőrség is a kilencvenes évek alvilágában ismertté vált, főbenjáró leszámolásos emberölésekkel vádolt Portik Tamást sejtette valójában a Generál Média mögött.)

A magabiztosan nevetgélő Holman Endre Ferihegyen, őrizetben.

Az ügyészség közleménye szerint Holman Endre és János úgy akarták két, reklámokkal és internetes oldalak üzemeltetésével foglalkozó cégük adóját „jogosulatlanul csökkenteni”, hogy kamu cégektől, kamu számlákért nem létező weboldalakat fejlesztettek, a számlákon szereplő összeget átutalták a megbízók bankszámlájára, onnan pedig strómanokon keresztül visszakapták a pénzt. A kamuszámlák értéke 1,3 milliárd forint volt, az ezekre alapuló valótlan adóbevallással pedig 270 millió forintnyi adót spóroltak meg maguknak. 

Ezért a trükkért a Holman fivérek kettőtől nyolc évig terjedő büntetést kaphatnak – írta az index 2015-ben a vádemelés kapcsán.

Hódmezővásárhely önkormányzata egyébként végül 2012-ben mondta fel a  megálla­podást a céggel, amely 60 millió forintnyi jelzálogot vett fel az épületre, melyet soha nem újított fel.

Az interneten 2015-ig, vagyis a vádemelés időpontjáig jól dokumentált és nyomonkövethető a Holmanok története. Érdekes és elgondolkodtató azonban, hogy innentől – az interneten legalábbis – nem lelhető föl adat a nevükkel – arról sem, hogy végül elítélték-e őket és milyen büntetést szabtak ki rájuk – kivéve egy 2021-es – az Átlátszó írására hivatkozó – HVG cikket:

Ebben arról írnak, hogy Lázár János a Holman-fivérek édesapjától, Holman Jánostól vett meg egy 23 hektáros területet a batidai vadászkastély mellett.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!