Emlékeznek? A „nesze semmi, fogd meg jól” – babakötvény

2006-ban, Lázár János polgármestersége idején hozta létre a hódmezővásárhelyi önkormányzat a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítványt, amely városunkban babakötvény néven híresült el, bár semmi köze a kormány által útjára bocsátott babakötvényhez. Többek között emiatt a kezdeményezés miatt kapta meg Vásárhely 2010-ben a Családbarát Önkormányzat címet. Először minden vásárhelyi babának járt, később rászorultsághoz kötötték az igénylést azzal, hogy az egy főre jutó jövedelem a minimálbér legfeljebb 50 százaléka lehet. Az alapítvány valós, döbbenetes helyzetével 2018 után szembesülhetett a közvélemény, miután Márki-Zay Péter polgármestersége idején átvilágították a VÁFIKA-t, és kínos dolgok derültek ki. Az alapítvány kuratóriumának 2018 májusában lemondott elnöke azonban – ahogy az alelnök is – tizenkét éven át szó nélkül végigasszisztáltak minden visszásságot. 

2006 

Az alapelgondolás az volt, hogy minden, 2006. január 1. után született vásárhelyi kisbaba részére egy számlán 18 éves koráig havonta 3500, később 4000 forintot tesz félre az önkormányzat, akik felnőtt korba érve a pénzt 24, de legkésőbb 26 éves korukig használhatják fel, és azt csak hódmezővásárhelyi ingatlan vásárlására, építésére fordíthatják. Lázár János 2006-ban, egy eseményen így fogalmazott: azért döntöttek az alapítvány létrehozása mellett, mert a gyermekek jelentik a jövőt. Sőt, arra is utalt: az összeg 2009-re havonta, gyermekenként a 10 ezer forintot is elérheti. 

2018

2018 augusztusában, fél évvel megválasztása után Márki-Zay Péter élő videóban számolt be róla: a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítvány számlájáról hiányzik a pénz. Az alapítvány előző elnöke, Bán Csaba lelkipásztor éppen előtte, 2018. májusában mondott le a posztról.

Az alapítvány 2018 májusában benyújtott beszámolója szerint a kuratórium alelnöke Havasi Katalin, a Fidesz akkori helyi elnöke volt, valamint kuratóriumi tag volt az egykori alpolgármester, Kószó Péter is. Ugyanezen beszámolóból az is kiderül, hogy az alapítvány számláján jóval kevesebb pénz van, mint amennyinek lenni kellene, ha az időarányos befizetések rendben megtörténnek. A beszámoló szerint az alapítvány Raiffeisen Bank Zrt.-nél vezetett számláján 13 ezer 836 forint volt 2017. december 31-én, ugyanezen napon a Szegvár és Vidéke Takarékszövetkezetnél vezetett számláján 58,8 millió forint

A számokból úgy tűnik, hogy már 2011-ben hiányzott a fele vagyon. Idővel rájöhettek, hogy a tervezett befizetések a város számára teljesíthetetlenek lesznek, mert 2011-ben változtattak: a fideszes többségű testület úgy döntött, 2012-től már csak a rászoruló családok gyerekei kapnak támogatást.

Soha be sem fizették az összegeket

Az alapítvány számláján korabeli sajtóhírek szerint 2008-ban 45 millió forint volt, és addigra már 850 kisgyermeknek adtak át ünnepélyesen babakötvényt. Az összeg újabb hírek szerint 2011-re 273 millióra emelkedett. Egy 2013-as adat szerint 2133 babakötvény volt Vásárhelyen, 2017-ben 2141 fő jogosultról tudtak.

2018-ban az új városvezetés könyvelővel nézette át az alapítvány iratait, melynek során fény derült arra, hogy az önkormányzat a sajtóban megjelentetett összegeket soha nem is fizette be a közalapítvány számlájára. 

Pénz helyett ingatlanokat adtak, de azzal sem gazdálkodtak jól

2009 decemberében a város 80,2 millió forint fejében – ennyi járt volna addig – ingatlanokat adott át az alapítványnak: a becslésük szerint a 18 milliót érő Petőfi utca 27-et, a mintegy 12 milliót érő Kinizsi utca 8-at és az 51 milliót érő Kinizsi utca 10-et, később pedig a 64 milliót érő Hódi Pál utca 3. is az alapítvány tulajdonába adta. A Hódi Pál utcai ingatlan helyzete tisztázatlan, nem tudni, hogy került az alapítvány tulajdonába. A Kinizsi utca 10-et pedig az alapítvány később eladta nagyjából 40 millióért (11 milliós veszteséget elszenvedve!). A kuratóriumi tagok elmondása szerint a cél az volt, hogy az alapítvány a megszerzett ingatlanokat bérbe adja, és ebből bevétele legyen. Ez viszont nem volt sikertörténet, 2018-ban az egyik bérlő, az akkor még működő Zsigmondy Béla Zrt. több mint 5 millióval, egy másik volt bérlő 326 ezerrel tartozott, egy harmadik az év januárja óta nem fizetett, 457 ezerrel tartozott.

Nem életszerű?

Az alapítvány beszámolóját 2018. májusában úgy fogadta el a város akkor még fideszes többségű közgyűlése, hogy abban nem szerepelt sem az (akkorra már) milliárdos kötelezettségvállalás, sem az elenyésző önkormányzati befizetések, sem azok elmaradásának oka és következménye. Ami biztos: az ingatlanokkal együtt mintegy 150 millió forint volt ekkor az alapítvány tulajdonában. Az időarányos befizetések azonban ennek sokszorosát jelentették volna! Ami szintén látszik: az önkormányzat 2009 és 2017 között semmit nem utalt a babakötvényekre, és 2017-ben is csak 3 milliót.

A kuratórium volt elnöke, Bán Csaba és Cseri Tamás fideszes képviselő azzal védekeztek: soha nem volt szó arról, hogy minden 2006 óta született gyermek felvehetné/felvenné a rá jutó összeget nagykorúsága idején. 

Minden pénz, minden vagyon, amit az önkormányzat mint alapító átadott a kuratóriumnak, azt a kuratórium, a felügyelő bizottság, a könyvelő, a könyvvizsgáló ellenőrzi, és az a helyén van. Azt lehet mondani, hogy az én meglátásom, véleményem szerint elegendő is” – mondta a Rádió 7-ben Bán Csaba, a Vásárhelyi Fiatalokért Közalapítvány 2018 májusban lemondott elnöke. Ezt azután tette, hogy Márki-Zay Péter azt állította, sok százmillió forint hiányzik a 2006-ban alapított hódmezővásárhelyi babakötvény-programból. Cseri Tamás pedig azt is kétségbe vonta, hogy valaha is annyi fiatal élne a város által létrehozott babakötvénnyel, mint amennyien az alapítvány beszámolójában szerepelnek.

Csakhogy a polgármester által idézett számok épp az alapítványtól származnak. Aminek a működését a 775/2005-ös kgy. határozat szabályozza, ezt pedig képviselőként ő (Cseri T.), és az alapítvány alelnöke, a Fidesz akkori városi frakcióvezetője, Havasi Katalin is megszavazta, az akkori polgármesterrel, Lázár Jánossal együtt.

Lehet, hogy Cseri képviselő szerint nem életszerű, Lázár János viszont másképp gondolhatta 2009-ben. Az itt visszanézhető régi városi tévés felvétel szerint ők minden gyerekre számítottak, ezért is a városháza dísztermében adták át a szülőknek a babakötvényeket. Talán politikai hasznot is reméltek ettől.

Végül az átvilágítás eredményei címszavakban

2020 szeptemberében a VÁFIKA kuratóriumának új (azóta lemondott) elnöke, Krupiczer Ferenc és alelnöke, Szabó Margit sajtótájékoztatóra álltak ki, miután átvilágították a közalapítványt. Ennek során a következők derültek ki:

  • Krupiczer Ferenc Bán Csabától, az előző elnöktől kért tájékoztatást, ám érdemi válaszokat nem kapott. A válaszból viszont kiderült, hogy 1 milliárd 849 millió 842 Ft kell ahhoz, hogy a támogatásokat ki tudja fizetni a VÁFIKA. Ehhez képest 62 millió forint volt ekkor a VÁFIKA számláján. 
  • 2012-ben módosították az alapító okiratot, mely szerint csak rászorultsági alapon lehet kifizetéseket teljesíteni. Így gyakorlatilag senki nem kaphat támogatást, hiszen a szociális alapon történő kifizetés ellentétben áll azzal, hogy valaki lakást vásároljon. 
  • nem található nyoma a számadásnak, pedig ezt a számviteli törvény előírja.
  • eltűnt a házipénztár
  • mivel a Lázár János vezette önkormányzat nem utalta a szükséges támogatásokat, egy idő után pénz helyett ingatlanokat adtak a VÁFIKÁ-nak (Kinizsi u. 8., Kinizsi u. 10., Petőfi u. 27.) Az ingatlanok egy részét bérbe adta a VÁFIKA, de a bérleti díjak nem folytak be, egyes ingatlanok esetében jogtalan használat, érthetetlen módon megítélt bejárási és szolgalmi jog, más ingatlanok esetében hirtelen áron aluli eladás, vagy részletfizetési lehetőség megadása történt – sokszor ezek az összegek nem érkeztek be. Akad olyan ingatlan is, amelyet a VÁFIKA rendelkezésére bocsátott az akkori önkormányzat, majd később ingyenes használatra adta a Honvédelmi Minisztérium számára (Hódi Pál u.-i ingatlan).
  • találtak dokumentumokat, amelyek azt bizonyítják, hogy a VÁFIKA 37 milliós kölcsönt adott az önkormányzatnak 15 % kamatra. Ez az összeg azóta sem került vissza a VÁFIKA-hoz.
  • találtak egy bankszámlát, amelyen pénzmozgás nem történt, viszont jelentős mínusszal kapták meg.
  • több százezer forint büntetést kellett fizetni a NAV felé az évek során, az ÁFA bevallások elmaradása miatt.

Szabó Margit, a VÁFIKA akkori alelnöke a sajtótájékoztatón elmondta: az alapítvány működése egy furcsa piramisjátékra emlékezteti, mert

úgy tűnik, a cél nem a gyerekekről való gondoskodás volt, hanem hogy minél kevesebb pénz beadásával, minél több pénzt tudjanak kivenni.

Csendben hozzátesszük: 2006-ban, a „babakötvény” alapításának évében tavasszal parlamenti, ősszel önkormányzati választásokat tartottak.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!