Első fokon megnyerte Vásárhely a birtokvédelmi pert a reformátusokkal szemben

A hódmezővásárhelyi önkormányzat és az Ótemplomi Református Egyházközség között több per is van folyamatban, ezek közül az egyik az a birtokvédelmi per, amely 2023. ősze óta zajlik a felek között. A Szegedi Járásbíróság hétfőn első fokon az önkormányzatnak adott igazat, vagyis jogosan cseréltek zárat és foglalták vissza a Petőfi 6. épületének földszintjén a Szőnyi iskola által elfoglalt termeket.

Az önkormányzat által rendelkezésünkre bocsátott ítélet szerint „A bíróság Mórahalom Város Jegyzőjének 2023. október 24. napján kelt MH/13411-5/2023. számú határozatát megváltoztatja és az alperes birtokvédelmi kérelmét elutasítja.”

A Petőfi utca 6. épületének kapcsán kibontakozó vitás ügyekről az önkormányzat és az Ótemplomi Református Egyházközség között sokszor írtunk már oldalunkon. Abban az ügyben, melyben most született ítélet, a Hódmezővásárhely-Ótemplomi Református Egyházközség volt az alperes. Mint ismeretes, ők korábban az önkormányzattal ingyenes használati megállapodást kötöttek a Petőfi u. 6. szám alatti ingatlan első emeleti termeire, melyet jelenleg is a Szőnyi Benjámin Református Általános Iskola használ, a megállapodás szerint 2025. augusztus 31-ig. Ez alapján az egyházközségnek, mint iskolafenntartónak, csak a rezsit kell megfizetnie a Szőnyi iskola által használt épületrész után. 

Az egyházközség – illetve a Szőnyi iskola – 2022-ben ideiglenesen az épület földszinti termeit is elkezdte használni, hogy ott bútorokat tároljon, azonban rövid időn belül kiderült, hogy ezekben a helyiségekben is tantermeket rendeztek be. Ekkor hívta fel az önkormányzat vezetése az iskola figyelmét, hogy a termeket csak ideiglenesen használhatják, hiszen a földszinten kiépítendő játszóházhoz szeretné azokat az önkormányzat használni, mint kiszolgáló helyiségeket. Az önkormányzat szóban 2023. tavaszáig engedélyezte a földszint egy részének használatát. 2023. nyarától az önkormányzat folyamatos felszólításokat küldött az egyházközségnek, hogy az ideiglenesen raktározási célra adott termeket adja vissza, mert a játszóházhoz szeretné őket használni.

Az egyházközség azonban elzárkózott ettől. Arra hivatkoztak, hogy a földszinti részre is fizetnek arányosan rezsit, és az volt az álláspontjuk, hogy az eredetileg kötött használati megállapodás szerint jogosultak a földszintet is használni.

Miután az önkormányzat többször is eredménytelenül hívta fel az egyházközséget a termek kiürítésére, tavaly augusztus 30-án lecseréltette a zárakat az érintett helyiségeken. Az egyházközség erre reagálva birtokvédelmi eljárást indított, amelynek során Mórahalom jegyzője birtokvédelemben részesítette őket, a végrehajtási eljárásban pedig az egyházközség visszavette a földszinti termeket. Az önkormányzat ezután fordult bírósághoz az igazát keresve. A most hozott ítélet szerint a bíró is azon a véleményen volt, hogy nekik, tehát az önkormányzatnak van igaza.

A Szegedi Járásbíróság megállapította, hogy „a felperes a munkálatok megkezdése körében az azt akadályozó alperes eredménytelen felszólítását követően a munkálatok biztosítására, illetőleg e körben való együttműködés hiányára egyoldalú nyilatkozatával jogszerűen vonta meg a szívességi használatot az alperestől, aki ennek következtében jogalap nélküli birtokosává vált a földszinti helyiségeknek. Mivel a földszinti helyiségek tekintetében a felperes maga is rendelkezett kulcsokkal, így a többszöri eredménytelen felszólítást követően önhatalommal jogosult volt birtokba venni az alperes által jogalap nélkül használt ingatlanrészeket, különös tekintettel a tervezett beruházás megvalósulásához fűződő érdekének érvényesülése végett.

A fentiekre tekintettel a felperes birtoksértést nem valósított meg, erre figyelemmel pedig az alperes birtokvédelemre nem jogosult.”

Az – egyelőre nem jogerős – ítélet szerint tehát az önkormányzat teljesen jogszerűen járt el, amikor a zárakat lecserélte és visszavette a helyiségeket az egyházközségtől, mint a Szőnyi iskola fenntartójától.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!