Ellenzéki felszólalók: Fölösleges konzultáció, kontroll nélküli kormányzás, tudatos megosztás

Háromnapos ülés kezdődött ma a Parlamentben. Napirend előtt fejtették ki a véleményüket az ellenzéki felszólalók, kormányoldalról kaptak választ.

A magyar kormány a koronavírus-járvány okozta válság kezelésére olyan megoldást választott, amivel „ismét meglepi a hanyatló Nyugatot”: nem pénzügyi segítséget küldenek az embereknek, hanem levelet. A járvány alatt egy árva maszkot nem voltak képesek kipostázni, most meg nemzeti konzultációt indítanak? – kérdezte napirend előtti hozzászólásában ma Jakab Péter (Jobbik). Az Országgyűlés háromnapos üléssel folytatja a munkáját.  Szerinte a 2021-es költségvetést nézve kiderül, hogy Orbán Viktornak tényleg fantasztikus éve lesz, mert a gazdaságélénkítésre elkülönített 2000 milliárd forint majd  strómanon keresztül szépen visszamegy a miniszterelnök zsebébe. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára furcsállotta, hogy a Jobbik most a nemzeti konzultáció ellen beszél, holott korábban az ellenzéki párt is indított konzultációt.

Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője kijelentette: Orbán Viktor és kormánya átnevezi a veszélyhelyzetet egészségügyi válsághelyzetre, és alaptörvény-ellenesen minden kontrollt kivesz a kormányzás fölül. Az egészségügyi válsághelyzetben Orbán Viktor felfüggeszthet törvényeket, korlátozhat alapjogokat és „tovább lophatja szabadon a közpénzeket”, mindezt a parlament teljes kihagyásával – értékelt. Dömötör Csaba azt mondta: minden valószínűség szerint a járványnak érkezik egy második hulláma, ezért bár az Országgyűlés ezen a héten feloldhatja a veszélyhelyzetet, az egészségügyi készültséget fenn kell tartani. Botrányosnak nevezte, hogy baloldali szereplők azért kampányolnak, hogy minél kevesebb uniós pénzről dönthessen a kormány.

Schmuck Erzsébet (LMP) arról beszélt: a koronavírus járvány miatt a magyar gazdaság két húzóágazata – az autóipar és a turizmus – bedőlt, sok tízezer ember veszíttette el a munkahelyét. Hangsúlyozta: nem kell sok milliárdból nemzeti konzultációt indítani, hanem ezt a pénzt a járvány miatt jövedelmüket vesztők támogatására kell fordítani. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára elmondta: a kormány tíz éve munkalapú és a családbarát Magyarországot épít, és a rendszerváltás óta nem volt olyan alacsony a munkanélküliség, mint a járvány előtti időszakban. Most a munkahelyek védelmére kell koncentrálni, ezért a kormány azt mondja, hogy annyi munkahelyet teremt, amennyit a vírus tönkretesz – tette hozzá.

Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője arról beszélt: a kormány az elmúlt 10 évben tudatosan megosztotta a magyar nemzetet és ez a gyűlöletpolitika oda vezetett, hogy ma rasszista tüntetések történhetnek a fővárosban. Hogyan lehet az, hogy békés demonstrálókat több százezer forintra megbüntetnek, addig nyílt, rasszista tüntetést nem oszlatnak fel, a rendőrök végignézik annak lebonyolítását – tette fel a kérdést. Kijelentette: az MSZP tiltakozik a rasszista megnyilvánulásokkal szemben, a gyalázkodó feliratokkal szemben, és azzal a kormánypolitikával szemben is, amely csendben, támogatóként lép fel, vagy akár szítja a rasszista megmozdulásokat. Azt szorgalmazta: újjá kell építeni a szociális és az egészségügyi ellátó rendszert, valamint az oktatást, újjá kell építeni Magyarországot. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára szerint az MSZP kormányázását vipera, kardlapozás és gumilövedék jellemzi, akkor nem volt számukra fontos a belső béke. Kitért arra is: az MSZP 2002 és 2010 között vagy 15-ször akart újratervezési programot indítani, a 2008-as válságot pedig úgy kezelte, hogy még a baloldali szociológus, Ferge Zsuzsa is azt mondta, hogy Magyarország semmit nem tett azért, hogy a válság nyilvánvaló veszteseivel valami történjen.
(MTI)

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!