Elfogadták a státusztörvényt
A parlamenti többség a mai napon megszavazta A pedagógusok új életpályájáról címet viselő státusztörvényt. Az új törvény elfogadását óriási tiltakozási hullám előzte meg, a jogszabály bevezetésével több pedagógus- és diákszervezet szerint is tovább romlik a közoktatás egyébként is kritikus helyzete.
A kormány március 2-án tette közzé a pedagógusok béremeléséről és a köznevelést érintő egyes kérdésekről szóló jogszabálytervezetet, amely után tiltakozási hullám indult el a pedagógusok és a diákok részéről is, a törvénytervezet ellen indított petíciót pedig eddig az időpontig már ötezren írták alá.
Az új törvény alapján:
- a tanárok közalkalmazotti jogviszonya megszűnik
- a tanév július 15-éig meghosszabbítható,
- a tanároknak heti 24 órát kell tanítaniuk (eddig 22–26 órában határozták meg a keretet, vagyis lesznek, akiknek ez óraszám-emelkedést jelent)
- a munkáltatónak minden évben kötelessége meghatározott szabályok szerint értékelni a pedagógusok teljesítményét, a havi illetményüket pedig ennek figyelembevételével kell meghatározni a törvényben rögzített bérsávok alapján
- illetve átvezényelhetők lesznek a pedagógusok más intézményekbe egy járáson, illetve az adott tankerületen belül.
Azok a tanárok, akik idén szeptember 15-29. között írásban nyilatkoznak, hogy nem fogadják el a jogállásváltást, a ledolgozott idő függvényében egy-, két-, vagy háromhavi végkielégítéssel távozhatnak. Egyelőre nem tudni, Vásárhelyen hány pedagógus választja majd ezt az utat.
Az Országház előtt a szavazással egyidőben tartott tiltakozáson a tüntetők jégből rakták ki a “jövő” szót, amely így – szimbolikusan is – elolvadt.
A témáról részletesen olvashatnak a 24.hu-n és a Telex.hu-n.
Hozzászólások lezárva.