sajatbanner

Életbe lépett ez is: a magyar elfogadta az Európai Parlamenthez idomuló vagyonnyilatkozatot és feloszlatnák a strasbourgi intézményt

Megszavazta a parlament a a vagyonnyilatkozati rendszer módosítását, így már jóval kevesebb dologról kell számot adni a honatyáknak és honanyának, mint előtte, amikor szintén elég felületes volt ez a szabályozás. Egy vízió szerint a kormánypártok szeretnék feloszlatni az EP-t.

Korábban mi is írtunk a vagyonnyilatkozat tervezett változásairól. A most elfogadott új szabályozás értelmében a képviselőknek, igazodva az Európai Parlament szabályaihoz, nem kell majd beszámolniuk az ingatlanjaikat, autóikat és egyéb ingóságaikat, mint ahogy a megtakarításaikról, hiteleikről, tartozásaikról.

Ellenben fel kell tüntetni a képviselői megbízatásukat megelőző három évben végzett tevékenységükről, valamint azokról a tevékenységekről is, amelyekből adóköteles jövedelem származik, és olyan érdekeltségekről gazdasági társaságban, amely szerinte befolyást gyakorolhat a közpolitikával kapcsolatos kérdésekre.

Korábban lapunknak Dr. Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója azt mondta, hogy a magyar szabályozás már eddig is rossz volt, nem teremtett lehetőséget a valódi ellenőrzésre, arra hivatkozva, hogy ez az Európai Parlament gyakorlata, noha éppen a Transparency élt többször figyelmeztetés az Unió felé is ebben a kérdésben.

Ahogy Ligeti korábban elmondta, a Transparency 2013 körül vizsgálta nemzetközi téren a lobbitevékenységet és az összeférhetetlenség kérdését, amelyben benne volt a vagyonnyilatkozat is, akárcsak az adatok nyilvánossága, a politikai döntések átláthatósága. Már akkor mondták, hogy gyengék voltak a szabályok. Lobbitéren előreléptek az EU-s intézmények, vagyonnyilatkozatban nem, és 10 éve nem volt sok jó, általánosságban is alkalmazható pozitív vagyonnyilatkozati példa az Unióban. Ilyen jó példák közé lehet sorolni az észteket vagy Európán kívül az Egyesült Államokat, ahol a tisztségviselők vagyonosodását jobban nyomon lehet követni.Magyarországnak ekkor azt javasolta a magyarországi Transparency International, ugorjon egy nagyot előre a rangsorban, ez azonban sajnos nem következett be.

Egyébként a képviselő eddig is minden következmény nélkül tölthette ki vagyonnyilatkozatát, a sajtó azonban tudta legalább ellenőrizni, bár egy-egy cikken kívül sok értelme nem volt. Most viszont ez a lehetőség szűnik meg.

Érdekes, hogy ezzel párhuzamosan elfogadtak egyfajta víziót is. Ebben a képviselők kifejtik az unió jövőjéről szóló magyar elképzeléseiket, amit véleményük szerint a magyar kormánynak képviselnie kell az unió előtt. Többek közt feloszlatnák a közvetlenül megválasztott Európai Parlamentet, helyette a nemzeti parlamenteknek kellene képviselőket delegálniuk, vétójogot adnának a nemzeti parlamenteknek az uniós jogalkotásban, bevezetnék a közös hadsereget és elítélik az Oroszország elleni szankciókat is. Az Európai Parlamentnek éppen ellentétesek a szándékai: jogkörének kiterjesztése és a tagállamok vétójogának korlátozása is az Európai Tanácsban is a napirenden van az EP-ben.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!