Egyenruha- és fegyverkiállítás nyílik a Hősök Napján Vásárhelyen

Sipos Róbert és Galli Kálmán magángyűjtők, illetve a megyei hagyományőrző csoportok anyagából nyílik kiállítás vasárnap az egykori ótemplomi magtár épületében, ahol a honfoglalástól a jelen korig láthatók egyenruhák, páncélok, kézi- és (hatástalanított) tűzfegyverek, kitüntetések és egyéb katonai felszerelések.

Aki megnézi a vasárnap délután az egykori ótemplomi magtárban nyíló Őseink a hőseink című egyenruha- és fegyverkiállítást, az fogalmat szerezhet arról,. hogy őseink, a honfoglalástól a modern korig milyen egyenruhában és milyen kézi- és tűzfegyverekkel harcoltak. A tárlat egyik különlegessége a város határában talált 13. századi kard, mely külön tárlóban látható, s felette a Hódtavi csata körüli időszakról is olvasható sok érdekesség.

Az egyenruhák és az eszközök jó része Sipos Róbert és Galli Kálmán magángyűjtők kollekciójából származik, de a megyében működő hagyományőrző csoportok is kölcsönöztek erre az alkalomra néhány tárgyat, köztük egy, a Hunyadiak korát idéző komplett páncélöltözetet, pajzzsal együtt.

– Elhoztam a gyűjteményem egy részét, csak azért ennyit, mert kevés a hely a többihez. Ha majd átalakul a kiállítás, sokkal több mindent be tudunk majd mutatni – mondta Galli Kálmán, aki először régi paraszti dolgokat kezdett gyűjteni, de mert azok számára nem hoztak újat, ezért négy éve áttért a fegyverek gyűjtésére.

Galli Kálmán ritkaságokat is magáénak mondhat

Eddig körülbelül 20 fegyver van a birtokában, a hozzájuk tartozó kiegészítőkkel. A gyűjtés az interneten zajlik. Azt mondta, a gyűjteményében van olyan, ami nagyon ritka, de olyan is, melyből sok van forgalomban. Gyűjtőterülete a két világháború magyar, orosz és német felszerelésére terjed ki.

– Az idén arra gondoltam, hogy a Hősök napi városi megemlékezést színesítjük ezzel a kicsit interaktív, kicsit kézzelfogható kiállítással, emléket állítva a magyar hősöknek – árulta el Sipos Róbert. – Az a vesszőparipám, hogy nem csak a 20. század katonahőseiről kell megemlékezni, hanem a magyar és a vásárhelyi vagy idei köthető katonai események felelevenítésével az itt végbevitt hőstettekről is ildomos – tette hozzá.

A tárlaton egy tolókocsiban ülő bábu a békefenntartóként az egyik lábát elvesztett vásárhelyi katonát „személyesíti majd meg. Sipos Róbert családi indíttatásból kezdett el katonai eszközöket, felszereléseket gyűjteni, hiszen két nagyapja katonai ruháját is rekonstruálta történelmi ismeretei és korabeli fényképek alapján. Egyikőjük megjárta a Don-kanyart, a másik pedig a normandiai partokon esett amerikai hadifogságba.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!