sajatbanner

Egyedülálló régészeti kötetet mutattak be Vásárhelyről

Rendkívüli vállalkozás eredményeként született meg az a 700 oldalas monográfia, amely a Magyar Régészeti Topográfia sorozat 12. kötete, egyúttal egy teljesen új, modern módszertannal felvértezett kiadvány. A tanulmánykötet, melyet szerdán mutattak be a Tornyaiban, Hódmezővásárhely északi határát térképezi fel annak régészeti hagyatéka szempontjából.

A Magyarország régészeti topográfiáját megörökítő sorozat most megjelent legújabb, 12. kötete Hódmezővásárhely északi határának régészeti hagyatékát mutatja be. Nahimi Péter főigazgató a könyvbemutatón gigantikus vállalkozásnak nevezte a sorozatot. Egy korábbi szakdolgozat terepi megfigyeléseiből indultak ki a régészek, amelyet még Trogmayer Ottó megyei múzeumigazgató egyik hallgatója készített. A minél pontosabb feltérképezéshez pedig a geostatisztikát hívták segítségül.

– Az eddigi gyakorlat alapján ezek a munkák papíralapú térképeken és kötetben jelentek meg. Mi egy nagyméretű térinformatikai adatbázisban tároljuk az információt, ami egyrészt adattárolásra, másrészt az adatok elemzésére is használható – tudtuk meg Berta Adrián régésztől.

Benkő Elek, az MTA rendes tagja, az MTA II., Filozófiai és Történettudományok Osztálya elnöke kiemelte, hogy ez a módszertani fejlődés előreviszi a régészeti kutatásokat, és segíti az egyes településeket abban, hogy biztosabban tudjanak tervezni.  

– Lett egy vastag kötet, jelen pillanatban módszertani tanulmányokkal korok szerinti elemzéssel és nagyon részletes térképanyaggal jelent meg, nagymértékben segítheti a beruházásokat, a tervezéseket meg tudják mutatni azok a hőtérképek, hogy milyen valószínűséggel lehet beleszaladni lelőhelyekbe vagy megúszni őket – hangsúlyozta a kutató professzor.

– Ez a kutatás több mint 6000 hektárt, a város határának mintegy 10 %-át érintette – mondta el Csányi Viktor régész – muzeológus a 700 oldalas monográfia bemutatóján. Nagyjából 25 ezer tárgy került a múzeum régészeti gyűjteményébe. Minden, a határban előkerült tárgy a múzeum raktárában van, de most még nem láthatja a közönség – tette hozzá. A Tornyai régésze azt is elmondta, fontos hozománya ennek a több évig tartó, országosan 40 régész munkatársat megmozgató kutatásnak az, hogy nagyon sok mindent sikerült újra felfedezni Vásárhely múltjából, akár csak a középkori Hód és Vásárhely eddig ismert középkori leírása, vagy azok a Barattyosi Állami Gazdaságnál előkerült ékszerek, amit a jövő évben mutatnak be majd a nagyérdeműnek.

Csányi Viktor hozzátette: minden egyes beruházás tervezésénél az az információ, hogy mit rejt a föld és ennek a pontos ismerete nagy versenyelőnyt jelenthet az adott település számára.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!