sajatbanner

Egy év a torony alatt – második rész – média-helyzet

Egy éve kezdett el dolgozni a jelenlegi városvezetés, a 2019-es választásokat követően. Sorozatot indítottunk, amelyben az eddigi tevékenységüket szemlézzük.

Kampányígéret volt, és elsőként vált valóra: újraindult a városi televízió, ráadásul sokkal kevesebb pénzből kezdte meg működését. A híresztelésekkel ellentétben ugyanis a közgyűlés nem 80, hanem mindössze 55 millió forintot szánt 2020-ban az egész Médiacentrum működésére, amely magában foglalja a Vásárhelyi Televízió mellett a kéthetente megjelenő Vásárhelyi Valóság című újságot és a Hódpress hírportált is. A Médiacentrum fenntartója a HVSZ Zrt.

Újság

A 2018. februári választás után az önkormányzat nyilvánossága igencsak leszűkült, mivel minden önkormányzathoz kapcsolódó hírt Márki-Zay Péterhez kötöttek. Ennek okán a kormánypárti nyilvános terekben az önkormányzat pozitív hírekkel egyáltalán nem, csúsztatott, felnagyított negatív hírekkel viszont annál inkább szerepelt, köszönhetően a Göbl-tervnek. Olyan nyilvános tér, ami helyi, de nem kormánypárti – alig akadt. A kommunikáció nagy része a Facebookra korlátozódott, illetve a KESMA tulajdonában lévő apróhirdetési újságra.

Vásárhelyi Valóság az önkormányzat kiadásában

A hivatal létrehozta a Vásárhelyi Valóság kiadványt, amit ingyenesen bocsátott minden vásárhelyi háztartás rendelkezésére, havonta. 2019 áprilisában a testület úgy döntött, hogy szeretne részt venni az újság szerkesztésében. A Vásárhelyi Valóság bizottság által szerkesztett példányaiban az egyetlen rovat, ami cenzúra nélkül jelenhetett meg, az a polgármester véleményrovata volt. Nem sok lapszám látott napvilágot a bizottság szerkesztésében, a kiadást felfüggesztették. Ezután megjelent pár lapszám a Polgármesteri Hírlevél kiadványból, mert mindenképpen fontosnak tartották, hogy egy cenzúramentes kiadványból is lehessen tájékozódni. Amúgy a bizottságnak a 2019. október 23-i alakuló ülésen megköszönték a munkáját. Kis János, a Kabinet Iroda vezetője elmondta, hogy a tapasztalatok alapján a szerkesztőbizottság közreműködése nem indokolt, ezért a megszüntetését javasolta. Ezt 10 igennel, 3 nemmel és 2 tartózkodással elfogadta a közgyűlés. A Vásárhelyi Valóság újra megjelent.

A 2019.október 13-i választások után dőlt el, hogy egy Médiacentrumot hoz létre a város. A megígért Vásárhelyi Televízió mellett ide csatornázta az önkormányzat a Vásárhelyi Valóságot és portálunk, a Hódpress is a Médiacentrum égisze alatt működik.

Hírportál

Az új közéleti hírportál 2020 január 27-én indult Hódmezővásárhelyen Hódpress.hu néven​ az önkormányzati tulajdonú HVSZ Zrt. (Hódmezővásárhelyi Vagyonkezelő és Szolgáltató Zrt.) kiadásában. Az online újság elsősorban ​a helyi és régiós hírekre fókuszál​, a közéleti-politikai tartalmak során kifejezett igénnyel ​minden szereplő, köztük külön rovatban a helyi civilek véleményének, álláspontjának megjelenítésére. Emellett fontos a ​ kulturális és országos hírek ​megjelenése, kiemelt fókusszal a térséget érintő eseményekre. A cél a hiteles és kiegyensúlyozott tájékoztatás.

Az olvasottsága utolérte és esetenként meghaladja a helyi hírportálokét.

Televízió

A hódmezővásárhelyi városi televízió létrehozásának ötlete az 1980-as évek közepén merült fel, az ezzel kapcsolatos részletes terv 1985. januárjára el is készült. Az elképzelések szerint a rákövetkező évben mintegy 3 ezer lakást kapcsoltak volna be a kábelrendszerbe, viszont a hiányzó engedélyek miatt erre várni kellett. Végül 1986. január 22-én a Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága – a Petőfi Művelődési Központon belül – létrehozta a Városi Televíziót mint intézményt. A működéshez szükséges technikai feltételek adottak voltak, a kísérleti adásra azonban 1986. május 5-ig kellett várni, ebben egy 90 perces összeállítás volt látható a május 1-jei eseményekről. Az indulás évében a havi műsoridő 60 perc volt.

A Vásárhelyi Televíziót 2018-as leállása előtt a Szerdahelyi KFT. működtette, ez azonban nem mentesítette az akkori önkormányzatot a költségek viselése alól.

A  Szerdahelyi KFT. kiadásai a következőképpen alakultak, a bevételek között MTVA-szerződés és más külső, de közpénzből adott juttatások is voltak:

Évkiadásbevételegyenleg
2017153 961 24899 947 10254 014 146
201899 466 89547 714 81351 752 082
2019127 9840-127 984

Emellett az előző évek adósságaival együtt (2014-től eredően) 2018 végén a működési és felhalmozási kölcsön összege: 263 651 540 Ft volt az önkormányzat felé.

A Városi Televíziót a korábbi ügyvezető és a város korábbi vezetése juttatta csődbe, 2018-ban 460 millió forint bevételt terveztek be a város költségvetésébe az önállóan működő kft-től, amit az képtelen volt teljesíteni – derül ki Márki-Zay Péter facebook oldalán írt posztjából, ahol még azt írta: „A VTV és az ott dolgozó vásárhelyi emberek megmentése érdekében számos lépést megtettem már, annak ellenére, hogy a „Lázártévé”-ként ismert intézmény megválasztásom előtt és azóta is számos valótlanságot állított rólam, ahogy jelenleg is. Személyesen jártam Lázár János fogadóóráján is, hogy állami támogatást szerezzek a VTV-nek, de láthatóan Lázár János, aki a VTV működésének legfőbb haszonélvezője, a kisujját sem hajlandó mozdítani a vásárhelyi TV alkalmazottaiért, ahogy a közgyűlésnek és Rókus Ákosnak is csak az ügyvezető fizetésének 60%-os megemelése volt fontos a csődben lévő cégnél. Számos alkalommal egyeztettem az ügyvezetővel, javaslatokat tettem neki a működési költségek csökkentésére, de ahogy Lázár János esetében is, úgy látom, hogy az ő célja is az, hogy a TV (valamint a strand és a többi önkormányzati cég) csődbe menjen és ezért engem hibáztassanak.”

2018 decemberében felmondott a Vásárhelyi Televízió még ott lévő összes munkavállalója, ezután sokáig csak képújságot láthattunk, majd teljesen az is lekerült a képernyőről. A Szerdahelyi József Nonprofit Kft. ellen csődeljárást indítottak.

A Vásárhelyi Televízió 2020. március 1-jén 17.30-kor kezdte el újra szolgáltatását.

A cél itt is a kiegyensúlyozott tájékoztatás, amit nehezít, de nem gátol az, hogy a helyi Fidesz frakció bojkottot hirdetett a Médiacentrum ellen. Tették ezt 2 nappal az éppen a nyilvánosságot biztosító Cseri Tamás – Márki-Zay Péter élőben közvetített televíziós vitát követően. A bojkottal még Cseri Tamás sem értett egyet, ennek úgy adott nyomatékot, hogy lemondott a frakcióvezetésről.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!