sajatbanner

Donáth Anna: Márki-Zay Péter elképzelései utólag kerültek bele a programba

Szerdán Szegeden járt Donáth Anna Európai Parlamenti képviselő, a Momentum elnöke. A népszavazási aláírásgyűjtő standok egyikét látogatta meg a megyeszékhelyen és adott interjút a Hódpressnek.

Említette a Telexnek adott, november 23-án megjelent interjúban, hogy meglátása szerint az ellenzék kidobott egy hónapot az ablakon. Azóta pont egy hónap telt el, milyennek látja most a helyzetet?

D. A: Akkor egy olyan, talán radikális véleményt fogalmaztam meg, amit pedig az emberek többsége akkor érzett. Akkor sem azért mondtam viszont, hogy a kardunkba dőljünk, hanem fel akartam rázni az ellenzéki közösséget. Amióta pártelnök vagyok, azóta bizonyosan az események felgyorsultak. A múlt héten Márki-Zay Péter bemutatta a közös kampánynarratívát, arculatot, a kampánytervet a 106 jelöltnek. Hogy egy hónap alatt eljutottunk ide, az mindenképpen siker, mint ahogy azt remélem, hogy a népszavazási aláírás gyűjtésével elindul valami karácsony után, különösen januártól.

Elemzések során is az ellenzék szemére szokták vetni, hogy nem tud saját, új témákat hozni, azokkal befolyásolni a közbeszédet.

D. A: Új témákat nem kell behozni, a téma maga az, hogy miért akarunk kormányt váltani. Körbe kell nézni: megélhetési válság van, szociális válság van, lakhatási válság van. Most végső soron erről szólnak a népszavazási kezdeményezéseink is: a Fudan egyetem a magyar diákok lakhatási válságáról szól, míg a 270 napos álláskeresési járadék arról, hogy azon a számos emberen kívánunk segíteni, akik önhibájukon kívül veszítették el a megélhetésüket, a covid alatt.
Arról kell elkezdenünk beszélgetni, hogy mi mindannyian egy közös Magyarországon szeretnénk élni, egyesíteni kell a nemzetet, és ahhoz nagyon fontos, hogy egymás problémáira is odafigyeljünk. Az összefogásnak ez is a lényege: segíteni annak, aki bajban van vagy bajba kerül, rendbe kell rakni az oktatást, hiszen a következő generációk jövője múlik ezen, rendbe kell rakni az egészségügyet, mert az pedig mindenkit érint.
Az előválasztás arra volt jó, hogy meg tudtuk mutatni, hogy demokratikusabbak vagyunk, mint az a hatalom, amelyben élünk. Egy politikai innovációt hoztunk el ezzel.

Keveset lehet arról hallani, hogy mit szeretne az ellenzék. Milyen ország lenne akkor, ha kormányváltásra kerülne a sor. Mondhatnám, programot még nem láttunk/hallottunk, még akkor is, ha kérdéses, van-e erre igény, elolvasnák-e tömegek.

D. A: A programokra azért van szükség, hogy meg tudjuk fogalmazni, sőt, le is tudjuk írni, hogy miből mit szeretnénk. és hogyan, akkor meg tudjuk adni azt a választ, hogyan szeretnénk kormányoozni.

Lesz válasz?

D. A: Lesz válasz. Sőt, a közös program már ott van a végeken. Az előválasztás lényege az volt, hogy aki ezt megnyeri, az utolsó hangsúlyokat eldönti. Az előválasztás talán legnagyobb meglepetése Márki-Zay Péter győzelme volt. Ennek nagyon fontos a jelentősége. Az emberek azt gondolták, hogy másfajta képviseletet szeretnének, pártoktól független miniszterelnök-jelöltet. Ezért is kezdődött újra a programalkotás, mert Márki-Zay Péter korábban ebben nem vett részt, és a már meglévő programpontok közé kell berakni Márki-Zay Péter elképzeléseit is. A program januárra meglesz. Ezt kell tudnunk átadni az embereknek és elmesélni, hogy miért és hogyan szeretnénk egy élhetőbb, igazságosabb, emberségesebb Magyarországot létrehozni.

Az előválasztás után voltak sértett emberek ellenzéki oldalon?

D. A: Ezt úgy fogalmazhatnám, hogy egy versenyt mindenki meg akar nyerni. Ha ez nem sikerül, akkor is tud a másiknak gratulálni a kezdeti meglepetés vagy csüggedés után.

De a motivációja mindenkinek változatlan maradt?

D. A: Amit én tudok mondani, a Momentumnak változatlan a célja és a motivációja.

A választás a kisebb településeken dől el, ezt sokan mondják. Ez egyelőre elég nehéz feladatnak tűnik az ellenzéknek.

D. A: 5 éve vagyok a Momentumban. Azt vettem észre, hogy mindenütt vannak rendszerellenes, kormánykritikus emberek. A Budapest-vidék semmiképpen sem homogén kérdés. Ennek ellenére vannak olyan helyek, ahol fizikailag nem vagyunk jelen. Márpedig mindenhol kell egy ilyen ember, aki ott van, meghallgatja a kis településen élő embereket. Neki tűrni kell a kritikát. Nem csak a kampányokban, de egy politikai pártnak el kell érnie, hogy az üzenete a legkisebb helyekre is eljut.
Én úgy gondolom, Budapestről nem lehet a világot megváltani. A Momentummal mi így kezdtük el: egyetemi városok, nagyvárosok, kisebb városok, onnan megyünk a kisebb településekre. Évről évre több helyen vagyunk, persze még nem mindenütt, ezt bevallhatom.

Korábban említette, az igazi kampány januárban fog keuzdődni.

D. A: Karácsonykor nem csak a politikusoknak, de a választópolgároknak is meg kell adni a csendességet, a pihenést, a politikamentességet. A népszavazási aláírásgyűjtésünk persze folytatódik a két ünnep között is, de az igazi kampány majd januárban indul, nekünk az a legfontosabb, hogy mindenütt ott legyünk.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!