Delhusa Gjon nem követett el szabálysértést – de miért kaphatóak rendőrigazolványos tokok kereskedelmi forgalomban?

Pedig az énekes azt állította, hogy ez megtörtént, de nem. Ellenben az kérdéseket vet fel, hogy tényleg nincs azzal semmi baj, ha valaki ál-rendőrigazolványt mutogat? Miért kapható egy ilyen, a közbizalomra épülő irat másolata, kereskedelmi forgalomban? Vélemény.

Ahogy azt a rendőrség is megerősítette, még 2024. október 7-én Budapesten a XI. kerületben helyszíni bírságot szabtak ki Delhusa Gjonra szabálytalan parkolás miatt. A közterület-felügyelők intézkedése során az előadóművész egy rendőrigazolványra hasonlító igazolványt mutatott fel.

Az ügyben a nyomozást megszüntették, mivel a cselekmény nem bűncselekmény. Az indokolás az volt, hogy a „rendőrség-police” jelvénnyel ellátott bőrtok kereskedelmi forgalomban kapható, bárki által megvásárolható és birtokolható termék volt. Ezen kívül a tokban tartott igazolványról megállapították, hogy azt egy nem hatósági szervezet állította ki, így az nem minősül közokiratnak. Ugyanez jelenthető ki a rendőrség állítása szerint az IPA-igazolványról, ami egy olyan szervezet (International Police Association) igazolványa, amelynek civil személyek is tagjai lehetnek. Bár azt hozzátették, hogy az IPA-igazolvány szintén nem jogosít fel semmiféle intézkedésre.

Eddig érthető is a dolog. De nézzünk meg csak néhány szalagcímet az elmúlt évekből:

  • Rendőrnek adta ki magát, gyereket támadott meg Kazincbarcikán – Folyamatosan ordítozott, majd elővett egy igazolványt és azt felmutatva valótlanul azt állította, hogy ő rendőr és be fogja vinni a fiút és a társait a rendőrségre.
  • A Debreceni Törvényszék 2023. január 11-én hirdetett határozatot annak a férfinak a büntetőügyében, aki rendőrnek adta ki magát és megbírságolt egy bolti eladót Debrecenben. – Rendőrnek adta ki magát, még „igazolványt” is csináltatott, most börtönbe megy.
  • A Hajdú-Bihar Megyei Rendőr-főkapitányságon azért tett bejelentést egy fiatal nő, mert Debrecen, Külsővásártéren található autóbuszállomáson egy férfi, akinél szerinte hamis rendőrigazolvány volt, arra próbálta rávenni, hogy segítsen neki.

Látható tehát, hogy a rendőrigazolvánnyal való visszaélés valós veszély a társadalomban, jóhiszemű felnőtt, vagy gyermek állampolgár eshet könnyen áldozatul. És még csak szerencse az, ha valaki pusztán ,,frenkizni” akar vele, rosszabb esetben azonban élet-, vagy éppen szexuális jellegű bűncselekményekhez is vezethet.

Miért kapható kereskedelmi forgalomban „rendőrség-police” jelvénnyel ellátott bőrtok? Miért lehet ilyen, a közbizalom fenntartása szempontjából fontos igazolványhoz, játékigazolványhoz hozzájutni?

Hogy Delhusa Gjon cselekménye nem merített ki semmilyen bűncselekményt, vagy szabálysértést, a szabálytalan parkoláson túl, az lehetséges. Azt viszont a fentebb említett bűncselekmények kapcsán is tartom, hogy a közbizalomba vetett hitet jelentősen tépázhatja egy ilyen eset. Mert most nem csalt ki senkitől pénzt a cselekmény elkövetője, az ismert énekes. De más, máskor ezt könnyen megteheti, egy boltban kapható igazolványtokkal.

A nyomozást megszüntették, ám az erről szóló határozat nem minősül bocsánatkérésnek – áll a rendőrség közleményében.

Borítókép illusztráció. Forrása: police.hu

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!