Csodák születtek a mártélyi csillagboltos műteremben

Egyre fiatalodik a Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor résztevőinek átlagéletkora. Az elmúlt 59 év alatt, kezdetben sok volt a nyugdíjas résztvevő, ma már jelentős számú az egyetemi és főiskolás korú alkotó. Hogy tavaly milyen képek készültek, azt az Alföldi Galériában szombaton késő délután nyílt tárlat szembesíti a nagyközönséggel.

– Ez a fajta nyugalom, melyet Mártély áraszt nekünk, pótolhatatlan. Egy teljesen más időszámítás kezdődik, amikor odaér az ember. A hallgatóknak az olajfestés illatát, az ismerős arcokat adja át és azt a történetiséget, melyet magában hordoz az elmúlt 59 év óta – emelte ki a Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor ma, szombaton délután nyílt beszámoló kiállítás megnyitóján mondott köszöntőjében Zoltai Attila festőművész, Haranghy Géza költő szavalatát követően.

  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (1)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (3)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (5)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (6)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (16)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (17)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (20)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (30)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (32)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (33)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (34)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (37)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (42)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (45)
  • Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása (46)

– Miután a zsűrizésben, rendezésben hosszú ideje részt veszek, ezért ötven évre visszafelé látom, hogyan változtak meg az itt készült alkotások. Látszik, hogy Bajusz Pistáék (az alkotótábor elnöke – a szerk.) próbálják fiatalokkal dúsítani a résztvevőket, ez adja meg később a nagyobb fiatalodás lehetőségét. Amikor a tábor annak idején megnyílt, nagyon sok volt a résztvevői közt a nyugdíjas korú. Az átlagéletkor ma 30-50 éves korosztályig fiatalodott vissza, és nagyon sok alkotó még ennél is fiatalabb egyetemista, főiskolás. És ez jó, mert erősíti az alkotótábor szakmai minőségét – mondta Hézső Ferenc Munkácsy-díjas festőművész, aki maga tanárként már nem vesz részt az alkotótábor munkájában.

A tárlatot úgy rendezte, hogy a bejáratból nyíló első teremben a hagyományos, klasszikus stílusban készült képek láthatók, a középsőbe kerültek az újabb szellemiséget képviselő alkotások, míg a harmadikban kaptak helyet a díjazottak. Így a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város elismerését elnyert Kovács Emese képei, a Garai Kerámia díját kiérdemlő Lőrincz Mária Magdolna, a Fodor József díjas Sárréti Krisztina és a Mártélyi Tábor Díját magáénak tudható Vidovits Iván alkotásai is.

Vidovits Iván díjazott alkotásai előtt

Az utóbbi immár harminckettedjére vett részt az alkotótábor munkájában. – A Mártélyi Képzőművészeti Alkotótábor számomra – és minden résztvevője számára – a tanulás egyik lehetősége. Tanít bennünket a táj, tanulunk egymástól, hiszen a tájról, munkákról, alkotásokról beszélgetünk. Amikor az alkotótáborban vagyunk, fantasztikus egység alakul ki: a barátság, és a táj erős, magnetikus vonzása okán – mondta a Baján élő Vidovits Iván, aki ma már második otthonának tekinti Mártélyt, s 2017 óta korrigáló tanárként tanítja a tábor résztvevőit, a csillagboltos műteremben. – Nagyon erős látvány a mártélyi táj, de nem maradunk meg ennek az ábrázolásánál, hiszen keressük az utat e látvány kifejezéséig. Átíródik, átszűrődik bennünk a látvány, mely így végül eljut az ábrázolásig – mondta, aki maga lepődött meg legjobban, hogy díjazták munkáit.

Egy kis ízelítő a május 26-ig látogatható kiállításból:

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!