Csengőfrászban élnek a vásárhelyiek

A múlt hét második felében ismeretlenek csöngettek be a magánházakba. Aki nem tudott gyorsan kiszaladni, az már senkit sem talált az utcán. Aki igen, az házalókkal futott össze.

– Becsöngetett valaki hozzánk, de mert csak lassan tudok menni, mire a kapuhoz mentem, már nem volt ott senki. Azt azonban hallottam, hogy több szomszéd házban is ugatnak a kutyák, azok is, melyek csak az idegenre szoktak – árulta el az egyik Csúcsi lakóház tulajdonosa. Erzsike néni nem gondolt semmi rosszra, csupán gyerekcsínyre, igaz a környéken nem járnak iskolások.

A Rákóczi, illetve a Kisfaludy, de még a Rárósi utcáról is panaszkodtak olvasóink, hogy náluk is csöngetett valaki. Egyikük látott is a kerítésen át egy nagy világos autót, amikor kiment kaput nyitni, de mire az utcára ért, az már bekanyarodott a szomszéd utcára.

Többen meg is ijedtek, hogy valakik azért csöngetik fel a házakat, hogy megtudják hogy hol laknak, hol nem, vagy terepszemlét végeznek egy esetleges betörés előtt.

De érkeztek jelzések a csengetőkkel kapcsolatban a Béke-telepről, az Eke utcáról, de még Székkutasról is.

Egyik olvasónk végül felfedezte, hogy egy szürke Volkswagen Sharan külföldi (talán román rendszámú) autóval házalók járják a környéket és paplant akarnak eladni boldog-boldogtalannak.

Olvasónk nem tétovázott, szólt a rendőrségnek

Információink szerint a házalók Nagymágocson is visszatérő vendégnek számítanak, ott azonban – a panaszosok szerint – nem paplant és párnát árusítanak, hanem cigit és üzemanyagot kéregetnek, mondván: lerobbant a járművük, de körbejárják, azaz felmérik a házakat is.

Volt, aki tavaly Susánban találkozott velük, akkor is paplant árultak, de ha minden igaz a rendőrök is összefutottak velük és meg is bírságolták őket.

Az biztos, hogy idegent semmiféleképpen sem érdemes senkinek sem, hívatlanul beengednie, s ha gyanús személyeket lát, akkor meg érdemes a rendőrséget vagy felhívni. A házalókat ugyanakkor már nem lehet kitiltani a településekről. A mozgó kereskedéshez azonban engedély kell. Azok, akik csalni, lopni akarnak a házalás álcája alatt, nem kérnek hivatali hozzájárulást.

A házalást 2005 és 2011 között az önkormányzatok megtilthatták, Akkor annak is tilos volt házalni, aki tényleg csak kereskedni akart, a szabálysértőket a rendőrség előállította, a település szabálysértési hatósága pedig megbüntette. 2011-ben egy állampolgári panasz miatt ombudsmani vizsgálat indult a tiltó határozatok kivizsgálására. A kormányhivatalok felmérése alapján 36 önkormányzati rendelet és három határozat eleve törvénysértő volt a tiltásokkal. A ma is hatályban levő kereskedelmi törvény alapján egyértelmű: az önkormányzatok nem írhatnak elő korlátozásokat a házaló kereskedelmi tevékenységgel összefüggésben, valamennyi ilyen tartalmú előírás törvénysértő, ezért a tiltó táblákat levetették.

Jó tanácsok időseknek – házalók ellen:

  • Ne engedjenek be házaló árusokat ingatlanjaikba!
  • Ha úgy látják, hogy kedvező ajánlatot kaptak, akkor az árust hívják vissza egy későbbi időpontra, amikor gyermekeik, unokáik vagy szomszédok is ott vannak! Együtt mérlegeljék, hogy az a dolog, amit meg szeretnének vásárolni, megfelelő minőségű-e, és az ára a minőséget, illetve a piaci árakat is figyelembe véve valóban kedvező-e.
  • Ha vásárolni szeretnének, akkor ne egyedül fogadják az árusokat és soha ne vegyék elő előttük az összes megtakarított pénzüket!
  • Gyanús idegenek látogatása esetén minél pontosabban jegyezzék meg külsejüket, hogy személyleírást tudjanak adni róluk, valamint jegyezzék meg gépjárművük rendszámát!
  • Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válnak, kérjük, azonnal értesítsék a rendőrséget a 112-es ingyenesen hívható segélyhívószámon.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!