Beülnek-e a Fidesz képviselői a vásárhelyi közgyűlésbe?

Hetek óta foglalkoztatja a helyi politika iránt érdeklődő vásárhelyieket, hogy a június 9-i választások végeredménye után vajon tényleg beülnek-e majd a közgyűlésbe a Fidesz kompenzációs listáján a testületbe bejutott képviselők? Cserben hagyják-e a nemzeti oldal választóit, vagy elviselik az ellenzék sanyarú sorsát? Nagy dilemma. A képen a közgyűlési terembe vezető ajtó.

Nagyot zakózott a helyhatósági választáson a helyi Fidesz, s emiatt újjá akarják építeni a nemzeti oldalt. Hogy ez utóbbi számukra mit jelent, azt csak a bennfentesek tudják, de az biztos, hogy az újraépítésre nagyon nagy szükségük van, hiszen nem súlytalanok a városban. Grezsa István polgármesterjelöltjük, igaz alulmaradt a polgármesterségért folyó küzdelemben, mégiscsak kapott 8 ezer 656 szavazatot. Azaz ennyien támogatták a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltjét. Csakhogy az egyéni képviselőjelöltjeik mind elvéreztek, még az a Benkő Zsolt is kikapott, aki mindeddig kirobbanthatatlannak számított a külterületi mandátumból.

A helyi Fidesz válságát a pártban is érzik, hiszen még Lázár János is azt mondta, hogy helyben új nemzeti oldalt kell építeni, ahogy ugyanerről beszélt korábban Markó Csaba, a Kereszténydemokrata Néppárt elnöke, aki a vereséget azzal magyarázta, hogy „A mi ajánlatunk és a mi általunk kínált jövőkép nem nyerte el a vásárhelyiek többségének tetszését, nem kértek belőlünk. Ezt tudomásul kell vennünk, az élet megy tovább.

Azt, hogy azt is ugyanebben az interjúban mondta: „Ahogy az elmúlt években zajlott a közgyűlési munka, annak semmi értelme nincs. A személyeskedés és egymás sértegetése volt legtöbbször napirenden. Minden bizonnyal a Fidesz listáról bejutott négy képviselője se fogja tudni meggyőzni a közgyűlési többséget.

Ez utóbbi gondolatot a Fidesz helyi pártsajtója tovább is erősítette, valószínűleg azért, hogy a Fidesz szavazókat felkészítsék arra, hogy a párt nem fogja/akarja képviselni őket a város egyetlen legitim döntéshozó testületében, a közgyűlésben.

Herczeg Sándor politológus azt írta szintén a helyi fideszesek szócsövének számító portálon, hogy a listán mandátumot szerzett fideszeseknek felesleges beülniük a testületbe, a hódmezővásárhelyiek világosan kinyilvánították, hogy nincs szükség a fideszes képviselőkre, illetve hogy: Sokkal tragikusabb a helyi Fidesz vesztesége, 2019-hez képest közel 2 ezer, 2022-höz pedig mintegy 4 ezer szavazójuk maradt otthon. Ők hová tűntek? – kérdezte. „Erre ugyanis nem magyarázat még a TISZA Párt sem, ez stratégiai kudarc, melynek meg kell keresni a felelőseit helyben és országosan is. Összességében tehát a hódmezővásárhelyi Fidesz technikai K. O.-t kapott, ezért új haditervre van szükségük. Ha képesek új alapokat lerakni, totálisan megújulni és maguk mögött hagyni az elmúlt évek rossz berögződéseit, akkor talán lehet esélyük. Ha viszont folytatják mindazt, amit eddig, végük és nem csupán a 2026-os parlamenti választásokat bukják, amin már nem Lázár János fog elindulni, hanem a későbbieket is. Pláne akkor, ha nem teljesen új, a következő öt évben dolgozni, s főleg építkezni képes arcokkal teszik a dolgukat, hanem a régi, narratívát nem nyújtó emberekkel, mert ha sikert akarnak elérni, akkor menniük kell.” – mondja elemzésében.

Erre rímelt nem sokkal később egy (ál), de legalábbis névtelen olvasó levele aki szerint: Azért kellene kimaradniuk a közgyűlésből az abba a kompenzációs listán bejutott fideszeseknek, mert Márki-Zay Péter nem támogatott semmit, amit a Fidesz javasolt, nem a város érdekét nézi, hanem erőből és indulatból politizál. Mert messiástudata van, felsőbbrendűnek gondolja magát. Nem a városért fog dolgozni, hanem továbbra is Orbán Viktor és a Fidesz ellen, továbbra is kormányt akar buktatni. Számára a négy fideszes képviselő sem partner lenne, hanem megsemmisítendő, eltiprandó ellenség. Nem kellenek neki másnak, csak biodíszletnek, hogy legyen kit szapulni, csépelni és köpködni öt éven át. Ha még elég ütésállók is a fideszes képviselők – fiatal hölgyek és urak, édesanyák, édesapák –, s elviselik valahogy, hogy kéthetente-havonta órákat fröcsög rájuk a polgármester a díszteremben, miközben ők szemlesütve ücsörögnek, a város érdekében akkor sem tudnának elérni semmi kézzelfogható eredményt.

A portál – annak tudatában, hogy Lázár János 2026-ban nem méreti meg magát az országgyűlési választáson egyéni képviselőjelöltként -, meg is castingolta az utódjaként számba jöhető jelölteket, mely eredményeként a konkrét nevekkel, Szél Istvánnal, Farkas Éva Erzsébet makói polgármesterrel és Tiszlavicz László makói orvossal szemben az ismeretlen Valaki más nyert.

A portál agytrösztjei azt a felvetést is megvizsgálták, hogy miért maradt otthon, azaz hová tűnt 5 év alatt 4000 vásárhelyi Fidesz szavazó? Választani lehetett az okok közt, de ezek mind országosak voltak. Az fel sem merült bennük, hogy Lázár Jánost is szerepeltessék, aki többször is kijelentette, hogy Vásárhely semmiféle kormánytámogatást sem kap, ha Márki-Zay Péter marad a város polgármestere. Egyik alkalommal „…ha a vásárhelyiek Márki-Zayt választják, akkor tudniuk kell, hogy semmilyen támogatásra nem számíthatnak. Nem azért, mert ellenzéki, hanem azért, mert 2022-ben azt a csoportosulást vezette, amely külföldi pénzért idegen érdekeknek akarta eladni Magyarországot.

A hat évnyi, a helyi fideszes bérportálon és a rádióban folytatott mocskolódás meghozta eredményét. A 4000 korábbi szavazó – mely jó része az idősebb korosztály tagja – egy része öt év után sokan már csak a mennyei szavazóurnákhoz járulhattak. A fiatalok pedig átlátnak a hazugságokra, megfélemlítésre és fenyegetésre felépített kampányon, még akkor is, ha azt a kampányidőszakban a jelöltek zöme báránnyá szelídülve folytatta. Nem ők nevezve hülyének és bolondnak legnagyobb ellenfelüket.

Most újabb húzáson gondolkodnak. Cserben hagyják-e szavazóbázisukat és ne képviseljék őket a közgyűlésben? Vagy üljenek be és viseljék el az ellenzék sanyarú sorsát?

Nagy dilemma…

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!