sajatbanner

Barley EP-alelnök: korrupció dolgában Orbánnak nemigen van párja az unióban

Döbbenetet váltott ki Európában, hogy Magyarország megtiltotta a fegyverek eljuttatását Ukrajnának. Többek között német tv-csatorna, francia napilap is foglalkozik Orbán Viktorral Putyin-barát hozzáállása és korrupciós kérdések miatt. A világ tükrében – sajtópartnerünk a helyben.hu nemzetközi lapszemléje.

3sat

Orbán Viktor olyan vasbeton cölöpökkel bástyázta körbe a hatalmát, hogy azt már nem lehet a megszokott eszközökkel lebontani. Így nyilatkozott az Európai Parlament német szociáldemokrata alelnöke a német közszolgálati csatorna bő félórás riportfilmjében, amely a magyar kulturkampfot mutatta be a hazai publikumnak. Katarina Barley rámutatott, hogy Orbánnál korruptabb vezető aligha van ma az unióban. Elég ehhez csak az Csalás Elleni Ügynökség aktáit szemügyre venni. Vagy megnézni Mészáros Lőrinc üstökösszerű felemelkedését, illetve a nemzeti vej ügyleteit. Mindkettő leginkább európai pénzekből szedte meg magát.

Orbánnal szemben ugyanakkor már csupán a pénz jelenti a hatékony eszközt, mert tesz a legfelsőbb európai bíróság ítéleteire is. De most van remény arra, hogy az ellenzék ki tudja billenteni a nyeregből. Ám ha ezt elmulasztja, akkor utána hosszú évekig semmi jóra sem számíthat. Az összeállításban Márki-Zay Péter azt mondta: Orbán fasiszta diktatúrán, egypártrendszeren dolgozik, továbbá korrupt despota, aki minden lehetséges közpénzt zsebre vág.

https://www.3sat.de/kultur/kulturdoku/gegenwind-fuer-viktor-orban-100.html

Le Figaro

Orbán Viktor a múlt csütörtökön álmából felébredve azzal szembesült, hogy nem megy tovább a pávatánc, és immár le kell tennie a garast: vagy tovább közeledik az orosz vezetéshez, vagy ő is kiáll Ukrajna lerohanása ellen. Pedig jó 10 éven remekült egyensúlyozott az egymásnak ellentmondó álláspontok között. Ezúttal is hű maradt azonban önmagához, mert egy pirutettet adott elő. Vagyis egyetért a megtorló intézkedésekkel, de azért igényt tart a Kreml barátságára is.

A paksi bővítés nyomban kimaradt a szankciókból. Csupán közhelyekre futotta tőle az ügyben, hogy támogatja az ukrán szuverenitást. Ugyanakkor megtagadta, hogy fegyvereket szállítson Kijevnek, és attól is elzárkózott, hogy az unió által vásárlandó harceszközöket magyar földön át juttassák célba. Ennek hátterében leginkább a nyelvtörvény van.

Az ellenzék a politikus szemére hányja az orosz politika ellentmondásait. A múlt csütörtökön a budapesti orosz nagykövetség előtti tiltakozó megmozduláson a jelenlévők azt skandálták: Ruszkik haza! Éppen ezt a követelte a rendszerváltás tájékán egy Orbán Viktor nevű harcias, nyugat-barát, antikommunista aktivista is.

https://www.lefigaro.fr/international/le-pro-poutine-viktor-orban-sur-une-ligne-de-crete-20220228

Politico

Szakértők váratlan fejleményként értékelik, hogy a magyar kormány nem járul hozzá, hogy az ország területén át vigyék Ukrajnába a nyugatról érkező fegyvereket. Egy volt magyar illetékes szerint Orbán hiába szajkózza, hogy ki kell maradnunk a konfliktusból, mert ez lehetetlen. Egyrészt ha Putyin netán eszkalálja a válságot és NATO-tagállamokra támad rá, akkor nem is marad más választásunk. Másrészt pedig ennek az igen csekély szerepvállalásnak a kockázata eltörpül amellett, ha a Kreml eléri célját, mert az igencsak nagy fenyegetést jelentene Magyarország és egész Európa biztonsága ellen.

https://www.politico.eu/article/hungary-foreign-minister-peter-szijjarto-weapon-transit-ukraine/

The Times

Európának ki kell tárnia az ajtókat az ukrán menekültek előtt, akik zömükben nők, gyerekek és idősek, miután a férfiak nem hagyhatják el az országot, nekik harcolniuk kell. Az ENSZ úgy számol, hogy akár 4 millióan is érkezhetnek Ukrajnából, ekkora emberáradat utoljára 56-ban volt a földrészen.

Az első számú célpont Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Románia és Moldávia. A tömeg fogadására és ellátására azt a módszert kell alkalmazni, mint pl. földrengések és polgárháborúk után: mozgósítani kell az ilyen helyzetekben illetékes nemzetközi segélyszervezeteket. Egyben pénzt kell adni azoknak a nemzeti civil csoportoknak, amelyek jelenleg végzik e munka javarészét.

https://www.thetimes.co.uk/article/the-times-view-on-britain-the-eu-and-ukraine-refugee-emergency-gg8b6xfmm

Guardian

Yuval Noah Harari azt mondja, hogy Putyinnak befellegzett, ezt a háborút már leírhatja, mert bedőlt a saját propagandájának, mármint hogy Ukrajna nem ország és nincs olyan, hogy ukrán nép. Csakhogy a szomszédos állam lakossága keresztülhúzta a számításait és már biztos, hogy az elnök képtelen lesz ellenőrzése alatt tartani az elfoglalt területeket, még akkor sem, ha az egész országra kiterjed a megszállás.

A Jeruzsálemi Egyetem történész professzora úgy ítéli meg, hogy történelmi vereség vár a politikusra, hiába győz akár az összes harcban, a vége bizonyosan kudarc lesz számára. Azaz nyugodtan lemondhat arról, hogy újrateremti az orosz birodalmat, és a történtekért egyedül őt terheli a felelősség. Abból indult ki, hogy villámháború lesz, bábkormányt segít hatalomra, és dacol a nyugati szankciókkal.

Az ukránok hősi helytállása erőt ad az egész világnak, annak egész jövőjét befolyásolja, bár az összecsapások még sokáig eltartanak. De az már egyértelmű, hogy az ukránok nem szeretnének orosz uralom alatt élni. Azt egyébként megérezné az egész emberiség, ha a zsarnokság és az agresszió kerekedne felül. Ám már látszik, hogy ebből nem lesz semmi, de nem tudni, hogy ez mikor jut el Moszkva tudatáig.

https://www.theguardian.com/commentisfree/2022/feb/28/vladimir-putin-war-russia-ukraine

Time

Az egyik legnevesebb amerikai politikai elemző szerint Putyin öngólt lőtt, mert egységbe tömörítette a Nyugatot, de már nem tud visszalépni, így sok-sok ezer lesz az áldozatok száma és milliók kényszerülnek elhagyni az országot. Ian Bremmer, a tengerentúli Eurázsia Csoport nevű agytröszt elnök-vezérigazgatója úgy kalkulál, hogy az ukrán kormánynak minden bizonnyal az emigráció sorsa jut, viszont az ellenállók reménykedhetnek az unió és az USA segítségében. Ideértve a nemzeti felkelést, ha bábrezsim veszi át az ország irányítását.

Moszkva nem tud kikeveredni a nemzetközi kitaszítottságból, de sok gondot képes még okoznia a Balti-térségben, valamint a Nyugat-Balkánon. De erős visszacsapásra készülhet, ha tovább provokál, például úgy, hogy nukleáris rakétákat költöztet Belaruszba.

Ily módon egyhamar nem lehet áthidalni a szakadékot Oroszország és a Nyugat között. De nem szabad lebecsülni azt a veszélyt, amit a Kreml atomfenyegetőzése jelent.

https://time.com/6152655/putin-united-the-world-against-him/

The Times

Nyugat-Európa erősen függ az orosz gáztól, így félő, hogy ez a helyzet kikezdi az egységet az oroszellenes szankciók ügyében. Magyarország például a gázfelhasználás 60 %-át fedezi orosz energiahordozóból, a bolgároknál 100 %-os a kitettség. Ezért ki kell találni valamit, hogy csökkenjen Moszkva zsarolási potenciálja, hiszen az állapotokra jellemző, hogy a SWIFT-rendszer részesei maradhattak azok az orosz bankok, amelyeken át a nyugati vevők kifizetik a gázszállítások ellenértékét – írja a vezércikk.

A szerkesztőségi vélemény hivatkozik a brüsszeli Bruegel Intézet jelentésére, miszerint jövő őszig nem kell különösebb gondoktól tartani, mert a tartalékokból, cseppfolyósított gázból, valamint az ipari felhasználás visszafogásával addig ki lehet húzni. De akiknek vannak készleteik, azoknak segíteniük kell azokat a kormányokat, amelyek megszorulnak.

Ugyanakkor új beszerzési források után kell nézni, ami jelenti azt is, hogy egyúttal támaszkodni kell az atomenergiára, valamint a megújuló forrásokra. De az alapvető biztonsági kérdés, hogy mérsékelni kell a gázfüggőséget.

https://www.thetimes.co.uk/article/the-times-view-on-european-reliance-on-russian-gas-supplies-bad-energy-zqrkcpg5s

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!