Bajban kell átvenni az országot, óvatosan ígérnek

Programot alkotott az egységes ellenzék, amely alapvető fordulatot kínál a legfontosabb területeken. A gazdaság állapota nem teszi lehetővé a kiadások jelentős növelését, de jelentős béremelésre azért ígéretet tettek. Sok még a tisztázandó részletkérdés, egyebek között az adóügyekben. A helyben.hu összegezte a napokban megismert gazdasági, egészségügyi, oktatási és szociálpolitikai programokat.

Bajban kell átvenni az országot, rekord magas államadósság, infláció, kiürült államkassza és NER-cégek által leuralt gazdaság vár az országra jövőre: ezekkel a szavakkal jellemzi a gazdaság állapotát az egységes ellenzék. Nem emelhetnek adókulcsokat, viszont a személyi jövedelemadó rendszerét igazságosabbá kell tenni, mert jelenleg a minimálbér adóterhelése Magyarországon a legmagasabb az Európai Unióban – mondták el. A hat párt korábbi elképzelései közt ebben még nem teljes az összhang. A baloldali pártok határozottan kiálltak a többkulcsos adók mellett, ami óhatatlanul növekedéssel járna a legfelső jövedelmi körben.

Növekvő minimálbér – tiszta közbeszerzések

Abban viszont nincs vita, hogy a magyar bérek már a régióban is a sor végén kullognak. Ezért azt ígérik, hogy az EU-tagállamokkal összhangban bevezetik a kötelező európai minimálbért. Sőt, az átlagos bérszínvonalat az európai átlaghoz akarják közelíteni. Ez szakítás lenne a jelenlegi gyakorlattal, amelyben a versenyképesség alapja az alacsony bér. Kormányváltás esetén olyan béremelési programot vezetnének be a rendőröknek, tűzoltóknak, egészségügyi szakdolgozóknak, amellyel meg lehet állítani a Magyarországról történő elvándorlást.

Felszámolnák a közbeszerzések terén mindent eluraló korrupciót, amelyben 20-30 százalékos túlárazással ezermilliárdokat visznek ki Fidesz-közeli magánzsebekbe. Új, átlátható, tisztességes és a versenyt szorgalmazó közbeszerzési rendszert hozna létre az ellenzék, amivel jelentősen csökkennének az állam kiadásai. Eltörölnék a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások intézményét, és felülvizsgálnák azokat a beruházásokat, amelyeket ennek keretében indítottak az elmúlt években. Felszámolnák ezen felül a trafikmutyit, csatlakoznának az Európai Ügyészséghez és új, antikorrupciós szervezetet alapítanának. Elszámoltatnák a politikusokat, átláthatóvá tennék vagyonukat, vagyonosodásukat.

Gyógyuló egészségügy

Az egységes ellenzék programjának központi eleme, hogy a jelenleginél többet kívánnak fordítani az egészségügyre. Négy év alatt európai szintre emelnék a költségvetésből az egészségügyre fordított kiadások arányát, ami évente 1-1,2 ezer milliárd forint pluszpénzt jelentene az ágazatnak.

Eltörölnék az egészségügyi szolgálati jogviszonyt. A már végrehajtott béremelés megmarad, sőt, azt ígérik, még növelni is fogják: a szakdolgozók fizetését külön is javítanák. Önálló egészségügyi minisztériumot állítanának fel ismét. Azt szeretnék, hogy mindenkinek biztosítsák az egészséghez való jogot, és hogy ne kényszerüljön senki magánrendelőbe csak azért, hogy európai szintű ellátáshoz jusson. A hatékonyság növelésével és jobb szervezettséggel jelentősen csökkentenék a kórházi várólistákat, és megelőzéssel, korai felismeréssel javítanák a daganatos betegek gyógyulási esélyeit. Ennek érdekében államilag fizetett szabadnapot adnának a szűrővizsgálatokhoz.

Szabad oktatás

Az oktatásban első lépésként nagyarányú egyszeri béremelést ígérnek a pedagógusoknak, ezután pedig a fokozatos, kiszámítható és tényleges jövedelemnövekedést. Pótlékot adnának a halmozottan hátrányos térségekben sajátos nevelési igényű diákokat oktató tanároknak. Ígérik, hogy érettségiig minden fiatal legalább középfokú nyelvvizsgát tehet, továbbá ingyenes első diplomát kaphat. Visszaállítják a szabad tankönyvválasztást, új alaptantervet írnak, a tankötelezettségi korhatárt pedig visszaemelik 18 évre, tabletet adnak minden diáknak. Fontos elem, hogy olyan modern iskolákat hoznának létre, amelyekben a készségek fejlesztése, a kritikai gondolkodás, a kreativitás és a csapatmunka a fő szempont. Ez lényegében az „északi modell” lenne. Ennek jegyében is az iskolákat visszaadnák a helyi önkormányzatoknak, csökkentenék a diákok és pedagógusok leterheltségét. Rugalmasabb tantervi szabályozást szeretnének, ami nagyobb szabadságot ad az iskoláknak és tanároknak. Az alapítványokba kiszervezett egyetemeket visszaszerzik a köz javára.

Szociális fordulat

Az ellenzék szociálpolitikai alapvetése, hogy a kormány gazdaság- és társadalompolitikája megbukott. Egekben az infláció, elszabadult a társadalmi egyenlőtlenség, a szegénység pedig egyre mélyül. A szociális fordulat egyik alapjaként megemelnék a családi pótlékot, szociális bérlakásépítést, panel- és gangfelújítási programot indítanának, és nagyobb összeggel támogatnák azokat is, akik fogyatékossággal élő hozzátartozójukat ápolják.

Az egységes ellenzék lakhatási támogatási rendszert hozna létre, és újraindítja a lakáscélú előtakarékossági programot. Határozatlan időre felfüggesztenék a devizahitelesek kilakoltatását, és kártérítési alapot hoznának létre a hitelkárosultaknak. Kiszélesítenék a családi csődvédelem intézményét, visszavezetnék a lakásfenntartási támogatást és az adósságkezelési szolgáltatást. A krízissegélyezést vissza akarják tenni a települési önkormányzatokhoz. Ötven százalékkal emelnék a szociális dolgozók bérét, illetve növelnék az otthoni szakápolás óraszámát és a szolgáltatások körét.

Forrás: helyben.hu

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!