Az új üzemanyagár-szabályozás miatt még magasabb lesz az infláció

Zsiday Viktor befektetési szakértő, közgazdász szerint a tegnap bejelentett új lépés ,,meglehetősen értelmetlennek, és a fontos makrogazdasági célok szempontjából javarészt hatástalannak tűnik.” Saját oldalán fejtette ki ennek okait.

Felidézte, a 480 forintos hatósági ár bevezetésekor bár csökkentenünk kellett volna a fogyasztást, hogy az import devizaigénye csökkenjen, az alacsony árak miatt nem csökkent, sőt még nőtt is a fogyasztás. Mivel nem tudtuk csökkenteni a fogyasztást, ezért ez (is) nyomást gyakorolt a devizakeresleten keresztül a forint árfolyamára: kamatot kell emelni, ami lassítja a gazdaságot és növeli az állam, a lakosság, a vállalatok terheit, plusz emeli az inflációt. Teljesen ad-hoc intézkedésként elvonták egy termelő cég profitját, ez pedig csökkenti az üzleti bizalmat. Az üzemanyagárak rögzítése miatt nem éri meg senkinek ide feldolgozott terméket (benzin, dízel) behozni, ezért egy idő után ellátási nehézségek, hiány lépnek fel.

Zsiday szerint a céges autók egy része valójában magánhasználatban van, de jellemzően azért inkább céges ügyintézést folytatnak vele, ez pedig nem nagyon fog csökkenni a magasabb üzemanyagárak miatt. A legfontosabb hatás, a fogyasztáscsökkentés várhatóan csak nagyon kis mértékben fog tehát megvalósulni. Az üzleti bizalmat tovább rombolja az új bejelentés, mert láthatóan kapkodás zajlik: senki sem tudhatja, hogy holnaptól melyik szabályozást hogyan módosítják, a kiszámíthatóság alacsony marad. És ami nagyon fontos: továbbra sem éri meg behozni Magyarországra feldolgozott termékeket – emelte ki a szakértő.

Az intézkedés valós hatása mindössze annyi, hogy megemeli a vállalkozások költségeit, amit azok továbbhárítanak, tehát inflációt generál, miközben megemeli a MOL profitját (mert csökkenti a veszteséges üzemanyagértékesítés mennyiségét), amit azonban a különadó emelésével el is vesz a kormány. Az intézkedés ellenére tehát továbbra is kialakulhat üzemanyaghiány, nem sokat javul a folyó fizetési mérleg (és a forint) helyzete, nem nő a kiszámíthatóság, viszont nő az infláció, és nőnek a kormányzat bevételei – összegezte Zsiday.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!