Az egész EU-ban nálunk volt a legkevesebb a fogyasztás
A háztartások tényleges fogyasztása nagy különbségeket mutatott 2023-ban az uniós átlaghoz viszonyítva az értékek 70 százalék és 136 százalék között szóródtak – írja közleményében az Eurostat. A lista végén Magyarország és Bulgária áll, az uniós átlag 70 százalékán.
A vásárlóerő-paritáson számolt tényleges fogyasztás (ún. AIC, actual individual consumption) a háztartások anyagi jólétének meglehetősen jó mutatója. Azt fejezi ki, mennyit fogyasztanak a háztartások, vagyis aki több dolgot tud vásárolni, több szolgáltatást tud igénybe venni, az úgymond jobban él.
Tavaly kilenc országban volt magasabb az AIC az uniós átlagnál. Magyarország korábban még sosem állt az utolsó helyen, Bulgáriát 2023 előtt mindig előzte, sőt, ami azt illeti, 2010-ben még egyáltalán nem számított sereghajtónak.
Az AIC-mutató számításával kapcsolatban akadnak szakmai kritikák, a trendekkel viszont nehéz vitatkozni: míg Magyarországon a fogyasztásban kifejezett életszínvonal alig közeledik az uniós átlaghoz, más országokban gyorsan javul a helyzet – írja a hvg.hu.
Hozzászólások lezárva.