Árnyképek is születtek Dömötör Mihály alkotói tárlatvezetésén

Szombaton délután mintegy negyvenen vettek részt Dömötör Mihály DM 75 – A melankólia képei című tárlatának közönségtalálkozóján és alkotói tárlatvezetésén az Alföldi Galériában. A fotóművész helyben „állított be” árnyképeket.

Bár előzetesen leginkább az árnykép készítése keltette a legnagyobb izgalmat – hiszen Dömötör Mihály kiállítása maga is egy teremnyit mutat be belőlük –, az Alföldi Galériában szombaton rendezett közönségtalálkozón és alkotói tárlatvezetésen az érdeklődőket a fotóművész vezette be egyes képei születésének körülményeibe, vagy osztotta meg azokon látható emberekkel, tárgyakkal és állatokkal kapcsolatos személyes élményeit.

Minden képnek története van

Az egyik teremben pedig a saját árnyképei keletkezésének körülményeiről beszélt.

– Árnykép akkor képződik, ha valami éles fény megvilágít egy tárgyat, és annak az önárnyéka, vagy vetett árnyéka megjelenik. Most leginkább vetett árnyékokat fogunk fényképezni különféle világításokban, különböző tárgyak árnyékait. Ami nagyon izgalmas és kihívás számomra, hogy az okostelefonokban már nagyon jó kamerák vannak, és van egy olyan félsz az én lelkemben, hogy esetleg azok is tudnak velem, a fotóművésszel egyenrangú képeket létrehozni, akik sosem fényképeznek. Nagyon érdekes, hogy ha van hozzá fantázia, akkor lehet csinálni nagyon jó, sőt esetleg jobb árnyképeket is, mint amelyeket én készítek – mondta Dömötör Mihály, aki az Alföldi Galéria egyik üres termében pontszerű fényeket állított fel, és ezek elé különféle tárgyakat helyezett, amelyek a fehér falra vetett árnyékaik révén izgalmas sziluetteket rajzoltak ki.

A fotóművész az e-mail címét is megadta az érdeklődőknek, hogy azok el tudják küldeni a saját maguk által készített árnyképeket.

A közönségtalálkozó résztvevői csöppet sem mellesleg azt is megtudták tőle, hogy Vásárhely nemcsak a vidéki városok leginkább művészetbarát települése, hanem számos nagyszerű, vagy éppen világhírű fotós is maradandót alkotott itt. Így tette ezt annak idején például Plohn Illés, vagy Plohn József, aki megörökítette az 1848-as honvédokat, de vásárhelyi származású Elkán László, azaz Lucien Hervé, Nagy György Sándor természetfotós vagy Eifert János is, aki ma, 83 évesen is rendkívül aktív, és nem akármilyen alkotóerővel és kedvvel rendelkezik.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!